Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Průvodci provedou zájemce opavskými kostely

  • Opava,

Komentované prohlídky některých opavských sakrálních památek jsou připraveny v následujících týdnech pro milovníky historie. Během podzimu se mohou zájemci podívat také do ostatních kostelů mimo bohoslužby. Otevřeny budou až do října v rámci akce Otevřené chrámy.

Během září budou moci zájemci nahlédnout do některých opavských kostelů s průvodcem a dozvědět se mnohé o historii těchto staveb i zajímavostech, které se s nimi pojí. S Petrem Tesařem ze Zemského archivu v Opavě, se malá skupinka vypravila na prohlídku Konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Je to nejstarší opavský kostel. Jeho stavba začala na konci 13. století.

návštěvnice akce: „Ráda bych věděla něco o historii.“

Prohlídku začali u severní věže. Zastavili se u kovaných dveří, které kdysi vedly do krypty. A také u nepřehlédnutelného opěrného oblouku, který podpírá vysoký presbytář. A místní mu neřeknou jinak než noha.

Ivana Maloušková, historik a kurátor, OKO Opava: „V rámci komentovaných prohlídek je možné se podívat do míst, která např. během bohoslužeb či běžného zpřístupnění bývají zamčena.“

Návštěvníci tak mohli výjimečně vstoupit do chrámu přes kapli sv. Anny, která slouží jako sakristie, Zatímco kostel je postavený v gotickém stylu s patrnými připomínkami renesance, jeho vnitřní přestavba je barokní. Hlavní oltář s baldachýnem je z 18. století.

Petr Tesař, průvodce, Zemský archiv v Opavě: „Hlavní oltář je zpracován podle návrhu německého architekta italského původu Maurizia Pedettiho, což se donedávna nevědělo.“

Průvodce upozornil na epitaf knížete Karla z Lichtenštejna od opavského sochaře J. G. Lehnera umístěný na zdi v presbytáři.

Na závěr se mohli návštěvníci pokochat pohledem na jednu z největších monstrancí v republice. Je vysoká necelý metr. Stříbrné tělo zdobí zlacení a český křišťál.

Během září se budou prohlídky v opavské konkatedrále ještě opakovat. Veřejnost se bude moci podívat s průvodcem také do kostela sv. Vojtěcha nebo do Švédské kaple. Tam bude výjimečně sloužená bohoslužba.

V rámci akce Otevřené chrámy pak mohou zájemci o sakrální památky nahlédnout mimo bohoslužby do 37 chrámů v Moravskoslezském kraji.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy