Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kapela Nebe zahrála na střeše obchodního domu Breda

  • Opava,

Chátrající obchodní dům Breda v Opavě ožívá. Nejenže tady byly započaty záchranné práce, ale objekt se stal také pódiem pro kapelu Nebe, která odehrála koncert na střeše. Tato akce byla připomínkou 150. výročí narození architekta Leopolda Bauera, který budovu před téměř sto lety projektoval.

Přestože obchodní dům Breda, který nedávno koupilo město, čeká ještě dlouhá cesta k rekonstrukci, už nyní je centrem kulturního dění. Před časem zde mohli zájemci nahlédnout během komentovaných prohlídek nebo se zúčastnit nejrůznějších workshopů. Teď si 150. výročí narození architekta Leopolada Bauera, který honosnou budovu navrhnul, mohli Opavané připomenout koncertem. Jako impozantní pódium pro členy kapely Nebe posloužila rovná střecha obchodního domu.

Petr Harazim, zpěvák a kytarista, skupina Nebe: „ Bude to zvláštní hrát pro lidi, kteří stojí před velkoplošnou obrazovkou a jsou nějakých dvacet metrů pod námi.“

Místo zde bylo také pro několik posluchačů a především štáb, který přenášel obraz i zvuk na velkou obrazovku umístěnou dole, pod budovou.

Marek Zygula, správce budovy: „Střecha je celá konstrukčně v pořádku. Akorát jsme si od města museli udělat výpůjčku tohoto objektu na jeden den a udělat zabezpečení ať nám někdo nepřepadne.“

Zapadající slunce a pozadí Jeseníků se postaralo o výjimečnou atmosféru. Kapela odehrála pod širým nebem, vysoko nad zemí, hodinový koncert, který byl průřezem jejich hudební tvorbou. A prostor dostaly také písně z poslední desky s názvem Než v tom zůstaneme sami.

Záměrem Spolku na záchranu obchodního domu Breda, který akci připravil, je vracet zde postupně život. Tato stavba patří neodmyslitelně k Opavě už téměř jedno století. Poslední roky, než ji koupilo město, ale chátrala. Její oživení teď obyvatelům města připomíná, že historiskou budovu teď čeká nová epocha, epocha oprav.

Linda Bittová, jednatelka, Spolek na záchranu obchodního domu Breda: „Naším cílem je dům oživit. Chceme, aby si lidé zvykli sem chodit. Máme v plánu pořádat různé kulturní akce.

Chystají se také přednášky nebo promítání filmů. Lidé mají stále zájem o komentované prohlídky. A mohou se také zapojit do worshopů, které hledají odpověď na to, jaké využití by mohla budova mít.

návštěvník akce: „Určitě jsem ráda, že se s tím něco děje.“

návštěvník akce: „Uvidíme, co s tím bude.“

Nejdříve přijde řadu úprava fasády a výměna stovky oken. Ty budou vyrobeny podle těch původních. Nyní se připravuje výběrové řízení na dodavatele.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy