Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslední zasedání opavského zastupitelstva před komunálními volbami

  • Opava,

Opavští zastupitelé se sešli naposledy před nadcházejícími volbami a v tomto složení uzavřeli čtyři roky společného budování města. A nebylo to nic jednoduchého. Spektrum názorů bylo totiž široké. V zastupitelstvu se po volbách v roce 2018 sešlo 10 politických uskupení.

Sál kulturního domu Na Rybníčku. Tady se 39 opavských zastupitelů několikrát do roka schází, aby rozhodovali o důležitých věcech, které se týkají chodu města i jeho rozvoje. A nebylo to vždycky jednoduché. Široká platforma politických stran, hnutí a koalic, zvolených ve volbách v roce 2018 představovala rozmanitou paletu názorů.

Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Ty nevýhody široké koalice, to je samozřejmě to, že se musíte domlouvat s více subjekty na tom, jak to má vypadat. A ty názory někdy nejsou úplně stejné. A musíte dojít ke kompromisu. Ale to je demokracie.“

Koalici po volbách vytvořily tyto subjekty: ANO, Piráti a Opavané, Občané městských částí Opavy, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. V polovině volebního období sem ale vstoupili sociální demokraté. Piráti se totiž rozhodli kvůli neshodám z koalice odejít a opustit místo ve vedení města. Jako důvod uvedli porušování koaliční smlouvy a nedodržování principů spolupráce.

Hana Brňáková (Piráti), členka Zastupitelstva města Opavy: „Já jsem přesvědčena, že když se řeší strategické věci města, tak je politickým uměním to řádně vyjednat víc než 21 hlasovou podporu.“

Po odchodu Pirátů z vedení města tlaky mezi koalicí a opozicí sílily a vyvrcholily marným pokusem o odvolání primátora za hnutí ANO Tomáše Navrátila v dubnu roku 2021. To mohli občané sledovat on-line na internetu, protože ještě před odchodem Pirátů z vlády se jim podařilo přímé přenosy ze zasedání prosadit.

Monika Klapková (TOP 09), opoziční členka Zastupitelstva města Opavy: „Ta koalice z mého pohledu pohledu by měla pracovat lépe. Informace dodávat dříve. I komunikace dlouho vázla.“

Během čtyř let se v Opavě podařilo realizovat mnoho investičních akcí. Jednoznačně největší je vybudování splaškové kanalizace v městských částech Suché Lazce a Komárov. Prováděly se opravy škol, výstavba parkovacího domu, budovaly se cyklostezky. Kromě toho muselo město počítat s neočekávanými výdaji, které sanovaly pandemii koronaviru nebo byly určeny ukrajinským uprchlíkům.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přesto se nám podařilo proinvestovat přes 1,5 miliardy korun. To jsou krásné peníze a je to na Opavě vidět. Takže můžu říct, že ty čtyři roky byly proinvestiční.“

Jaké budou následující 4 roky v Opavě? Odpověď dají voliči svým hlasem v komunálních volbách, které se uskuteční 23. a 24. září. Na ustavujícím zasedání se 39 nově zvolených zastupitelů sejde v říjnu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy