Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nabídka profesí i středních škol na Veletrhu povolání v Opavě

  • Opava,

Po jakých profesích je na trhu práce poptávka? Které povolání je perspektivní? A která škola nabízí potřebnou kvalifikaci? Na tyto otázky dal odpověď Veletrh povolání. Určený byl především žákům, posledních ročníků základních škol, kteří vstupem na střední školu rozhodnou o své budoucí profesi.

Stovky žáků posledních ročníků základních škol, často i se svými rodiči mířily do víceúčelové haly v opavských městských sadech. Během dvou dnů se tady představili zástupci firem i středních škol v regionu. A mohli tak pomoci při rozhodování, jakou školu a profesi si mají žáci 9. tříd zvolit.

Petra Ballová, ředitelka, Úřad práce Opava: „Je třeba dítěti ukázat cestu k trhu práce. Protože pokud si vyber obor, který jho bude bavit a současně je uplatnitelný, tak je to vlastně prevence nezaměstnanosti.“

Veletrh povolání měl za cíl představit profese, které jsou v 300 000 regionu Opavska, který zaměřený převážně na strojírenský a farmaceutický průmysl, potřebné. Střední školy upozorňovaly na své studijní obory. Zároveň se tady prezentovaly firmy, které práci nabízejí.

Walo Hinterberger, OHK Opava: Je tady je spousta významných zaměstnavatelů, kteří nabízí pracovní příležitosti. Takže za nimi nemusí zájemci někam do Prahy, do Brna, kamkoliv.“

Právě problém stěhování mladých lidí za prací do jiných regionů způsobuje nedostatek pracovní síly na Opavsku. Dlouhodobě na trhu práce chybí stavařské profese. Vůbec studium všech řemesel zůstává v posledních letech na okraji zájmu. K nedostatku uchazečů o tradiční řemelsná povolání pak přibývá nedostatek kvalifikovaných uchazečů o moderní profese.

Lukáš Pavelek, předseda dozorčí rady, OHK Opava: „Hodně se nyní řeší fotovoltaické elektrárny, hodně se řeší nabíjení elektromobilu. To jsou poměrně nové a vysoce specializované profese, po kterých tady bude pořád velký hlad.“

Veletrh povolání doplnily také přednášky s odborníky na kariérové poradenství. Se zájemci mluvili také psychologové či odborníci na trh práce. Tyto informace mohou být důležité při výběru budoucí profese, respektive střední školy. Prvním krokem k rozhodování by mělo být zohlednění výsledků ve škole a také zájmů.

Dorota Madziová, kariérní poradkyně: „Pak se podívat na možnosti dojíždění, na prostředí pro učení, přístup k učení.“

V současné době je nezaměstnanost na Opavsku nízká a během letošního roku kolísala kolem tří procent. Nicméně v souvislosti se současnou krizí se bude nejspíš zvyšovat. Volba profese, po které je na trhu práce poptávka, zřejmě bude ještě důležitější než dosud.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy