Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská policie působí v Opavě už 30 let

  • Opava,

Opavská městská policie slaví 30 let od svého vzniku. U příležitosti tohoto výročí byli někteří strážnici oceněni stužkou za věrnost.

Počátky městské policie v Opavě spadají do roku 1991, kdy ve městě začali působit 4 inspektoři veřejného pořádku. Zákon o obecní policii vstoupil v platnost 1. ledna 1992 a jen o pár měsíců později, 11. března, opavská městská policie vznikla.

Z původních 25 strážníků je jich dnes dvojnásobek. Mnozí si začátky obecní policie v Opavě pamatují. Všichni, kteří jsou 10 a více let ve službě, obdrželi na slavnostním setkání stužku za věrnost.

Operátor městské policie přijímá denně až dvě desítky telefonátů s prosbou o pomoc. Další případy řeší strážníci přímo na pravidelných pochůzkách městem. V poslední době se jejich zákroky týkají nejčastěji drobných krádeží a přestupků v dopravě.

Jiří Klein, ředitel, Městská policie Opava : „Je to škoda, že naši činnost musíme směřovat tímto směrem a tím pádem nemůžeme tolik práce ve veřejném pořádku. Ale těch dopravních přestupků je stále víc a víc.“

Opavská městská policie má také speciální odchytový tým, který řeší problém toulavých zvířat ve městě. Strážníci pomáhají s udržováním veřejného pořádku při rizikových sportovních utkáních. V Opavě funguje tzv. systém okrskových strážníků, kteří mají na starosti jednu ze tří částí města. S dohlížením na veřejný pořádek pomáhá také monitorovací systém. Zatímco ten se každým rokem rozšiřuje, počet strážníků zůstane zřejmě v nejbližší době stejný.

Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: „Nyní není potřeba navyšovat počet strážníků. Nicméně v rámci diskuse jsme se s panem ředitelem bavili, že v rámci koncepce dlouhodobého vývoje MP, že by ideální stav byl 60 strážníků. Momentálně máme 51.“

Strážníci se dlouhodobě věnují také preventivní činnosti.

Marek Dýčka, mluvčí, Městská policie Opava : „Městská policie má řadu preventivních programů. Jsou zaměřené na školáky nejrůznějšího věku i dospělé. Máme také preventivní programy pro seniory.“

Oblíbený je pes Korálek, který bývá často hostem v opavských školkách a školách a učí hravou formou děti, co se smí a co ne.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy