Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tomáš Petreček vydal knihu o svém nadšení pro extrémní sporty a horolezení

  • Opava,

V knize Limitům vstříc popisuje opavský sportovec Tomáš Petreček své výstupy na osmitisícové vrcholy a vášeň pro extrémní závody. V rozhovoru, který s ním vede novinářka Tereza Krumpholzová, nahlédneme také do jeho soukromí. Kniha vznikala rok a nejspíš se dočká také pokračování.

Tomáš Petreček je povoláním hasič. Přestože má nejspíš adrenalinu v práci dost, jsou jeho zálibou extrémní sporty. Je vítězem Světového poháru Adventura Race, kdy během několika dní musel beze spánku urazit stovky kilometrů pěšky, na kole nebo v kajaku. A lákají jej také hory. Zejména ty osmitisícové. Výstup na Gasherbrum I. a jen o pár dní později na Gasherbrum II. byl jeho majstrštykem.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec, horolezec: „Já mám obecně rád jakýkoliv pohyb v přírodě, v horách. Myslím, že tyto aktivity jsou si hodně blízko. Hlavně z toho psychického hlediska, kdy člověk musí překonávat své limity /hlavně/ hlavně v hlavě.“

Co vede Tomáše Petrečka k tomu, aby neustále překonával sám sebe, aby posouval své limity dál a dál, leckdy za cenu totálního vyčerpání, na hranici života a smrti. Jak se takovéto extrémní vypětí dá spojit s normálním životem? Na to se jej v biografickém rozhovoru ptala novinářka Tereza Krumpholzová. Přestože se oba spoluautoři knihy dobře znají, spolupráci jim to ovšem nijak zvlášť neulehčilo.

Tereze Krumpholzová, autorka knihy: „Jednoduché to nebylo, protože i pro mne bylo velmi složité z Tomáše vytáhnout nějaké osobní věci, vzpomínky, pocity.“

Kniha Limitům vstříc vznikla během jednoho roku. Mapuje všechny důležité okamžiky Tomáše Petrečka. Od členství ve skautském oddílu, přes cestu k extrémním závodům až k účasti na expedicích do velehor.

Tomáš Petreček, extrémní sportovec, horolezec: „My jsme vybírali opravdu ty momenty, které mne hodně ovlivnily a které pro mne hodně znamenají. A myslím, že se tam vešly opravdu všechny.“

Knihu pokřtil symbolicky cepínem primátor Opavy Tomáš Navrátil. A zájemci si ji vzápětí mohli i s podpisem obou autorů odnést domů.

Přestože je kniha na trhu teprve pár dnů, zájem o ni je velký. A tak je dost možné, že se dočkáme i pokračování.


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy