Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vánoce se blíží. V opavském Domě umění se už můžete svátečně naladit

  • Opava,

Pojďme se teď naladit na vánoční vlnu. Opavská kulturní organizace připravila animační program o nejkrásnějších svátcích v roce. Děti se mohou dozvědět hravou formou proč se v závěru roku vůbec slaví. Připomenou si také zvyky a tradice. A nebo také jak vypadaly Vánoce kdysi.

Na nebesích hvězdička. Tak se jmenuje animační program, který v Domě umění připravila Opavská kulturní organizace pro děti. Dýchne tady na ně atmosféra Vánoc, které se pomalu blíží. Děti si poslechnou biblický příběh, na kterém tradice těchto svátků stojí.

Amálie Křížová, lektorka, Opavská kulturní organizace (OKO): „Na začátku budeme s dětmi hrát divadlo o narození Ježíška, aby věděly, proč se vlastně Vánoce slaví.“

Dvě tisíciletí starý příběh děti zahrály s loutkami. Průvodcem se jim stala hvězda, která vyšla nad Betlémem a označila tak místo, kde se Spasitel narodil. A svou září ukazovala cestu všem, kteří se mu pak přišli poklonit.

Děti si připomněly také některé vánoční zvyky a obyčeje. Velmi často se týkaly věštění budoucnosti. Používaly se k němu různé způsoby.

Amálie Křížová, lektorka, Opavská kulturní organizace (OKO): „Pod každým hrníčkem se skrývá nějaký předmět, který něco prezentuje. Třeba tady máme penízky a ty znamenají bohatství.“

A nechyběl ani novověký symbol Vánoc – adventní věnec nebo ozdobený strom, pod kterým ležely dárky.

Televize v improvizovaném obýváku zase rozpohybovala staré fotografie a pohlednice. Díky animaci na nich postavy ožily, někde sněží nebo se kouří se z komína.

Sváteční atmosféra je tady zřetelná na každém kroku. A lektorky se snaží dětem ukázat, jak výjimečným obdobím Vánoce jsou.

Simona Juchelková, lektorka, Opavská kulturní organizace (OKO): „Že to není jen svátek o tom konzumu. Ale je to i čas se zastavit a trochu se zamyslet nad celým rokem, co nám nabídl a co nám, může nabídnout ten příští.“

Na papírovou hvězdu pak mohly děti napsat, co pro ně Vánoce znamenají.

žák ZŠ T. G. Masaryka, Opava: „Rodina, dárky, svátek. A také vánoční stromeček k Vánocům patří.“

Pokud se chcete v adventním čase zastavit a vánočně se naladit, přijďte do Domu umění 10. prosince, kdy je zde pro veřejnost připravená tvůrčí dílna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy