Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sbírka vánočních dárků pro ukrajinské děti

Opava |

Opavské Dobrovolnické centrum pro válečné uprchlíky Paľanycja vyhlásilo sbírku vánočních dárků pro ukrajinské děti. Přispět můžete penězi nebo i konkrétním dárkem. A to až do 18. prosince.

Dobrovolnické centrum Paľanycja pomáhá ukrajinským válečným uprchlíkům od jara. Denně sem přicházejí stovky běženců. Dobrovolníci pro ně chystají materiální pomoc, pořádají kurzy výuky češtiny a funguje tady i dětská skupina pro nejmenší. Společně se teď chystají oslavit Vánoce.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Ukrajinky, které tady u nás pracují, připravují své typické pohoštění, které mají na vánočním stole. Představíme také naše zvyky a ony ty jejich.“

K Vánocům patří i dárky. Proto byla vypsána veřejná sbírka. Jako jedni z prvních se do ní zapojili studenti Slezské univerzity.

Ružena Hradská, studentka, Slezská univerzita: „Já jsem se rozhodla pomoci, protože teď mají teď těžkou situaci, když se stali uprchlíky před válkou. Chci aspoň malou radost dětem udělat.“
Alena Kaňová, Studentská unie Slezské univerzity: „Já jsem vybrala více menších dárečků, protože si pamatuji, že jsem sama měla ráda, když jsem měla pod stromečkem těch dárků hodně.“

Slezská univerzita podporuje ukrajinské uprchlíky už od jara, poskytuje jim ubytování v nevyužitých vysokoškolských kolejích. Nyní zde přebývá se svými matkami přes šedesát dětí. Také k nim dárky ze sbírky poputují.

Karin Martínková, mluvčí, Slezská univerzita: „Krabice na sběrných místech nejsou prázdné. Plní se a dělá nám radost, že dárky jsou krásně zabalené a popsané. Je za tím vidět starostlivost a péče, úmysl udělat radost.“

Zapojit se může také veřejnost a do dobrovolnického centra přinést vhodné dárky pro malé děti i teenagery. Tady je zabalí a napíší štítek, pro koho je balíček určený. Rozdávat se budou pak na společném setkání, jen pár dní před Štědrým dnem.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Chystáme vánoční večírek. A každé dítě, které přijde, dárek dostane.“

Přispět může kdokoliv. Ať už zakoupením konkrétního dárku, nebo také finanční částkou. Obojí je nutné odevzdat v dobrovolnickém centru Paľanycja do 18. prosince.


DÁREK POD STROMEČEK

  • sběrné místo:

Dobrovolnické komunitní centrum Paľanycja,  Rybářská 89/44 Opava

Free shop út a čt                              9 – 17 hod.

vrátnice po – pá                               8 – 15 hod.



Nahlásit chybu


K tématu

ADRABěh měl ve Frýdku-Místku velký úspěch a podpořil dobrovolnictví

26. května 2025 13:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolnický běh ADRA přilákal do Faunaparku ve Frýdku-Místku téměř sto účastníků. Ve městě se letos běželo pod heslem „Osamělost není radost“. Cílem bylo nejen rozhýbat tělo, ale hlavně podpořit dobrovolnictví a boj proti samotě seniorů, nemocných i lidí se zdravotním postižením.

Krabice od bot pomůže dětem v těžkých situacích. Do největší sbírky se zapojila i Ostrava

8. prosince 2025 15:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Vánoční sbírka Krabice od bot opět dorazila do Ostravy. Lidé z celého regionu nosili dárky pro děti, které by jinak pod stromečkem často nic nenašly. Do sbírky se zapojilo i vedení města a další organizace. Dárky putují přímo ke konkrétním dětem v těžké životní situaci.

Novojičínský bazén prověřil plavce, včetně Slováků a Ukrajinců

17. října 2025 10:10 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konala se Malá cena Nového Jičína. Tradiční plavecké závody přivítaly i účastníky ze Slovenska a Ukrajiny. Vody bazénu tak zdolávalo na tři sta plavců.


Ostrava uklízela Česko. Do ulic se vydali také úředníci z radnic

Včera 10:17 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V těchto dnech se po celé zemi konají úklidové akce. Jde o dobrovolnické aktivity v rámci projektu Ukliďme Česko, který se koná každé jaro. v pátek se domluvili také úředníci napříč městskými obvody a vyrazili uklízet ulice.

Senior zkolaboval na policejní služebně. Orlovští policisté mu zachránili život

Včera 9:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

76letý senior zkolaboval přímo na policejní služebně v Orlové. Policisté mu okamžitě začali dávat první pomoc a museli ho začít oživovat. Zavolali kolegy s externím defibrilátorem v autě a díky skvělé a rychlé spolupráci, i s operátorkou linky 155, se podařilo muže zachránit.

Rychvaldští školáci se zapojili do Dne Země, plnili úkoly, uklízeli a zasadili stromy

Včera 10:52 | Rychvald | Libor Běčák

Žáci Základní školy v Rychvaldě se v pátek 10. dubna zapojili do tradičního Dne Země. Osmáci připravili pro menší spolužáky soutěžní stezku školou, kde děti plnily různé úkoly s ekologickou tématikou.

Nájemné v Novém Jičíně se zvedá, nejčastěji o míru inflace

Včera 9:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice zvýší nájemné v městských bytech, lidé si připlatí i za nebytové prostory a pozemky. Nájemné se bude valorizovat o míru inflace za loňský rok, ta činila 2,5 procenta.

Primátorka Havířova navštívila útulek, ocenila péči o zvířata i zájem lidí

Včera 9:41 | Havířov | Bára Kelnerová

Primátorka Havířova navštívila městský útulek, aby se seznámila s jeho fungováním. Ocenila kvalitní péči o zvířata i velký zájem veřejnosti o jejich venčení a adopci.

Budova školy v Horní Suché slaví 95 let, vzniklo i poselství pro budoucnost

Včera 9:23 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Budova školy s polským vyučovacím jazykem v Horní Suché si připomíná 95 let od svého vzniku. Oslavy doplnilo uložení časové kapsle s poselstvím pro budoucí generace i další doprovodný program.

Slezská univerzita začala stavět CEPIS, má udržet mladé lidi v kraji a naučit je podnikat

Včera 8:49 | Karviná | Anna Břenková

Slezská univerzita v Karviné začala stavět moderní centrum CEPIS za téměř 800 milionů korun. Nová budova nabídne špičkové zázemí pro stovky studentů a zaměří se na podporu podnikání v kraji. První studenti do lavic usednou na začátku roku 2028.

Senioři chtějí, aby jim chytré mobily více pomáhaly

Včera 9:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Knihovna připravila workshop určený seniorům, zaměřený na práci s chytrými mobilními telefony. Účastníci si přáli vysvětlit například to, jak zadat hlasovou SMS zprávu nebo jak stahovat některé aplikace.

Běžci v Karviné tentokrát pomáhají handicapovanému Ondrovi

Včera 13:23 | Karviná | Anna Břenková

Akce Běh pro zdraví má za sebou další úspěšný start. Desítky lidí vyrazily do parku Boženy Němcové, aby zdolaly tříkilometrovou trasu a podpořily dobrou věc. Výtěžek ze startovného pomůže handicapovanému sportovci Ondrovi.

Ostrava prodá další pozemky v Mošnově. Výrobce vodičů chce rozšířit provoz

9. dubna 2026 15:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Přední světový výrobce vodičů italská společnost IRCE chce dále expandovat a proto od Ostravy kupuje další pozemky v průmyslové zóně Mošnov. Zastupitelstvo města prodej schválilo.

Střelmistři

Hlučín Nástup: od 1. května 2026 od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Velikonoční odběr krve přilákal do opavské nemocnice desítky nových dárců. Odběry budou pokračovat

Včera 8:29 | Opava | Yvona Fajtová

Moravskoslezská nemocnice Opava uspořádala velikonoční odběr krve. Od podobných akcí si slibuje nejen doplnění zásob, ale také získání dalších dobrovolníků. Dárců totiž dlouhodobě ubývá.

Dárců krve ubývá. Opavská nemocnice proto uspořádala velikonoční odběr

8. dubna 2026 15:59 | Opava | Yvona Fajtová

Moravskoslezská nemocnice Opava uspořádala velikonoční odběr krve. Od podobných akcí si slibuje nejen doplnění zásob, ale také získání dalších dobrovolníků. Dárců totiž dlouhodobě ubývá.

Velikonoce na Zámku Raduň zahájily novou návštěvnickou sezonu

8. dubna 2026 14:58 | Opava | Yvona Fajtová

Velikonoční výzdoba, jarní atmosféra a také pohled do historie šlechtického života. Tak vypadá zahájení sezony na zámku v Raduni.

Sezóna hradů a zámků je tu. Zámek Štáblovice patří kouzelným velikonocům

8. dubna 2026 14:19 | Opava | Yvona Fajtová

Hrady a zámky po celé republice otevírají své brány návštěvníkům. Výjimkou není ani Zámek Štáblovice na Opavsku, kde novou sezónu odstartovali stylově, Kouzelnými velikonocemi plnými výzdoby, tradic i zábavy pro děti.

Začala sezóna hradů a zámků, lidé je vzali útokem

7. dubna 2026 12:25 | Opava | Yvona Fajtová

Hrady a zámky po celé republice otevírají své brány návštěvníkům. Výjimkou není ani Zámek Štáblovice na Opavsku, kde novou sezónu odstartovali stylově – Kouzelnými velikonocemi plnými výzdoby, tradic i zábavy pro děti.

Policie během velikonočního víkendu zpřísnila kontroly: na silnicích hlídala alkohol, drogy i rychlost

7. dubna 2026 9:22 | Opava | Yvona Fajtová

Velikonoční svátky každoročně přinášejí zvýšený provoz na silnicích, a s tím i více policejních kontrol. Ty se zaměřují především na alkohol a drogy za volantem, rychlost jízdy a nevěnování se řízení.

Sbírka vánočních dárků pro ukrajinské děti
Vydáno 10. prosince 2022 16:27, Opava, Katka Geryková
Opavské Dobrovolnické centrum pro válečné uprchlíky Paľanycja vyhlásilo sbírku vánočních dárků pro ukrajinské děti. Přispět můžete penězi nebo i konkrétním dárkem. A to až do 18. prosince.

Dobrovolnické centrum Paľanycja pomáhá ukrajinským válečným uprchlíkům od jara. Denně sem přicházejí stovky běženců. Dobrovolníci pro ně chystají materiální pomoc, pořádají kurzy výuky češtiny a funguje tady i dětská skupina pro nejmenší. Společně se teď chystají oslavit Vánoce.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Ukrajinky, které tady u nás pracují, připravují své typické pohoštění, které mají na vánočním stole. Představíme také naše zvyky a ony ty jejich.“

K Vánocům patří i dárky. Proto byla vypsána veřejná sbírka. Jako jedni z prvních se do ní zapojili studenti Slezské univerzity.

Ružena Hradská, studentka, Slezská univerzita: „Já jsem se rozhodla pomoci, protože teď mají teď těžkou situaci, když se stali uprchlíky před válkou. Chci aspoň malou radost dětem udělat.“
Alena Kaňová, Studentská unie Slezské univerzity: „Já jsem vybrala více menších dárečků, protože si pamatuji, že jsem sama měla ráda, když jsem měla pod stromečkem těch dárků hodně.“

Slezská univerzita podporuje ukrajinské uprchlíky už od jara, poskytuje jim ubytování v nevyužitých vysokoškolských kolejích. Nyní zde přebývá se svými matkami přes šedesát dětí. Také k nim dárky ze sbírky poputují.

Karin Martínková, mluvčí, Slezská univerzita: „Krabice na sběrných místech nejsou prázdné. Plní se a dělá nám radost, že dárky jsou krásně zabalené a popsané. Je za tím vidět starostlivost a péče, úmysl udělat radost.“

Zapojit se může také veřejnost a do dobrovolnického centra přinést vhodné dárky pro malé děti i teenagery. Tady je zabalí a napíší štítek, pro koho je balíček určený. Rozdávat se budou pak na společném setkání, jen pár dní před Štědrým dnem.

Martina Minařík Pavelková, Paľanycja – Dobrovolnické komunitní centrum pomoci válečným uprchlíkům: „Chystáme vánoční večírek. A každé dítě, které přijde, dárek dostane.“

Přispět může kdokoliv. Ať už zakoupením konkrétního dárku, nebo také finanční částkou. Obojí je nutné odevzdat v dobrovolnickém centru Paľanycja do 18. prosince.


DÁREK POD STROMEČEK

  • sběrné místo:

Dobrovolnické komunitní centrum Paľanycja,  Rybářská 89/44 Opava

Free shop út a čt                              9 – 17 hod.

vrátnice po – pá                               8 – 15 hod.



Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000034761/sbirka-vanocnich-darku-pro-ukrajinske-deti