Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozhovor s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem

Opava |

Opava na prahu roku 2023. Jaký bude? Co slezskou metropoli v následujících 12 měsících čeká? V rozhovoru to řekne primátor Tomáš Navrátil.

K. Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na úvod jednoduchá otázka, pane primátore: Jaký byste si přál rok 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přál bych si, aby byl alespoň tak dobrý, jako rok předchozí. I když jsme v roce 2022 prošli řadou krizí, tak se nám podařilo realizovat strategické projekty, které jsme si připravili. Byl bych moc rád, kdybychom tímto směrem nadále pokračovali.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Vypadá to, že poslední roky před nás stále staví nové výzvy k řešení: ať už to byla koronavirová pandemie, poté příliv uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny a nyní energetická krize. Úsporná opatření týkající se např. omezení veřejného osvětlení nebo snižování vytápění v budovách, už byly zavedeny vloni. Ale chystá se Opava řešit krizi aktivně?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Připravujeme energetický management. Tzn. připravujeme nejrůznější možnosti energetických úspor. Jako první to bude realizace fotovoltaických elektráren na vybraných budovách. Jde především o školy, ať už MŠ či ZŠ, které jsme vytipovali, a také správní budovy. Už máme hotové projekty a žádáme o dotace. A pak realizujeme menší opatření, která mohou vést k úsporám. Ať už jde o úspory při vytápění nebo vybavení škol novým LED osvětlením apod.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Loňský rok byl ve znamení investic, které dosáhly 800 milionů Kč. Připomeňme třeba opravy chodníků, rekonstrukce škol, výstavbu sportovních areálů nebo parkovacího domu. Za co bude Opava utrácet letos? A nebo bude spíš šetřit?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My se snažíme šetřit v provoze, ale tak, aby se to nedotklo služeb. Nezdražujeme poplatky. Nezdražujeme např. MHD, ceník zůstává stejný. Nicméně se chceme chovat investičně. Připravujeme řadu investic, jejich výše je zhruba 225 mil. korun. A dalších asi 200 mil. Kč bychom mohli použít ze závěrečného účtu, který budeme projednávat na březnovém zastupitelstvu. Investovat chceme zejména do mateřských škol, protože nám v roce 2024 bude chybět 200 míst. A tak máme připravených 6 školek, které budeme rekonstruovat a nebo realizovat přístavbu. Dále připravujeme např. výměnu veřejného osvětlení, vybudování denního stacionáře v Seniorcentru, rekonstrukci Turistického informačního centra. Plánujeme také zahájení rekonstrukce zimního stadionu. Na to už máme alokované peníze z předchozích let. A také se chystá zahájení první etapy rekonstrukce komunikací v Kylešovicích na ulicích J. Davida, Lužická a Hlavní.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na vlně občanského zájmu nyní rezonuje bývalý obchodní dům Breda. Město vloni tuto chátrající kulturní památku koupilo od insolvenčního správce. A lidé měli možnost nahlédnout dovnitř a také podat návrh na využití této rozlehlé budovy. Už víte, co by po dokončení rekonstrukce mohlo uvnitř být?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V druhé polovině loňského roku proběhly workshopy, které dostaly do Bredy veřejnost i odborníky. Máme řadu výstupů, podnětů a poznatků, se kterými v našem projektovém týmu pracujeme. V současné chvíli řešíme, jak pokračovat dál. Hledáme např. formu architektonické soutěže. Druhou variantou je, že využijeme výsledků, které jsme nasbírali, a budeme pracovat se soukromým či státními institucemi. A budeme budovu zaplňovat postupně. Podle toho, jaký bude o prostory zájem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Ještě se vrátím k zářijovým komunálním volbám, ve kterých jste obhájil křeslo primátora, nicméně vedení města se částečně obměnilo. Jaké jsou teď jeho priority v roce 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dnes je vedení města složeno výhradně z členů hnutí ANO. To je výzva a na druhou stranu také zodpovědnost. Hlavním cílem je pokračovat ve strategických projektech, které jsme si nastavili do roku 2026, potažmo do roku 2030. Chceme všechny priority, jako je Slezanka, Breda nebo parkování dořešit. Budeme se soustředit také na bytovou výstavbu. To je jeden z velkých úkolů, na jeho realizaci se dlouho čekalo.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný nový rok!"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já vám děkuji. A chtěl bych také poděkovat divákům. Popřát jim vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí do nového roku. A ať se nám tady v Opavě všem dobře žije!“
Nahlásit chybu


K tématu

Primátor rozdal vysvědčení a představil nového ředitele 7. ZŠ ve Frýdku-Místku

30. června 2025 11:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Na 7. Základní škole ve Frýdku-Místku proběhlo slavnostní zakončení školního roku. Vysvědčení dětem ve vybrané třídě předal primátor města, který této příležitosti využil, aby uvedl do funkce nového ředitele. Bývalá ředitelka totiž odešla oficiálně na penzi.

Primátor a náměstek Havířova vylučují, že by byli zapletení v manipulacích při přidělování bytů

23. září 2025 12:05 | Havířov | Bára Kelnerová

Na havířovském zastupitelstvu se řešilo obvinění několika lidí z manipulací při přidělování městských bytů. Primátor i náměstek pro sport tvrdí, že oni se žádného protiprávního jednání nedopustili.

V Havířově se dnes bude jednat o výměně na postu primátora

28. ledna 2026 8:14 | Havířov | Libor Běčák

V mimořádně svolaném termínu se ve středu odpoledne sejdou zastupitelé města Havířova, aby zvolili nového primátora. Předpokládá se, že po rezignaci nebo odvolání Ondřeje Baránka město nově povede dosavadní radní Iveta Kočí Palkovská.


Architekti představili projekt proměny parku M. Horákové. Veřejné projednání se konalo v MAPPA

Včera 12:12 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Městském ateliéru prostorového plánování a architektury se uskutečnilo veřejné projednání návrhu na přeměnu ostravského sadu Dr. Milady Horákové. Bude se kácet i sadit, stavět i bourat a důležitá je také návaznost na koncertní sál VOX.

Na jejím vzniku pracovali i odsouzení. Věznice v Ostravě-Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 11:54 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Věznice v Ostravě-Heřmanicích má nové duchovní zázemí. Slavnostně se zde otevřela kaple, která dostala jméno Naděje. Na jejím vzniku se podíleli i samotní odsouzení.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

Včera 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Beats for Love bude nejdražší i nejlepší historii. Představí se 550 interpretů

Včera 11:49 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Začátek července bude v Ostravě patřit milovníkům taneční hudby. Uskuteční se totiž další ročník hudebního festivalu Beats for Love a pořadatelé slibují, že bude zase lepší než ten předchozí.

Havířov podporuje sport už od mateřských škol, děti mají gymnastickou průpravu

Včera 10:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov dlouhodobě podporuje sportování dětí už od útlého věku. Jedním z projektů je gymnastická průprava v mateřských školách, díky níž si předškoláci osvojují základy pohybu, obratnosti a koordinace.

Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

24. června 2026 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

MS nemocnice Havířov zavedla novou aplikaci

24. června 2026 17:30 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí. Ta umí bezkontaktně snímat životní funkce pacientů na lůžku. Novinka ulehčí práci zdravotníkům a může zachránit lidské životy.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

24. června 2026 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Jedlá zahrada učí, baví i sytí děti novojičínské školky Máj

Včera 7:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Mateřská škola Máj slavnostně otevřela Jedlou zahradu. Slouží jako prostor pro vzdělávání a inspiraci, a také zásobuje kuchyni mateřinky čerstvými potravinami.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

24. června 2026 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mistrovství republiky v inline bruslení se po dvou letech vrátilo do Opavy

24. června 2026 15:05 | Opava | Yvona Fajtová

Po dvou letech hostila Opava opět Mistrovství České republiky v rychlobruslení na kolečkových bruslích. Na zdejší oválné dráze bojovalo o republikové tituly více než 180 závodníků všech věkových kategorií včetně reprezentantů, kteří usilují o nominaci na mistrovství Evropy.

Festival ZUŠ Muziáda vyvrcholil v Opavě koncertem nejúspěšnějších mladých hudebníků

24. června 2026 14:55 | Opava | Yvona Fajtová

Nejlepší žáci základních uměleckých škol z celého Moravskoslezského kraje se představili na závěrečném koncertu festivalu Muziáda. V opavském Minoritu vystoupili vítězové soutěží i mladí skladatelé, kteří svými výkony potvrdili vysokou úroveň uměleckého vzdělávání v regionu.

Sochy na průčelí Knihovny Petra Bezruče v Opavě získávají po 25 letech novou podobu

24. června 2026 14:49 | Opava | Yvona Fajtová

Průčelí budovy Knihovny Petra Bezruče v Opavě prochází obnovou. Restaurátoři zde opravují čtyři monumentální sochy a reliéfní výzdobu od významného sochaře Josefa Obetha. Cílem je zachovat jedinečné umělecké dílo pro další generace a vrátit mu část původní podoby.

Sanitka jedoucí k případu se srazila v Opavě s osobním autem

23. června 2026 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Senior za volantem osobního auta zřejmě neupřednostnil sanitku, která jela k případu. Následovala lehká dopravní nehoda. Přesto on i jeho spolujezdkyně skončili v nemocnici. Okolnosti nehody prověřují opavští policisté.

Koloběžkář narazil v Opavě do vyjíždějícího auta a těžce se zranil

21. června 2026 15:14 | Opava | Jiří Cileček

Dopravní nehoda s těžkým zraněním se stala v neděli po poledni u východního nádraží v Opavě. Do vyjíždějícího auta z parkovacího místa tam naboural koloběžkář. S těžkým zraněním obou dolních končetin byl převezen do nemocnice. Okolnosti nehody dál prověřují policisté.

Multižánrový festival Slunovrat proměnil Opavu v město kultury a inspirace

20. června 2026 17:02 | Opava | Yvona Fajtová

Historické centrum Opavy opět ožilo kulturou. Do města se po roce vrátil oblíbený multižánrový festival Slunovrat, který propojuje hudbu, literaturu, divadlo i inspirativní debaty. Návštěvníkům nabízí vystoupení známých českých i zahraničních umělců, prostor pro nové talenty a také zónu věnovanou charitativním projektům.

Rozhovor s primátorem Opavy Tomášem Navrátilem
Vydáno 4. ledna 2023 13:47, Opava, Katka Geryková
Opava na prahu roku 2023. Jaký bude? Co slezskou metropoli v následujících 12 měsících čeká? V rozhovoru to řekne primátor Tomáš Navrátil.

K. Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na úvod jednoduchá otázka, pane primátore: Jaký byste si přál rok 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přál bych si, aby byl alespoň tak dobrý, jako rok předchozí. I když jsme v roce 2022 prošli řadou krizí, tak se nám podařilo realizovat strategické projekty, které jsme si připravili. Byl bych moc rád, kdybychom tímto směrem nadále pokračovali.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Vypadá to, že poslední roky před nás stále staví nové výzvy k řešení: ať už to byla koronavirová pandemie, poté příliv uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny a nyní energetická krize. Úsporná opatření týkající se např. omezení veřejného osvětlení nebo snižování vytápění v budovách, už byly zavedeny vloni. Ale chystá se Opava řešit krizi aktivně?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Připravujeme energetický management. Tzn. připravujeme nejrůznější možnosti energetických úspor. Jako první to bude realizace fotovoltaických elektráren na vybraných budovách. Jde především o školy, ať už MŠ či ZŠ, které jsme vytipovali, a také správní budovy. Už máme hotové projekty a žádáme o dotace. A pak realizujeme menší opatření, která mohou vést k úsporám. Ať už jde o úspory při vytápění nebo vybavení škol novým LED osvětlením apod.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Loňský rok byl ve znamení investic, které dosáhly 800 milionů Kč. Připomeňme třeba opravy chodníků, rekonstrukce škol, výstavbu sportovních areálů nebo parkovacího domu. Za co bude Opava utrácet letos? A nebo bude spíš šetřit?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My se snažíme šetřit v provoze, ale tak, aby se to nedotklo služeb. Nezdražujeme poplatky. Nezdražujeme např. MHD, ceník zůstává stejný. Nicméně se chceme chovat investičně. Připravujeme řadu investic, jejich výše je zhruba 225 mil. korun. A dalších asi 200 mil. Kč bychom mohli použít ze závěrečného účtu, který budeme projednávat na březnovém zastupitelstvu. Investovat chceme zejména do mateřských škol, protože nám v roce 2024 bude chybět 200 míst. A tak máme připravených 6 školek, které budeme rekonstruovat a nebo realizovat přístavbu. Dále připravujeme např. výměnu veřejného osvětlení, vybudování denního stacionáře v Seniorcentru, rekonstrukci Turistického informačního centra. Plánujeme také zahájení rekonstrukce zimního stadionu. Na to už máme alokované peníze z předchozích let. A také se chystá zahájení první etapy rekonstrukce komunikací v Kylešovicích na ulicích J. Davida, Lužická a Hlavní.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na vlně občanského zájmu nyní rezonuje bývalý obchodní dům Breda. Město vloni tuto chátrající kulturní památku koupilo od insolvenčního správce. A lidé měli možnost nahlédnout dovnitř a také podat návrh na využití této rozlehlé budovy. Už víte, co by po dokončení rekonstrukce mohlo uvnitř být?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V druhé polovině loňského roku proběhly workshopy, které dostaly do Bredy veřejnost i odborníky. Máme řadu výstupů, podnětů a poznatků, se kterými v našem projektovém týmu pracujeme. V současné chvíli řešíme, jak pokračovat dál. Hledáme např. formu architektonické soutěže. Druhou variantou je, že využijeme výsledků, které jsme nasbírali, a budeme pracovat se soukromým či státními institucemi. A budeme budovu zaplňovat postupně. Podle toho, jaký bude o prostory zájem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Ještě se vrátím k zářijovým komunálním volbám, ve kterých jste obhájil křeslo primátora, nicméně vedení města se částečně obměnilo. Jaké jsou teď jeho priority v roce 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dnes je vedení města složeno výhradně z členů hnutí ANO. To je výzva a na druhou stranu také zodpovědnost. Hlavním cílem je pokračovat ve strategických projektech, které jsme si nastavili do roku 2026, potažmo do roku 2030. Chceme všechny priority, jako je Slezanka, Breda nebo parkování dořešit. Budeme se soustředit také na bytovou výstavbu. To je jeden z velkých úkolů, na jeho realizaci se dlouho čekalo.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný nový rok!"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já vám děkuji. A chtěl bych také poděkovat divákům. Popřát jim vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí do nového roku. A ať se nám tady v Opavě všem dobře žije!“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000035069/rozhovor-s-primatorem-opavy-tomasem-navratilem