Po Praze, Brně a Liberci je Opava čtvrtým městem, kde se zastavila putovní výstava, která připomíná hrůzy stalinistických represí v letech 1937 – 38. Tehdy na severozápadě Ruska poblíž finských hranic, na místě uprostřed lesa zvaném Sandarmoch, bylo popraveno přes 6 tisíc osob 56 národností: např. Rusů, Karelů, Finů, Ukrajinců nebo také Čechů.
V dalších letech se historikům podařilo zdokumentovat a dohledat jména většiny popravených a ze Sandarmochu se stalo pietní místo. Zdejší stromy se proměnily v pomníky zabitých. Současné ruské vládě se ale obnažování vlastních krvavých dějin nelíbilo. A tak sružení Memorial, které vloni získalo Nobelovu cenu, soudně zakázala a historika Jurije Dmitrieva uvěznila.
Výstava připomíná také osobnost historika a novináře Mečislava Boráka, který působil jako pedagog na Slezské univerzitě, a dlouhodobě se věnoval represím v totalitních režimech, zejména v Rusku. S organizací Memorial úzce spolupracoval. A historii Sandarmochu poprvé přinesl do Česka.
Na zahájení výstavy promluvila jako host spisovatelka Karin Lednická, autorka historické nyní už trilogie Šikmý kostel. Situace v Sovětském svazu se zrcadlí také v její románové kronice Karvinska.
V galerii UniPoint, v obchodním centru Breda, jsou vystavena také umělecká díla především ruských autorů: komiks, bronzová plastika, obrazy i volné instalace. Reflektují tragické historické události, se kterými se Rusko stále nedokáže nevyrovnat.