Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nově zvolený prezident Petr Pavel. Jaký bude?

Opava |

Nově zvolený prezident Petr Pavel nastoupí do úřadu 9. března, kdy složí před parlamentem slib. Ovšem lidé už nyní vědí, čím by se měl zabývat. Co od něj očekávají? A co si přejí? Ptali jsme se opavských osobností.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: „Já si myslím, že minimálně z pozice zklidnění situace, z pozice reprezentativní, to bude jistě výborný prezident. Samozřejmě, je otázka, jak se pan prezident postaví k věcem, které se z mého pohledu v předvolebních diskusích moc neprobíraly. A to jsou sociálně-ekonomická témata. Což pro tuto republiku bude minimálně po nějakou dobu stěžejní záležitost.“
Daniel Volný, herec: „Očekávám změnu, hlavně v reprezentaci. Myslím, že je to potřeba. Vadil mi p. Zeman tím, že byl arogantní. Vadil mi jeho vztah k novinářům. Vadil mi jeho tým. Věřím, že s panem Pavlem dorazí na Hrad klid, rozvaha a dodržování Ústavy ČR.“
Teo Kořínek, student, Slezské gymnázium, Opava: „Určitě by bylo nejen pro něj, ale i pro nás, studenty, přínosné, kdyby navštívil nějaká gymnázia. Třeba to naše. A také vysoké a základní školy. Myslím, že by mu to přineslo cennou zkušenost. A žáci a studenti by jej jistě rádi poznali.“
Tomáš Petreček, extrémní sportovec a hasič: „Očekávám, že v čele státu bude zase po delší době člověk, který vystupovat a prezentovat se v rámci slušných vztahů. Myslím si, že prezident Petr Pavel může být i vzorem pro mladé lidi. Tím, jak se chová, jak vystupuje, jak rozvážně hovoří. A to se mi na něm líbí.“
Marek Veselý (ODS), zastupitel, Statutární město Opava: „Měl by udělat to co slíbil a zkusit spojit národ, který je zbytečně rozdělený přímou volbou prezidenta. A trochu ty příkopy zahladit. Doufám, že naplní svůj slib, že bude jezdit více do krajů a do měst. Budeme rádi, když ho v Opavě uvítáme."
Václav Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Já si myslím, že už jen obecná slušnost, respekt k funkci, k občanům, k novinářům - to je podle mne obrovský posun. A tato skutečnost je pro mne nedocenitelná.“
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Doufám, že pan prezident bude respektovat rozhodnutí vědeckých rad v případě jmenování profesorů. Myslím si, že pokud profesor projde vědeckou radou vysokých škol se všemi autoritami, které ve vědecké radě stojí, tak je to záruka, že kandidát, který je předložen panu prezidentovi k podpisu, je odpovídajícím kandidátem.“
Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Já předpokládám, že nový prezident bude dělat spoustu věcí, které jsme u předchozího neviděli: komunikovat s novináři, s veřejností. Už teď vidím jeho první kroky: komunikuje s BIS, s hlavami států, kterých já si velmi vážím. Ten obrat je naprosto zásadní. A já doufám, že si tu naději, která je před námi, si po těch deseti letech nepokazíme.“
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek zjišťuje názor veřejnosti na sdílené koloběžky

17. srpna 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jaký máte názor na sdílené koloběžky? Na to se teď ptá Frýdek-Místek občanů formou anketního dotazníku v aplikaci Munipolis. Jeho vyhodnocení bude podkladem pro další jednání s provozovatelem služby ve městě.

Anketa Zlatá Beruška zná vítěze. Jejím cílem je ocenit kreativní MŠ v Moravské Ostravě a Přívozu

26. června 2023 12:57 | Ostrava-Centrum | Yvona Fajtová

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu každoročně vyhlašuje anketu s názvem Zlatá beruška. Jejím cílem je ocenit práci aktivních a kreativních mateřských škol, které pro děti vymýšlejí zajímavé aktivity.

Většina respondentů je se životem v Ostravě spokojena. Nejlépe je hodnocena doprava

16. srpna 2023 11:52 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravané jsou většinou se životem ve městě spokojeni a vůbec nejlépe z dotazníkového šetření vyšla doprava a trávení volného času. Naopak nespokojeni jsou lidé s chováním obyvatel a čistotou veřejných prostor.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Nově zvolený prezident Petr Pavel. Jaký bude?
Vydáno 1. února 2023 13:00, Opava, Katka Geryková
Nově zvolený prezident Petr Pavel nastoupí do úřadu 9. března, kdy složí před parlamentem slib. Ovšem lidé už nyní vědí, čím by se měl zabývat. Co od něj očekávají? A co si přejí? Ptali jsme se opavských osobností.

Pavel Meletzký (ANO), náměstek primátora Opavy: „Já si myslím, že minimálně z pozice zklidnění situace, z pozice reprezentativní, to bude jistě výborný prezident. Samozřejmě, je otázka, jak se pan prezident postaví k věcem, které se z mého pohledu v předvolebních diskusích moc neprobíraly. A to jsou sociálně-ekonomická témata. Což pro tuto republiku bude minimálně po nějakou dobu stěžejní záležitost.“
Daniel Volný, herec: „Očekávám změnu, hlavně v reprezentaci. Myslím, že je to potřeba. Vadil mi p. Zeman tím, že byl arogantní. Vadil mi jeho vztah k novinářům. Vadil mi jeho tým. Věřím, že s panem Pavlem dorazí na Hrad klid, rozvaha a dodržování Ústavy ČR.“
Teo Kořínek, student, Slezské gymnázium, Opava: „Určitě by bylo nejen pro něj, ale i pro nás, studenty, přínosné, kdyby navštívil nějaká gymnázia. Třeba to naše. A také vysoké a základní školy. Myslím, že by mu to přineslo cennou zkušenost. A žáci a studenti by jej jistě rádi poznali.“
Tomáš Petreček, extrémní sportovec a hasič: „Očekávám, že v čele státu bude zase po delší době člověk, který vystupovat a prezentovat se v rámci slušných vztahů. Myslím si, že prezident Petr Pavel může být i vzorem pro mladé lidi. Tím, jak se chová, jak vystupuje, jak rozvážně hovoří. A to se mi na něm líbí.“
Marek Veselý (ODS), zastupitel, Statutární město Opava: „Měl by udělat to co slíbil a zkusit spojit národ, který je zbytečně rozdělený přímou volbou prezidenta. A trochu ty příkopy zahladit. Doufám, že naplní svůj slib, že bude jezdit více do krajů a do měst. Budeme rádi, když ho v Opavě uvítáme."
Václav Müller, ředitel festivalu Slunovrat: „Já si myslím, že už jen obecná slušnost, respekt k funkci, k občanům, k novinářům - to je podle mne obrovský posun. A tato skutečnost je pro mne nedocenitelná.“
Pavel Tuleja, rektor, Slezská univerzita, Opava: „Doufám, že pan prezident bude respektovat rozhodnutí vědeckých rad v případě jmenování profesorů. Myslím si, že pokud profesor projde vědeckou radou vysokých škol se všemi autoritami, které ve vědecké radě stojí, tak je to záruka, že kandidát, který je předložen panu prezidentovi k podpisu, je odpovídajícím kandidátem.“
Ivo Mludek, nezávislý novinář: „Já předpokládám, že nový prezident bude dělat spoustu věcí, které jsme u předchozího neviděli: komunikovat s novináři, s veřejností. Už teď vidím jeho první kroky: komunikuje s BIS, s hlavami států, kterých já si velmi vážím. Ten obrat je naprosto zásadní. A já doufám, že si tu naději, která je před námi, si po těch deseti letech nepokazíme.“
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000035521/nove-zvoleny-prezident-petr-pavel-jaky-bude