Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pivo umí nejlépe čepovat studenti z opavské hotelovky

Opava |

Studenti soutěžili v čepování piva. V Opavě se sešlo 24 nejlepších z celého kraje, aby poměřili nejen svou šikovnost, ale také teoretické znalosti. Soutěž opanovali studenti z pořádající opavské Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ, kteří zvítězili nejen v týmech, ale obsadili také 1. a 3. místo.

Ačkoliv jim ještě mnohdy ani není osmnáct a tudíž alkohol pít nemohou, soutěžili v čepování piva. 24 studentů ze středních škol z Moravskoslezského kraje, kteří se připravují na povolání v pohostinství, se zúčastnilo 16. ročníku soutěže Zlatovar cup.

Pivo mohli načepovat na hladinku, tedy najednou a nebo maximálně na třikrát. Soutěžící bedlivým okem sledovala tříčlenná porota.

Adam Odnoha, předseda poroty a výčepní: „Pokud donese krásně orosenou sklenici vychlazeného piva s výškou pěny na tři prsty, tak je to vždycky v pořádku.“

Porota ale hodnotila také celkový projev a body za čepování piva sčítala s výslednky teoretického testu. Soutěžící museli vědět třeba co je to spilka, museli znát správnou teplotu vychlazeného piva nebo co je to křemelina. Často šlo o znalosti nad rámec běžného učiva, takže se budoucí výčepní museli poctivě na soutěž připravovat.

Miroslava Kozelská, učitelka, Střední škola prof. Zd. Matějčka, Ostrava - Poruba: „Neustále opakování, tak snad ten test dopadlo dobře.“

Na přípravu dvou nápojů měl každý 3 minuty. Ten povedenější pak posuzovala porota. Většina soutěžících celý časový limit ani nevyužila a servírovala pivo mnohem dříve. A tak se leckdy nevyhnuli kritice.

Jiří Vizauer, organizátor soutěže, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: Příprava skla. Nemyslím si, že by bylo špinavé, ale někdy tam zapomenou po opláchnutí vodu, někdy mají příliš bublinkovou pěnu.“

Porota ocenila nejen správně načepované pivo, ale také přirozenost soutěžících a nadšení pro profesi.

David Mikolášík, Hotelová škola a obchodní akademie Havířov: „Já myslím, že to bylo v pořádku. A myslím, že jsem tady i pár lidí pobavil svým vtipem, zajímavostí.“
Adéla Mikolášová, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ, Opava: „Chyby tam určitě byly. Nejdříve jsem si měla uklidit. Ale jinak jsem spokojená.“

Soutěžící se vzájemně povzbuzovali a zvlášť vyvedené pivo odměnili potleskem.

Vítězem regionálního kola Zlatovar cup se nakonec stal s nejvyšším součtem bodů za teorii i praxi Adam Žyla z pořádající opavské hotelové školy.

Adam Žyla, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ, Opava: „Důležité čepovat po skle. Nejdříve pěnu a pak pivo. Já chodím na brigády, tak už mám něco odčepováno.“

Druhé místo patřilo Denisu Willertovi ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce. A třetí příčku obsadil opět domácí soutěžící Adam Černoch.


Nahlásit chybu


K tématu

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Šéfkuchaři představili speciality na Gastrodni, nechyběly vegetariánské pokrmy

17. června 2023 17:09 | Opava | Adéla Pluhaříková

Gastroden proběhl v Opavě už počtvrté. Šéfkuchaři a studenti opavské střední hotelové školy lidem během akce nabízeli nejrůznější speciality. Kromě degustačních nápojů nechyběla zvěřina, polévka s povidly nebo vegetariánské maso a také malá studentská barmanská show.

Proběhla studentská soutěž v míchání drinků Kofola Cup

14. června 2023 16:50 | Opava | Adéla Pluhaříková

Barmanská soutěž Opavské hotelové školy. Studenti několika oborů předvedli, co se během studia naučili a před porotou míchali drinky. Jejich úkolem bylo nejen předvést vypilovanou techniku při přípravě chutného nápoje, ale i volba marketingové strategie.


Záchranáři během soboty museli několikrát do Beskyd, u zraněných pacientů zasahoval i vrtulník

Dnes 21:02 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Týmy krajské zdravotnické záchranné služby v sobotu opakovaně zasahovaly v terénu Beskyd. Kromě pozemních posádek byl ve dvou případech vyslán i vrtulník LZS a záchranáři spolupracovali s členy horské služby.

Při požáru rodinného domu v Českém Těšíně zasahovalo pět hasičských jednotek, dva lidé byli intoxikováni

Dnes 20:56 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů zasahovalo v sobotu při požáru rodinného domu v městské části Stanislavice v Českém Těšíně. Dva lidé museli být kvůli intoxikaci předání do péče zdravotníků. Plameny napáchaly škodu za 500 tisíc korun.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

Pivo umí nejlépe čepovat studenti z opavské hotelovky
Vydáno 4. března 2023 16:35, Opava, Katka Geryková
Studenti soutěžili v čepování piva. V Opavě se sešlo 24 nejlepších z celého kraje, aby poměřili nejen svou šikovnost, ale také teoretické znalosti. Soutěž opanovali studenti z pořádající opavské Střední školy hotelnictví a služeb a VOŠ, kteří zvítězili nejen v týmech, ale obsadili také 1. a 3. místo.

Ačkoliv jim ještě mnohdy ani není osmnáct a tudíž alkohol pít nemohou, soutěžili v čepování piva. 24 studentů ze středních škol z Moravskoslezského kraje, kteří se připravují na povolání v pohostinství, se zúčastnilo 16. ročníku soutěže Zlatovar cup.

Pivo mohli načepovat na hladinku, tedy najednou a nebo maximálně na třikrát. Soutěžící bedlivým okem sledovala tříčlenná porota.

Adam Odnoha, předseda poroty a výčepní: „Pokud donese krásně orosenou sklenici vychlazeného piva s výškou pěny na tři prsty, tak je to vždycky v pořádku.“

Porota ale hodnotila také celkový projev a body za čepování piva sčítala s výslednky teoretického testu. Soutěžící museli vědět třeba co je to spilka, museli znát správnou teplotu vychlazeného piva nebo co je to křemelina. Často šlo o znalosti nad rámec běžného učiva, takže se budoucí výčepní museli poctivě na soutěž připravovat.

Miroslava Kozelská, učitelka, Střední škola prof. Zd. Matějčka, Ostrava - Poruba: „Neustále opakování, tak snad ten test dopadlo dobře.“

Na přípravu dvou nápojů měl každý 3 minuty. Ten povedenější pak posuzovala porota. Většina soutěžících celý časový limit ani nevyužila a servírovala pivo mnohem dříve. A tak se leckdy nevyhnuli kritice.

Jiří Vizauer, organizátor soutěže, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ Opava: Příprava skla. Nemyslím si, že by bylo špinavé, ale někdy tam zapomenou po opláchnutí vodu, někdy mají příliš bublinkovou pěnu.“

Porota ocenila nejen správně načepované pivo, ale také přirozenost soutěžících a nadšení pro profesi.

David Mikolášík, Hotelová škola a obchodní akademie Havířov: „Já myslím, že to bylo v pořádku. A myslím, že jsem tady i pár lidí pobavil svým vtipem, zajímavostí.“
Adéla Mikolášová, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ, Opava: „Chyby tam určitě byly. Nejdříve jsem si měla uklidit. Ale jinak jsem spokojená.“

Soutěžící se vzájemně povzbuzovali a zvlášť vyvedené pivo odměnili potleskem.

Vítězem regionálního kola Zlatovar cup se nakonec stal s nejvyšším součtem bodů za teorii i praxi Adam Žyla z pořádající opavské hotelové školy.

Adam Žyla, Střední škola hotelnictví a služeb a VOŠ, Opava: „Důležité čepovat po skle. Nejdříve pěnu a pak pivo. Já chodím na brigády, tak už mám něco odčepováno.“

Druhé místo patřilo Denisu Willertovi ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce. A třetí příčku obsadil opět domácí soutěžící Adam Černoch.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036021/pivo-umi-nejlepe-cepovat-studenti-z-opavske-hotelovky