Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Žáci ZŠ Englišova v Opavě natočili dokument o pandemii. Aspiruje na ocenění v soutěži A – FILMTEENSFEST

  • Opava,

Ztracená generace. Tak se jmenuje film, který o době koronaviru natočili členové Mediálního kroužku ze Základní školy Englišova v Opavě. Snímek zaujal porotu mezinárodního festivalu pro mládež „A – FILMTEENSFEST“ a vybrala jej mezi 6 finálových filmů. O vítězi se bude rozhodovat v červnu. Co za vznikem školního filmu stálo? A jaké bylo natáčení? Řekne Drahomír Streit, který s dětmi na filmu pracoval.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Blahopřeji k úspěchu. Protože tím účast ve finále, o které usilovaly tři stovky snímků tím bezesporu je. Počítali jste s tím, že uspějete v konkurenci mezi filmy z 37 zemí?

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova, Opava: „Rozhodně jsme takový úspěch nečekali. Přáním nás všech, dětí i mé osoby, bylo dostat se do širšího výběru, který bude mít řekněme další ambice. Chtěli jsme, aby byl film vybrán pro on-line promítání v celé republice. Takže ten další úspěch, že jsme se dostali mezi 6 nejlepších, to jsme nečekali. Děti byly nadšené.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Film Zapomenutá generace vznikal během dvou koronavirových let. Kdy přesně jste si s dětmi řekli, že je dobré tuto zvláštní dobu distanční výuky, testování či nošení roušek zaznamenat?

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova, Opava: „Před dvěma roky v létě jsme měli mediální kemp, kde se děti seznamovaly se základy práce v televizi, tištěných periodicích. Tady vznikla filmová prvotina, která je nadchla, a motivovala je do další práce. Když začal nový školní rok, tak jsme seděli a přemýšleli jsme, co bychom mohli natočit. Já jsem chtěl, ať je to nápad dětí. A ony přemýšlely. Velmi se jim líbila představa, že budeme točit o tom, co prožívají. A to byla zrovna pandemie covidu.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: O čem film je? Je to dokument nebo má svůj vlastní příběh?

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova, Opava: „Je to dokumentární film. Očima dětí mapuje to, co oni prožili od 1. do 3. třídy. Protože je to ta generace, která když nastoupila do 1. třídy, tak pandemie přišla. Oni zažili všechny ty peripetie, které tato doba přinesla.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Nepochybuji o tom, že děti měly spoustu nápadů, ovšem zcela jistě nebylo pro všechny místo. Jak moc jste musel do jejich práce zasahovat, aby vzniklo celistvé dílo, které dává smysl?

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova, Opava: „Přesně tak. Chtěl jsem, aby děti pochopily, že by to měl být příběh. Příběh o nich. O jejich starostech a radostech, o tom, co prožívaly. Scénář se samozřejmě v průběhu měnil. Přibývalo scén, děti měly spoustu nápadů, a tak se něco natočilo, pak se to třeba zavrhlo a film se posunul jinam. Byla to pro ně zábavná práce, radostná. Vlastně celé ty dva roky se to měnilo."

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jeden film je hotový. Už víte, na čem budete pracovat dál? Jaké téma si zvolíte?

Drahomír Streit, lektor, Mediální kroužek, ZŠ Englišova, Opava: „Ano, víme. V říjnu, když jsme se s dětmi sešli, tak jsme přemýšleli, co bychom nového natočili. A děti přišly s nápadem natočit dokument o energiích. Je to aktuální téma. Děti přišly s řadou nápadů. Zase to bude dokumet viděný očima dětí. A myslím, že uchopit to téma jinak, než jak jej známe z médií, může být hodně zajímavé.“Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyČeská distribuční k.s.- pracoviště Hlučín
Hlučín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

AG družstvo Kružberk - Středisko (živočišné výroby) Kružberk
Kružberk
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

ŠINDLER LUDĚK s.r.o. - pracoviště Opava
Opava
od 25 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry