Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zápis dětí do 1. třídy. Opava očekává víc jak 500 nových školáků

Opava |

Opavské základní školy, jejichž zřizovatelem je město, pořádaly zápisy do prvních tříd. Během nich mohli rodiče nechat zapsat své dítě do vybrané školy. Kapacity škol jsou dostačující. V příštím roce by mohlo být otevřeno dohromady 25 prvních ročníků.

Zápis do 1. třídy – slavnostní den pro každého budoucího školáka, který se tímto krokem zapojuje na několik budoucích let do vzdělávacího procesu. Během krátkého pohovoru učitel zjišťuje, zda dítě umí poznávat barvy, počítat nebo správně držet tužku. Posuzuje také řečový projev nebo úroveň myšlení.

Většina dětí zvládne pohovor bez větších potíží. Ovšem jeden zádrhel tady v poslední době přece jen je.

Jana Pavlátová, učitelka, ZŠ Krnovská, Opava: „Nedokážou se vyjádřit, zhoršila se výslovnost. Doporučujeme proto návštěvu logopeda.“

Do začátku školního roku zbývají ještě čtyři měsíce, takže drobné nedostatečnosti se ještě napravit. U závažnějších problémů mohou pomoci odborníci.

Kateřina Matušková, učitelka, ZŠ Mařádkova, Opava: „Pokud zjistíme u dětí nějaký zásadní nedostatek, tak doporučujeme návštěvu pedagogicko-psychologické poradny, kde jim dále poradí, jak mohou s dítětem pracovat a případné nedostatky do září ještě odstranit.“

A pokud ještě dítě nedosáhlo potřebného stupně školní zralosti, je možné nástup do školy o rok odložit.

V Opavě si mohou rodiče vybírat z 15 základních škol, které zřizuje město. Podle předběžných odhadů sem od příštího školního roku nastoupí kolem 550 dětí.

Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: „Statutární obvod Opava má vyhláškou schválený jeden spádový obvod pro celé město, vč. městských částí. Rodič tedy může přijít s dítětem k zápisu na kteroukoliv školu.“

Předpoklad je, že od září bude otevřeno dohromady na všech základních školách 25 prvních tříd.

Monika Kamradková, ředitelka, ZŠ Mařádkova: „Od dalšího školního roku plánujeme otevřít dvě třídy, možná i tři třídy. Považujeme za ideální počet asi dvacet žáků na třídu.“

Na mnohých školách byl v době zápisu přítomný také školní psycholog, připravený poradit.

Kateřina Polášková, školní psycholog: „Já si myslím, že by se dítě mělo do školy těšit. Že by mělo být namotivované ke vzdělávání. Motivovaný prvňáček je to nejlepší na světě, co může být. A že jsou tam nějaké drobné věci, tak ať jsou. Hlavně ať je dítě šťastné a spokojené.“Nahlásit chybu


K tématu

K zápisům do prvních tříd přišlo ve Frýdku-Místku přes 600 dětí

27. dubna 2023 13:51 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Přes 600 dětí letos přišlo k zápisům do prvních tříd na všechny základní školy ve Frýdku-Místku i jeho okrajových částech. Zápisy probíhaly tradičně hravou formou a děti prokázaly, že se do školy těší. U stovky z nich ale rodiče požádali o odklad.

ZŠ Bohumínská ve Slezské Ostravě připravila po roce opět bohatý program pro předškoláky

Základní škola Bohumínská ve Slezské Ostravě připravila po roce opět bohatý program pro předškoláky. Na začátku března byly na programu hojně navštěvované jarní dílničky, kde si děti mohly vytvořit spoustu jarních výrobků.

Karviná ocenila nejlepší pedagogy karvinských škol

6. dubna 2024 14:28 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

28.březen patří všem pedagogům a také odkazu velkého učitele národů Jana Amose Komenského. U této příležitosti se také vedení města každoročně setkává s těmi nejlepšími kantory, kteří svým přístupem k žákům a způsobem výuky vynikají nad ostatními.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Dnes 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Dnes 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Opavský Spolek Kapradí si musel poradit se záplavou tulipánů. Vykvetly všechny najednou

Včera 21:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Nezvykle teplé počasí udělalo mnoha lidem radost. Pěstitelům jarních květin, ale naopak spoustu starostí. Například různé druhy tulipánů, které kvetou postupně několik týdnů, letos vykvetly všechny během pár dnů.

Opavští policisté s psovody pravidelně kontrolují chaty a rekreační zařízení

Včera 21:31 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavští policisté pravidelně kontrolují chatové oblasti. Ty jsou totiž častým terčem zlodějů a nechtěných návštěv. Ke krádežím a vloupáním nejčastěji dochází v zimním období, Trestnou činnost ale policie zaznamenává po celý rok.

Hematologicko-transfuzní oddělení SNO zaplnili policisté. Společně darovali krev

10. dubna 2024 18:59 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu pravidelně chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 18:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Zámek v Kravařích ukrýval unikátní průtokovou barokní lednici. Odhalila ji sonda při sanaci zdiva

10. dubna 2024 18:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na zámku v Kravařích zaznamenali unikátní objev. Průtokovou barokní chladničku, která se kdysi používala pro skladování potravin a nápojů okamžité spotřeby. Město ji chce upravit tak, aby si ji mohli návštěvníci zámku prohlédnout.

Opavští policisté opět společně darovali krev. SNO chybí dárci všech krevních skupin

10. dubna 2024 11:30 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Krev se zatím nedá uměle vyrobit. Pacienti jsou tak odkázáni na pomoc druhých. Darovat společně tuto vzácnou tekutinu chodí na hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice policisté z Opavy a okolí.

Zápis dětí do 1. třídy. Opava očekává víc jak 500 nových školáků
Vydáno 15. dubna 2023 8:18, Opava, Katka Geryková
Opavské základní školy, jejichž zřizovatelem je město, pořádaly zápisy do prvních tříd. Během nich mohli rodiče nechat zapsat své dítě do vybrané školy. Kapacity škol jsou dostačující. V příštím roce by mohlo být otevřeno dohromady 25 prvních ročníků.

Zápis do 1. třídy – slavnostní den pro každého budoucího školáka, který se tímto krokem zapojuje na několik budoucích let do vzdělávacího procesu. Během krátkého pohovoru učitel zjišťuje, zda dítě umí poznávat barvy, počítat nebo správně držet tužku. Posuzuje také řečový projev nebo úroveň myšlení.

Většina dětí zvládne pohovor bez větších potíží. Ovšem jeden zádrhel tady v poslední době přece jen je.

Jana Pavlátová, učitelka, ZŠ Krnovská, Opava: „Nedokážou se vyjádřit, zhoršila se výslovnost. Doporučujeme proto návštěvu logopeda.“

Do začátku školního roku zbývají ještě čtyři měsíce, takže drobné nedostatečnosti se ještě napravit. U závažnějších problémů mohou pomoci odborníci.

Kateřina Matušková, učitelka, ZŠ Mařádkova, Opava: „Pokud zjistíme u dětí nějaký zásadní nedostatek, tak doporučujeme návštěvu pedagogicko-psychologické poradny, kde jim dále poradí, jak mohou s dítětem pracovat a případné nedostatky do září ještě odstranit.“

A pokud ještě dítě nedosáhlo potřebného stupně školní zralosti, je možné nástup do školy o rok odložit.

V Opavě si mohou rodiče vybírat z 15 základních škol, které zřizuje město. Podle předběžných odhadů sem od příštího školního roku nastoupí kolem 550 dětí.

Andrea Štenclová, vedoucí odboru školství, Magistrát města Opavy: „Statutární obvod Opava má vyhláškou schválený jeden spádový obvod pro celé město, vč. městských částí. Rodič tedy může přijít s dítětem k zápisu na kteroukoliv školu.“

Předpoklad je, že od září bude otevřeno dohromady na všech základních školách 25 prvních tříd.

Monika Kamradková, ředitelka, ZŠ Mařádkova: „Od dalšího školního roku plánujeme otevřít dvě třídy, možná i tři třídy. Považujeme za ideální počet asi dvacet žáků na třídu.“

Na mnohých školách byl v době zápisu přítomný také školní psycholog, připravený poradit.

Kateřina Polášková, školní psycholog: „Já si myslím, že by se dítě mělo do školy těšit. Že by mělo být namotivované ke vzdělávání. Motivovaný prvňáček je to nejlepší na světě, co může být. A že jsou tam nějaké drobné věci, tak ať jsou. Hlavně ať je dítě šťastné a spokojené.“Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036696/zapis-deti-do-1-tridy-opava-ocekava-vic-jak-500-novych-skolaku