Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Opavě si připomněli 74 let od justiční vraždy armádního generála Heliodora Píky

Opava |

Opava si připomněla 74 let od chvíle, kdy ve věznici v Plzni-Borech popravili armádního generála Heliodora Píku, který se stal obětí vykonstruovaného procesu komunistického režimu. A to pietním aktem u pamětní desky Heliodora Píky na budově opavské Hlásky.

Generál Heliodor Píka byl významný československý legionář, voják, vojenský diplomat a vlastenec. Od jeho justiční vraždy letos uplynulo 74 let. Vzpomínkové akce, kterou uspořádala opavská radnice, se zúčastnili i zástupci rodiny a její věrní přátelé.

Tomáš Navrátil (AMO), primátor Opavy: “Je to rodák nedaleké Štítiny a de facto jeho památka ukazuje statečnost. To, co udělal pro ČR v těch dobách, jak za to bojoval a jak nakonec dopadl, to nám musí připomínat, že tu svobodu skutečně máme zadarmo, že jsme se o ni nemuseli snažit a on nám dokázal to, že za tu svobodu bylo důležité bojovat, vybojovat si to a je to pro nás obrovská památka.”

Dopis, který Heliodor Píka napsal svému synovi v noci před popravou, přečetla jeho neteř Alexandra Šmiřáková.

Zdenka Pfefferová, jedna z blízkých přátel rodiny: “Když mi Milan řekl, že to je dopis, který mu táta napsal v noci před popravou, tak to vás zamrazí. Mě i teď mrazí, protože ta síla toho okamžiku, pochopila jsem, proč je ten dopis tak ohmataný. Že ten Milan ho často vytahoval, že často ho četl. Všichni víme, že Milan skutečně očistil památku svého otce nejenom svým srdcem, ale i svým zdravím. Vším, čím je člověk vůbec schopen. A pamatuji si tam to souvětí, kdy ho otec prosí, aby nechoval nenávist a zášť v srdci k jeho vrahovi."

Vedle slov vzpomínek zaznělo i několik písní Jiřího Slovíka a jeho sboru.

Martin Bendík, podplukovník. 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava: “Připomenutí této události má pro nás jako posádku, v podstatě jako vojáky, kteří jsou činní v této posádce Opava, má to pro nás samozřejmě obrovský význam a neseme samozřejmě, náš klub nese jméno pana generála píky a jsme velice rádi, že můžeme být účastni této akce a že nás město Opava pozývá.”

Proces s Heliodorem Píkou vojenský soud znovu otevřel 20 let po jeho popravě. Rozhodl, že pro obvinění neexistují žádné důkazy a zprostil ho tak viny.

Nahlásit chybu


K tématu

Před 80 lety nacisté popravili 5 odbojářů v Lískovci u Frýdku-Místku

7. září 2023 10:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Lískovci si připomněli 80 let od smutné události, kterou byla poprava pěti odbojářů u vlakové trati. Gestapo se tehdy mstilo za atentát na německý vlak převážející munici. Pietního aktu se zúčastnili i rodinní příslušníci popravených.

Horníci oslavili svůj svátek, nezapomnělo se ani na ty, kteří už nevyfárali z podzemí

4. září 2023 16:15 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se opět po roce konaly Hornické slavnosti. Každý rok začínají u Slezské univerzity, kde se schází zástupci OKD a významní představitelé kraje a města, aby v přítomnosti krojovaných horníků uctili památku těch, kteří už slavit nemohou.

Den válečných veteránů nabývá na významu. Ostrava si ho připomněl v Parku Čs. letců

13. listopadu 2023 9:28 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

11. listopadu zaplaví každý rok ulice vlčí máky připnuté na klopách kabátů a bund. Jde o datum konce první světové války a my ho dnes slavíme jako Den válečných veteránů. V Ostravě se vzpomínkový akt uskutečnil u nového památníku v Parku Čs. letců.


Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Dnes 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Dnes 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I..

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Dnes 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Frýdku-Místku hořela střecha rodinného domu. Hasiči uchránili majetek za 4 miliony

Dnes 10:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý krátce po poledni u požáru střechy rodinného domu ve Frýdku-Místku. Plameny hasiči krotili 40 minut a další půl hodinu požár likvidovali. Kvalitním a bleskovým zásahem uchránili majetek za 4 miliony korun. Celková škoda je tak zhruba 150 tisíc.

ZUŠ B. Martinů v Havířově se zapojila do festivalu ZUŠ Open, žáci se prezentovali v ulicích města

Základní umělecká škola Bohuslava Martinů v Havířově se opět zapojila do celorepublikového festivalu ZUŠ Open. Poprvé se žáci prezentovali přímo v ulicích města.

Den dětí a Opava slaví FEST. Tisíce lidí se bavily v Městských sadech a na Sádráku na oslavách 800 let města

Dnes 20:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Druhý den oslav 800 let města si opět užili děti i dospělí. V městských sadech byl připraven Dětský den se spoustou atrakcí jako kolotoče, soutěže a dílničky a děti pobavili i Karol a Kvido nebo Michal Nesvadba. Odpoledne pak Opava slaví FEST vyvrcholil koncerty u Stříbrného jezera.

MŠ Edvarda Beneše v Opavě slaví 50 let. Původně se jmenovala Budovatelská

26. května 2024 20:04 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

MŠ Edvarda Beneše v Opavě letos slaví 50 let. Vznikla v roce 1974 pod názvem Budovatelská a postavena byla pro 180 dětí. Od té doby jen vzkvétá.

ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele II. etapy stavby jižního obchvatu Opavy mezi Hradeckou a Olomouckou ulicí

26. května 2024 19:22 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohly zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

24. května 2024 12:23 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohly zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

V Opavě si připomněli 74 let od justiční vraždy armádního generála Heliodora Píky
Vydáno 26. června 2023 0:36, Opava, Yvona Fajtová
Opava si připomněla 74 let od chvíle, kdy ve věznici v Plzni-Borech popravili armádního generála Heliodora Píku, který se stal obětí vykonstruovaného procesu komunistického režimu. A to pietním aktem u pamětní desky Heliodora Píky na budově opavské Hlásky.

Generál Heliodor Píka byl významný československý legionář, voják, vojenský diplomat a vlastenec. Od jeho justiční vraždy letos uplynulo 74 let. Vzpomínkové akce, kterou uspořádala opavská radnice, se zúčastnili i zástupci rodiny a její věrní přátelé.

Tomáš Navrátil (AMO), primátor Opavy: “Je to rodák nedaleké Štítiny a de facto jeho památka ukazuje statečnost. To, co udělal pro ČR v těch dobách, jak za to bojoval a jak nakonec dopadl, to nám musí připomínat, že tu svobodu skutečně máme zadarmo, že jsme se o ni nemuseli snažit a on nám dokázal to, že za tu svobodu bylo důležité bojovat, vybojovat si to a je to pro nás obrovská památka.”

Dopis, který Heliodor Píka napsal svému synovi v noci před popravou, přečetla jeho neteř Alexandra Šmiřáková.

Zdenka Pfefferová, jedna z blízkých přátel rodiny: “Když mi Milan řekl, že to je dopis, který mu táta napsal v noci před popravou, tak to vás zamrazí. Mě i teď mrazí, protože ta síla toho okamžiku, pochopila jsem, proč je ten dopis tak ohmataný. Že ten Milan ho často vytahoval, že často ho četl. Všichni víme, že Milan skutečně očistil památku svého otce nejenom svým srdcem, ale i svým zdravím. Vším, čím je člověk vůbec schopen. A pamatuji si tam to souvětí, kdy ho otec prosí, aby nechoval nenávist a zášť v srdci k jeho vrahovi."

Vedle slov vzpomínek zaznělo i několik písní Jiřího Slovíka a jeho sboru.

Martin Bendík, podplukovník. 53. pluk průzkumu a elektronického boje Opava: “Připomenutí této události má pro nás jako posádku, v podstatě jako vojáky, kteří jsou činní v této posádce Opava, má to pro nás samozřejmě obrovský význam a neseme samozřejmě, náš klub nese jméno pana generála píky a jsme velice rádi, že můžeme být účastni této akce a že nás město Opava pozývá.”

Proces s Heliodorem Píkou vojenský soud znovu otevřel 20 let po jeho popravě. Rozhodl, že pro obvinění neexistují žádné důkazy a zprostil ho tak viny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000037898/v-opave-si-pripomneli-74-let-od-justicni-vrazdy-armadniho-generala-heliodora-piky