Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli dvě významná jubilea

Opava |

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli hned dvě jubilea. 53. pluk průzkumu a elektronického boje oslavil 10 let a zároveň uplynulo 30 let od dislokace jednotek elektronického boje v Opavě.

Slavnostní nástup útvaru, seskoky parašutistů s vlajkami a prapory, ukázky techniky. To vše bylo k vidění u Národního památníku II. světové války v Hrabyni na oslavě dvou významných výročí.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “Dnešní den jsme oslavili 10. výročí vzniku našeho útvaru 53. pluku průzkumu elektronického boje generála Heliodora Píky a zároveň se slaví 30 let dislokace jednotek elektronického boje v Opavě. Proto tento nástup. Je to tak nějak mezi těmi daty, takže jsme udělali tuto akci. V rámci slavnostního nástupu byli vyznamenáni pamětní medailí velitelé 53. pluku, která byla vyrobena k tomuto výročí.”

53. pluk průzkumu elektronického boje se za posledních 10 let poměrně radikálně změnil.

Miroslav Hlaváč, generál, zástupce náčelníka generálního štábu: “Z toho 20. století oni díky modernizaci skočili do 21. století, kdy jsou schopni operovat ve všech možných doménách, které potřebujeme, které potřebuje armáda k tomu, aby mohla vést své operace a připravovat se na to, k čemu je předurčena, tudíž k obraně ČR. Kdybych to laicky shrnul, tak 53. pluk jsou takové oči a uši armády.”

53. pluk se dennodenně připravuje na zajištění obrany země, ale v případě potřeby pomáhá i v zahraničí a také integrovanému záchrannému systému.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Technologii, kterou dnes mají, kterou používají, jak jsou vycvičeni, je opravdu úžasné. My máme zkušenosti výborné v rámci Opavy, protože se vždycky na 53. pluk můžeme spolehnout, ať už to bylo při jakýchkoliv povodních, ať to bylo při covidové pandemii, nebo jakýchkoliv opatřeních, kdy potřebujeme pomoci. Samozřejmě tento pluk nese jméno významné osobnosti Opavska, která nechala v historických vzpomínkách a městu Opavě obrovskou sláv , takže pro nás je čest, že jednotka je pojmenovaná po plukovníkovi Heliodorovi Píkovi.”

Slavnostní nástup si nenechala ujít ani široká veřejnost.

Anketa: návštěvníci akce: “Chodím na veškeré tyto akce. Byl jsem de facto tankista. I ten řidičák mám u sebe.”
“Vidím tu techniku, ta třicet čtyřka, co tam stojí, tak říkal jsem, nalijte tam naftu, 4 baterky sériové do toho dejte a já s tím odjedu.”

K vidění byla technika všech jednotek 53. pluku.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “To znamená průzkumácká technika. Průzkumná vozidla, ruční zbraně, padáková technika, potom tady máme techniku centra ISAR, to jsou geografické a hydrometeorologické zabezpečení, potom tady máme techniku elektronického boje, máme tady radiolokátor Vieru.”

Nechyběly ani drony 533. praporu bezpilotních systémů.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava válečná očima obyvatel Opavska. Unikátní výstava v Hrabyni k výročí 800 let Opavy

17. dubna 2024 18:07 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Národní památník II. světové války v Hrabyni se zapojil do oslav 800. výročí Opavy. Otevřel výstavu Opava válečná. Opava a Opavsko za 2. světové války, která líčí válku očima obyčejných lidí.

Domov pro seniory Frýdek-Místek oslavil 25 let svého fungování

26. června 2023 10:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Budova domova pro seniory Frýdek-Místek slouží klientům už 25 let. Při té příležitosti uspořádal domov pro klienty a zaměstnance velkou oslavu. Nechyběla hudba, tanec a dobré jídlo i pití. Pro zájemce byla k dispozici i prezentace poskytovaných služeb.

Na Světový den dárců krve přišel do FNO rekordní počet dárců. Slavili i zachraňovali životy

22. června 2023 18:57 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová

Krevní centrum ostravské fakultní nemocnice se připojilo ke Světovému dni dárců krve. Jeho cílem je poděkovat všem, kteří chodí darovat krev pravidelně a tak často, jak je to možné a bezpečné. Zachraňují tím životy.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Do Noci kostelů se v Opavě zapojilo sedm svatostánků. Návštěvníky lákaly na pestrý program

15. června 2024 16:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Také Opava se zapojila do celorepublikové akce Noc kostelů. Lidé tak měli možnost v noční atmosféře navštívit nejen kostely a modlitebny, ale také věže, kláštery, nebo krypty.

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli dvě významná jubilea
Vydáno 17. září 2023 17:03, Opava, Yvona Fajtová
U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli hned dvě jubilea. 53. pluk průzkumu a elektronického boje oslavil 10 let a zároveň uplynulo 30 let od dislokace jednotek elektronického boje v Opavě.

Slavnostní nástup útvaru, seskoky parašutistů s vlajkami a prapory, ukázky techniky. To vše bylo k vidění u Národního památníku II. světové války v Hrabyni na oslavě dvou významných výročí.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “Dnešní den jsme oslavili 10. výročí vzniku našeho útvaru 53. pluku průzkumu elektronického boje generála Heliodora Píky a zároveň se slaví 30 let dislokace jednotek elektronického boje v Opavě. Proto tento nástup. Je to tak nějak mezi těmi daty, takže jsme udělali tuto akci. V rámci slavnostního nástupu byli vyznamenáni pamětní medailí velitelé 53. pluku, která byla vyrobena k tomuto výročí.”

53. pluk průzkumu elektronického boje se za posledních 10 let poměrně radikálně změnil.

Miroslav Hlaváč, generál, zástupce náčelníka generálního štábu: “Z toho 20. století oni díky modernizaci skočili do 21. století, kdy jsou schopni operovat ve všech možných doménách, které potřebujeme, které potřebuje armáda k tomu, aby mohla vést své operace a připravovat se na to, k čemu je předurčena, tudíž k obraně ČR. Kdybych to laicky shrnul, tak 53. pluk jsou takové oči a uši armády.”

53. pluk se dennodenně připravuje na zajištění obrany země, ale v případě potřeby pomáhá i v zahraničí a také integrovanému záchrannému systému.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Technologii, kterou dnes mají, kterou používají, jak jsou vycvičeni, je opravdu úžasné. My máme zkušenosti výborné v rámci Opavy, protože se vždycky na 53. pluk můžeme spolehnout, ať už to bylo při jakýchkoliv povodních, ať to bylo při covidové pandemii, nebo jakýchkoliv opatřeních, kdy potřebujeme pomoci. Samozřejmě tento pluk nese jméno významné osobnosti Opavska, která nechala v historických vzpomínkách a městu Opavě obrovskou sláv , takže pro nás je čest, že jednotka je pojmenovaná po plukovníkovi Heliodorovi Píkovi.”

Slavnostní nástup si nenechala ujít ani široká veřejnost.

Anketa: návštěvníci akce: “Chodím na veškeré tyto akce. Byl jsem de facto tankista. I ten řidičák mám u sebe.”
“Vidím tu techniku, ta třicet čtyřka, co tam stojí, tak říkal jsem, nalijte tam naftu, 4 baterky sériové do toho dejte a já s tím odjedu.”

K vidění byla technika všech jednotek 53. pluku.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “To znamená průzkumácká technika. Průzkumná vozidla, ruční zbraně, padáková technika, potom tady máme techniku centra ISAR, to jsou geografické a hydrometeorologické zabezpečení, potom tady máme techniku elektronického boje, máme tady radiolokátor Vieru.”

Nechyběly ani drony 533. praporu bezpilotních systémů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000039159/u-narodniho-pamatniku-ii-svetove-valky-v-hrabyni-si-pripomneli-dve-vyznamna-jubilea