Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli dvě významná jubilea

  • Opava,

U Národního památníku II. světové války v Hrabyni si připomněli hned dvě jubilea. 53. pluk průzkumu a elektronického boje oslavil 10 let a zároveň uplynulo 30 let od dislokace jednotek elektronického boje v Opavě.

Slavnostní nástup útvaru, seskoky parašutistů s vlajkami a prapory, ukázky techniky. To vše bylo k vidění u Národního památníku II. světové války v Hrabyni na oslavě dvou významných výročí.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “Dnešní den jsme oslavili 10. výročí vzniku našeho útvaru 53. pluku průzkumu elektronického boje generála Heliodora Píky a zároveň se slaví 30 let dislokace jednotek elektronického boje v Opavě. Proto tento nástup. Je to tak nějak mezi těmi daty, takže jsme udělali tuto akci. V rámci slavnostního nástupu byli vyznamenáni pamětní medailí velitelé 53. pluku, která byla vyrobena k tomuto výročí.”

53. pluk průzkumu elektronického boje se za posledních 10 let poměrně radikálně změnil.

Miroslav Hlaváč, generál, zástupce náčelníka generálního štábu: “Z toho 20. století oni díky modernizaci skočili do 21. století, kdy jsou schopni operovat ve všech možných doménách, které potřebujeme, které potřebuje armáda k tomu, aby mohla vést své operace a připravovat se na to, k čemu je předurčena, tudíž k obraně ČR. Kdybych to laicky shrnul, tak 53. pluk jsou takové oči a uši armády.”

53. pluk se dennodenně připravuje na zajištění obrany země, ale v případě potřeby pomáhá i v zahraničí a také integrovanému záchrannému systému.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Technologii, kterou dnes mají, kterou používají, jak jsou vycvičeni, je opravdu úžasné. My máme zkušenosti výborné v rámci Opavy, protože se vždycky na 53. pluk můžeme spolehnout, ať už to bylo při jakýchkoliv povodních, ať to bylo při covidové pandemii, nebo jakýchkoliv opatřeních, kdy potřebujeme pomoci. Samozřejmě tento pluk nese jméno významné osobnosti Opavska, která nechala v historických vzpomínkách a městu Opavě obrovskou sláv , takže pro nás je čest, že jednotka je pojmenovaná po plukovníkovi Heliodorovi Píkovi.”

Slavnostní nástup si nenechala ujít ani široká veřejnost.

Anketa: návštěvníci akce: “Chodím na veškeré tyto akce. Byl jsem de facto tankista. I ten řidičák mám u sebe.”
“Vidím tu techniku, ta třicet čtyřka, co tam stojí, tak říkal jsem, nalijte tam naftu, 4 baterky sériové do toho dejte a já s tím odjedu.”

K vidění byla technika všech jednotek 53. pluku.

Jan Králíček, tiskový a informační důstojník: “To znamená průzkumácká technika. Průzkumná vozidla, ruční zbraně, padáková technika, potom tady máme techniku centra ISAR, to jsou geografické a hydrometeorologické zabezpečení, potom tady máme techniku elektronického boje, máme tady radiolokátor Vieru.”

Nechyběly ani drony 533. praporu bezpilotních systémů.

Nahlásit chybu


K tématu
MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail