Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko

Opava |  | Opavský expres

Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Plastové lahve, plechovky, igelitové sáčky a obaly od všeho možného. To vše sesbírali dobrovolníci v rámci akce Ukliďme Česko v okolí útulku pro psy a Sádráku.

Karin Pěluchová, organizátorka akce: “Připravili jsme pytle, do kterých se budou sbírat odpadky, rukavice jednak jednorázové, ale i tady ty lepší pracovní. Měli jsme pro ně připravené občerstvení. Sbírat budeme tedy kolem útulku, cestou na sádrovnu a kolem celé sádrovny. Loni nás bylo zhruba 30, nasbírali jsme 25 pytlů, našli jsme ale i nějaké matrace, zbytky od trabantu a bylo toho poměrně dost loni.”

Letos se do úklidu zapojilo 25 dobrovolníků. Podtrženo, sečteno, dohromady naplnili 12 plastových pytlů, což mnohé překvapilo.

anketa: účastníci úklidové akce: “Já jsem potřetí na té akci a jsem ohromena, že snad lidi přestali odhazovat odpadky, Našli jsme toho opravdu dost málo, ty malé děti, ty holčičky mi to dosvědčí, že loni to byly kvanta. Jaký druh, no hlavně od piva ty plechové a petky. To nejvíc, ale loni jsme našli lyžařské boty, no hrůzy úplně neskutečné. Desky natahané v lese.”
“Já jsem našel i nějaký koberec, potom jsem našel nějaké pití, nějaké piva a potom jsem našel další koberec a líbilo se mi to tady. Nasbíral jsem celý pytel.”
“Myslím si, že to je potřebné a tady ta oblast bývá pravidelně zaneřáděná, takže mám z toho dobrý pocit, že až se budu v létě chodit koupat na sádrovnu, tak tady bude hezky. Třeba to vydrží.”
“Zapojil jsem se kvůli tomu, že mě to baví. Chodím třeba jako pravidelně. Každý rok 3x různě kolem baráku a tak s kamarády a vlastně baví mě to už od 5 let. Našel jsem, hlavně ve vodě jsem našel pár sáčků, po cestě jsem našel taky nějaké kelímky a tak.”

Další úklidová akce, tentokrát s Barbie, proběhne 20. dubna. Úklid koordinuje odbor životního prostředí magistrátu města a likvidaci veškerého nasbíraného odpadu zajišťují Technické služby Opava.


Nahlásit chybu


K tématu

Ministr financí Zbyněk Stanjura navštívil Stříbrné jezero

27. května 2023 16:30 | Opava | Adéla Pluhaříková

Opavu navštívil ministr financí Zbyněk Stanjura. Nejdříve se zastavil na Stříbrném jezeře, které je po revitalizaci a s primátorem Tomášem Navrátilem se prošel po tamní nové lávce. Následně pokračoval do Hlučína. Končí totiž první etapa revitalizace místní Štěrkovny za 644 milionů korun.

Revitalizace Stříbrného jezera je u konce, letní sezóna je zahájena

31. května 2023 16:44 | Opava | Adéla Pluhaříková

Po dlouhých třech letech se konečně v Opavě veřejně zpřístupnilo Stříbrné jezero. Původně měla být stavba dokončena v prosinci 2021, ale stavbu zbrzdilo zvýšení hladiny jezera a přístavba odvodňovacích kanálů. Návštěvníci mohou už jezero bez problémů navštívit jak prostřednictvím nového podchodu tak lávky spojující jezero s Městskými sady.

Řasy, převlékárny, zeleň. Revitalizované Stříbrné jezero v Opavě prochází dodatečnými úpravami

22. června 2023 12:55 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Do Česka konečně dorazily letní teploty a lidé tak plní koupaliště. V Opavě míří zejména ke Stříbrnému jezeru, které prošlo náročnou revitalizací. Ta sice skončila na konci května, objevily se ale problémy s vodou a řeší se i další úpravy.


Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Městský fotbalový klub Havířov upořádal pro všechny prvňáky velkou náborovou akci

Havířovský Městský fotbalový klub se opět zapojil do akce Měsíc náborů. Na hřišti si děti vyzkoušely nejen práci s míčem. Klub věří, že po náboru získá do svých řad až 50 nových dětí.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Planetární stezku v Opavě doplnila nová planetka. Je pojmenována po prvním rektorovi SU

23. května 2024 19:36 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektoru Slezské univerzity v Opavě Martinovi Černohorskému.

Planetární stezka v Opavě se rozšířila o planetku Černohorský. Je poctou prvnímu rektorovi SU

23. května 2024 11:13 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě slavnostně odhalili model planetky Černohorský. Její umístění v modelu Sluneční soustavy je poctou historicky prvnímu rektorovi Slezské univerzity Martinovi Černohorskému.

Opava uspořádala už 6. ročník senior akademie. Nabídla přednášky, exkurze i kulturu

22. května 2024 19:12 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl další ročník oblíbené senior akademie. Město ji uspořádalo už šestým rokem ve spolupráci s Opavskou kulturní organizací, která pro účastníky zajišťuje zajímavý doprovodný program.

Opava ušetří miliony na energiích. Začne s instalací fotovoltaických elektráren

21. května 2024 12:32 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

V červnu začne hlasování pro Nápady pro Opavu. Zpestří ho soutěž o ceny

20. května 2024 0:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V polovině ledna odstaroval už 8. ročník participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Lidé do něj poslali celkem 17 návrhů na to, jak vylepšit veřejný prostor. Do hlasování jich po různých fázích kontrol postoupilo 12.

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález v MSK za posledních 100 let

19. května 2024 23:45 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

Okolí Stříbrného jezera je čistší. Opavané ho zbavili odpadků v rámci akce Ukliďme Česko
Vydáno 10. dubna 2024 18:36, Opava, Yvona Fajtová
Už po 10. se Opavané mohli zapojit do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Hlavní úklidový den proběhl uplynulou sobotu, kdy se jedna ze skupinek dobrovolníků vydala na úklid kolem Stříbrného jezera.

Plastové lahve, plechovky, igelitové sáčky a obaly od všeho možného. To vše sesbírali dobrovolníci v rámci akce Ukliďme Česko v okolí útulku pro psy a Sádráku.

Karin Pěluchová, organizátorka akce: “Připravili jsme pytle, do kterých se budou sbírat odpadky, rukavice jednak jednorázové, ale i tady ty lepší pracovní. Měli jsme pro ně připravené občerstvení. Sbírat budeme tedy kolem útulku, cestou na sádrovnu a kolem celé sádrovny. Loni nás bylo zhruba 30, nasbírali jsme 25 pytlů, našli jsme ale i nějaké matrace, zbytky od trabantu a bylo toho poměrně dost loni.”

Letos se do úklidu zapojilo 25 dobrovolníků. Podtrženo, sečteno, dohromady naplnili 12 plastových pytlů, což mnohé překvapilo.

anketa: účastníci úklidové akce: “Já jsem potřetí na té akci a jsem ohromena, že snad lidi přestali odhazovat odpadky, Našli jsme toho opravdu dost málo, ty malé děti, ty holčičky mi to dosvědčí, že loni to byly kvanta. Jaký druh, no hlavně od piva ty plechové a petky. To nejvíc, ale loni jsme našli lyžařské boty, no hrůzy úplně neskutečné. Desky natahané v lese.”
“Já jsem našel i nějaký koberec, potom jsem našel nějaké pití, nějaké piva a potom jsem našel další koberec a líbilo se mi to tady. Nasbíral jsem celý pytel.”
“Myslím si, že to je potřebné a tady ta oblast bývá pravidelně zaneřáděná, takže mám z toho dobrý pocit, že až se budu v létě chodit koupat na sádrovnu, tak tady bude hezky. Třeba to vydrží.”
“Zapojil jsem se kvůli tomu, že mě to baví. Chodím třeba jako pravidelně. Každý rok 3x různě kolem baráku a tak s kamarády a vlastně baví mě to už od 5 let. Našel jsem, hlavně ve vodě jsem našel pár sáčků, po cestě jsem našel taky nějaké kelímky a tak.”

Další úklidová akce, tentokrát s Barbie, proběhne 20. dubna. Úklid koordinuje odbor životního prostředí magistrátu města a likvidaci veškerého nasbíraného odpadu zajišťují Technické služby Opava.


Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042530/okoli-stribrneho-jezera-je-cistsi-opavane-ho-zbavili-odpadku-v-ramci-akce-uklidme-cesko