Prohlídka Čistírny odpadních vod začínala u přítoku odpadních vod z domácností, ve kterých žije zhruba 50 tisíc lidí a také z průmyslových firem a končila u odtoku, odkud vyčištěná voda proudí do řeky Opavy a dále do Baltského moře.
Gabriela Pallová, SmVak: “Ukážeme jim, jak tato technologie probíhá. Všechno jim vysvětlujeme a myslím si, že jsou mile překvapeni, protože říkají, že to neznali. Nevěděli, co tady za bránou můžou vidět.”
Srdcem ČOV jsou tady tyto aktivační nádrže, ve kterých žijí mikroorganismy, které čistí odpadní vodu.
Gabriela Pallová, SmVak: “To jsou mikroorganismy, o kterých se učí od 5. třídy. Nálevníci, Vířníci, na které se díváme pod mikroskopem a kteří jsou ukazatelem toho správného oživení a správného čištění odpadních vod. Tady nepřidáváme žádné příliš chemikálie, je tady jedna, kterou používáme, ale základ toho čištění jsou mikroorganismy, které vyčistí vodu.”
Vlastimil Hon, dispečer, ČOV Opava: “Nacházíme se na dispečinku ČOV Opava, kde sledujeme v podstatě celou čistírnu Opava a krom toho všechny čistírny odpadních vod v působnosti našeho regionu, je to v podstatě 38 čerpacích stanic a nějakých 17 ČOV."
anketa: návštěvníci ČOV: “Bylo to zajímavé hodně, protože člověk si to nedovede představit ty živé organismy. Má představu, že to je nějaký chemický proces.”
“Bylo to zajímavé, jak z toho, co tady přitéká, pak vypadá čistá voda, která jde do řeky. Je to úžasné. Překvapilo, co všechno lidi dělají, co všechno se do té vody dostává, co by tam nemělo být.”
Součástí prohlídky byla také osvěta o tom, co do kanalizace nepatří.
Gabriela Pallová, SmVak: “Dříve jsme vysvětlovali, že tam nepatří vlhčené ubrousky a opravdu všechno jsme jmenovali. Dneska říkáme, patří tam jenom tři věci, a to je moč, exkrementy a toaletní papír. Nic víc, nic míň. Vlhčené ubrousky nám dělají problém, protože obsahují příměs látky, to nám potom v čerpadlech dělá ucpávky. Čističe uší taky. To všechno je směsný odpad.”
Lidé se také dozvěděli, jak celý vodárenský cyklus v Opavě probíhá.
Gabriela Pallová, SmVak: “Pramení řeka Moravice ve Velkém kotli, vytvoří Slezskou Hartu, Kružberk, pod ní je úpravna vody v Podhradí, kde se voda upraví a teče přes soustavu vodojemů do domácností. Tam ji lidé vypoužívají, udělají z ní odpadní vodu a spláchnou. Myčka, pračka. Odpadní voda teče k nám.”
Čistička produkuje nejen přečištěnou vodu, kterou vrací zpět do řeky, ale i štěrk, písek, kal a substrát, bioplyn a výrobu elektrické energie.