Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne

Opava |  | Opavský expres

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Prohlídka Čistírny odpadních vod začínala u přítoku odpadních vod z domácností, ve kterých žije zhruba 50 tisíc lidí a také z průmyslových firem a končila u odtoku, odkud vyčištěná voda proudí do řeky Opavy a dále do Baltského moře.

Gabriela Pallová, SmVak: “Ukážeme jim, jak tato technologie probíhá. Všechno jim vysvětlujeme a myslím si, že jsou mile překvapeni, protože říkají, že to neznali. Nevěděli, co tady za bránou můžou vidět.”

Srdcem ČOV jsou tady tyto aktivační nádrže, ve kterých žijí mikroorganismy, které čistí odpadní vodu.

Gabriela Pallová, SmVak: “To jsou mikroorganismy, o kterých se učí od 5. třídy. Nálevníci, Vířníci, na které se díváme pod mikroskopem a kteří jsou ukazatelem toho správného oživení a správného čištění odpadních vod. Tady nepřidáváme žádné příliš chemikálie, je tady jedna, kterou používáme, ale základ toho čištění jsou mikroorganismy, které vyčistí vodu.”
Vlastimil Hon, dispečer, ČOV Opava: “Nacházíme se na dispečinku ČOV Opava, kde sledujeme v podstatě celou čistírnu Opava a krom toho všechny čistírny odpadních vod v působnosti našeho regionu, je to v podstatě 38 čerpacích stanic a nějakých 17 ČOV."
anketa: návštěvníci ČOV: “Bylo to zajímavé hodně, protože člověk si to nedovede představit ty živé organismy. Má představu, že to je nějaký chemický proces.”
“Bylo to zajímavé, jak z toho, co tady přitéká, pak vypadá čistá voda, která jde do řeky. Je to úžasné. Překvapilo, co všechno lidi dělají, co všechno se do té vody dostává, co by tam nemělo být.”

Součástí prohlídky byla také osvěta o tom, co do kanalizace nepatří.

Gabriela Pallová, SmVak: “Dříve jsme vysvětlovali, že tam nepatří vlhčené ubrousky a opravdu všechno jsme jmenovali. Dneska říkáme, patří tam jenom tři věci, a to je moč, exkrementy a toaletní papír. Nic víc, nic míň. Vlhčené ubrousky nám dělají problém, protože obsahují příměs látky, to nám potom v čerpadlech dělá ucpávky. Čističe uší taky. To všechno je směsný odpad.”

Lidé se také dozvěděli, jak celý vodárenský cyklus v Opavě probíhá.

Gabriela Pallová, SmVak: “Pramení řeka Moravice ve Velkém kotli, vytvoří Slezskou Hartu, Kružberk, pod ní je úpravna vody v Podhradí, kde se voda upraví a teče přes soustavu vodojemů do domácností. Tam ji lidé vypoužívají, udělají z ní odpadní vodu a spláchnou. Myčka, pračka. Odpadní voda teče k nám.”

Čistička produkuje nejen přečištěnou vodu, kterou vrací zpět do řeky, ale i štěrk, písek, kal a substrát, bioplyn a výrobu elektrické energie.

Nahlásit chybu


K tématu

Opavané si v rámci Dne Země prohlédli ČOV. Díky mikroorganismům je voda opět čistá za jeden a půl dne

18. dubna 2024 12:11 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Děti z Jablunkovska si zábavnou formou připomněly Den Země

26. května 2023 13:13 | Jablunkov | Libor Běčák

Tradiční Den Země se letos v Jablunkově konal s mírným zpožděním. Děti z celého Jablunkovska procházely stanoviště s různou tématikou, která byla v parku za radnicí, u integrovaného výjezdového centra a v Muzeu trojmezí.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.


V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Novojičínští senioři vyslechli, jak se na sítích šíří informace. Teď jsou na řadě řetězové e-maily

Zorientovat se v nárůstu informací, které nás atakují prostřednictvím sociálních sítí. To je cíl přednášek, které se konají v novojičínské městské knihovně. Zacíleny jsou na seniory. Pomohly jim například rozklíčovat, jak se tyto informace šíří.


Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Mostek v Loučce musí zbourat, na řadě jsou demolice nebo opravy dalších

Lávka u ulice Za Potokem v Loučce, vedoucí přes Grasmanku, musela být demolována. Nahradí ji tu nová. Důvodem byl špatný technického stav, který se ovšem týká více mostních objektů na území města.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

V opavských Městských sadech a na hřbitově jsou nové informační panely

V Městských sadechv Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali. Další nový panel pomáhá s orientací na městském hřbitově.

Osmáci a deváťáci z Opavska si zasoutěžili na posilovacích strojích. TrojBoje se zůčastnilo na 200 žáků

15. května 2024 16:08 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě byly nainstalovány nové informační panely. Najdete je na městském hřbitově a v Městských sadech

15. května 2024 16:03 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Městských sadech byly nainstalovány nové informační panely. Nahradily původní 3, na kterých už se podepsal zub času. Čtvrtý se do sadů přesunul z Kolofíkova nábřeží, kde ho lidé moc nevyužívali.

Školáci z Opavska se utkali v TrojBoji. Posilovací stroje jim daly zabrat

15. května 2024 9:01 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Školáci z Opavska se už potřetí utkali v TrojBoji. Soutěž ve třech disciplínách na veslařském, cyklistickém a běžkařském trenažéru uspořádalo Středisko volného času Opava a určena byla žákům 8. a 9. tříd.

V Opavě diskutovali se studenty i širokou veřejností politici kandidujících stran do EP

13. května 2024 9:42 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže patří mezi nejstarší v Česku. Vzniklo už v roce 2002 a od té doby pravidelně pořádá předvolební debaty. Začalo komunálními, přes krajské a republikové a letos úplně poprvé i do Evropského parlamentu.

Technické služby Opava zavedly odpadové taxi. Ulehčí těm, kteří kusový odpad nemají jak odvézt

12. května 2024 1:09 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

ČOV v Opavě se v rámci oslav Dne Země otevřela lidem. Odpadní vodu vyčistí za jeden a půl dne
Vydáno 17. dubna 2024 18:35, Opava, Yvona Fajtová
Čistírna odpadních vod v Opavě otevřela své brány veřejnosti. V rámci oslav Dne Země se tak návštěvníci dozvěděli mnoho zajímavostí, například jak se voda čistí, k jakým účelům se dále používá a jak dlouho celý proces trvá.

Prohlídka Čistírny odpadních vod začínala u přítoku odpadních vod z domácností, ve kterých žije zhruba 50 tisíc lidí a také z průmyslových firem a končila u odtoku, odkud vyčištěná voda proudí do řeky Opavy a dále do Baltského moře.

Gabriela Pallová, SmVak: “Ukážeme jim, jak tato technologie probíhá. Všechno jim vysvětlujeme a myslím si, že jsou mile překvapeni, protože říkají, že to neznali. Nevěděli, co tady za bránou můžou vidět.”

Srdcem ČOV jsou tady tyto aktivační nádrže, ve kterých žijí mikroorganismy, které čistí odpadní vodu.

Gabriela Pallová, SmVak: “To jsou mikroorganismy, o kterých se učí od 5. třídy. Nálevníci, Vířníci, na které se díváme pod mikroskopem a kteří jsou ukazatelem toho správného oživení a správného čištění odpadních vod. Tady nepřidáváme žádné příliš chemikálie, je tady jedna, kterou používáme, ale základ toho čištění jsou mikroorganismy, které vyčistí vodu.”
Vlastimil Hon, dispečer, ČOV Opava: “Nacházíme se na dispečinku ČOV Opava, kde sledujeme v podstatě celou čistírnu Opava a krom toho všechny čistírny odpadních vod v působnosti našeho regionu, je to v podstatě 38 čerpacích stanic a nějakých 17 ČOV."
anketa: návštěvníci ČOV: “Bylo to zajímavé hodně, protože člověk si to nedovede představit ty živé organismy. Má představu, že to je nějaký chemický proces.”
“Bylo to zajímavé, jak z toho, co tady přitéká, pak vypadá čistá voda, která jde do řeky. Je to úžasné. Překvapilo, co všechno lidi dělají, co všechno se do té vody dostává, co by tam nemělo být.”

Součástí prohlídky byla také osvěta o tom, co do kanalizace nepatří.

Gabriela Pallová, SmVak: “Dříve jsme vysvětlovali, že tam nepatří vlhčené ubrousky a opravdu všechno jsme jmenovali. Dneska říkáme, patří tam jenom tři věci, a to je moč, exkrementy a toaletní papír. Nic víc, nic míň. Vlhčené ubrousky nám dělají problém, protože obsahují příměs látky, to nám potom v čerpadlech dělá ucpávky. Čističe uší taky. To všechno je směsný odpad.”

Lidé se také dozvěděli, jak celý vodárenský cyklus v Opavě probíhá.

Gabriela Pallová, SmVak: “Pramení řeka Moravice ve Velkém kotli, vytvoří Slezskou Hartu, Kružberk, pod ní je úpravna vody v Podhradí, kde se voda upraví a teče přes soustavu vodojemů do domácností. Tam ji lidé vypoužívají, udělají z ní odpadní vodu a spláchnou. Myčka, pračka. Odpadní voda teče k nám.”

Čistička produkuje nejen přečištěnou vodu, kterou vrací zpět do řeky, ale i štěrk, písek, kal a substrát, bioplyn a výrobu elektrické energie.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000042630/cov-v-opave-se-v-ramci-oslav-dne-zeme-otevrela-lidem-odpadni-vodu-vycisti-za-jeden-a-pul-dne