Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opava si připomíná 150 let od narození Davida Weinsteina unikátní výstavou před Bredou

Opava |  | Opavský expres

David Weinstein by letos oslavil 150 let. Toto výročí připomíná výstava na náměstí před Bredou, jejíž dominantou jsou stará demontovaná okna obchodního domu Breda, který prochází celkovou rekonstrukcí.

Výstava David Weinstein 150 let mapuje trnitou životní cestu obchodníka a podnikatele, který v letech 1927 a 1928 nechal OD Breda postavit vídeňským architektem Leopoldem Bauerem.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tato výstava se opravdu povedla, je úžasná a právě tato okna jsou bývalé historické okna, které jsou vysazeny z OD Breda. Dnes jsou tam udělané nové repliky a z těchto historických oken je udělaná tato krásná výstava. Věřím, že se bude lidem líbit, je to krásná myšlenka. Je to takové postupné otevírání a oživení Bredy.”
Jakub Hepp, kurátor výstavy, Mód architekti: “My jsme to architektonicky pojali jako cestu tím jeho průkopnickým životem, kdy vlastně mluví se o něm jako o místním Baťovi, takže ta jeho cesta v podstatě nebyla jednoduchá, proto je nějakým způsobem to vyjádřeno nějakým rámem, orámováním a potom v těch jednotlivých oknech, jsou to teda okna použitá ze staré Bredy, jsou jednotlivé obrazy od Václava Hájka, říkejme tomu obrazy.”
Václav Hájek, historik, autor výstavy: “Já jsem se snažil z toho spousta fotografií, které se mi podařilo k tomu tématu života Davida Weinsteina v průběhu let nasbírat, tak jsem se snažil vybrat ty, které co nejvíc charakterizují jeho jednotlivé životní etapy. Jeho příchod do Opavy, nějaký podnikatelský růst, pak takovou tu expanzi a ten vrchol, kterého dosáhl právě stavbou toho nového obchodního domu, který nám tady zůstal do dneška.”

Návštěvníci výstavy si tak mohou projít jeho život, který bohužel skončil tragicky.

anketa: návštěvníci vernisáže výstavy: “Je to pěkné, je to pěkně popsané od začátku toho jak začínal Weinstein podnikat a potom jak umřel v podstatě. Tady na tom posledním panelu.”
“Jsem rodačka z Opavy, už tady žiju 50 let, tak jsem ráda, že to funguje a že to konečně prostě bude tak jak to bylo. Takže jsme rádi, že se to obnovuje.”
Linda Bittová, Spolek pro záchranu obchodního domu BREDA: “Díky tomu, že nás lidé podpořili koupí historických parket, tak jsme mohli tuto výstavu dokončit, protože město nám dalo velkou podporu, ale ono to tak vždycky bývá, že člověk když to spočítá, nakonec to dopadne úplně jinak, takže díky Opavanům jsme tu výstavu mohli dokončit a za mě je to krásné umělecké dílo.”

Zároveň vrcholí i rekonstrukce obchodního domu Breda, který je památkově chráněný.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “14.6. už bude vyhodnocení architektonické soutěže. Budeme postupem času znovu otevírat Bredu tak, aby se veřejnost mohla podívat například pod kopuli, na střechu, do vnitřních pater, mohly tam třeba probíhat přednášky nebo otevřeme malou kavárnu, která bude na kraji u vstupu a tím vším chceme stále držet Bredu živou a dotáhnout všechno, aby znovu fungovala, byla přístupná a otevřená lidem.”

Do architektonické soutěže na využití Bredy se přihlásilo 40 architektonických studií a porota vybrala 5 finalistů. Po jejím ukončení si nejen vítězný návrh, ale i ty ostatní budete moci prohlédnout v bývalých výlohách Bredy.

Nahlásit chybu


K tématu

Retro silniční a závodní kola jsou k vidění na výstavě v Muzeu Beskyd

10. července 2023 16:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Muzeum Beskyd zve milovníky cyklistiky na lákavou výstavu Retro silničních a závodních kol. Výstava zahrnuje unikátní kola z období konce třicátých až do devadesátých let. Některé modely jsou navíc pouze jediným exemplářem v celé České republice.

Tísnivé téma v tísnivém patře zámku Nová Horka

10. července 2023 13:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Návštěvníci zámku v Nové Horce mají jedinečnou příležitost vidět i druhé ještě nezrekonstruované patro tohoto barokního objektu. Do konce září je zde instalována výstava fotografií dokumentaristy Lukáše Houdka.

Jan Wojnar. GVUO vystavuje díla našeho nejvýznamnějšího konceptualisty

3. července 2023 18:10 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

Hezký den, v kulturním okénku vás dnes nejdříve zavedeme do Galerie výtvarného umění v Ostravě na výstavu Jan Wojnar. Jde o jednu z mimořádných osobností našeho regionu, která svou kreativitou významným způsobem ovlivnila nejen české, ale i světové umění. Jan Wojnar byl pravděpodobně nejvýznamnější konceptualista v Československu a Česku.


Bouřky opět zaměstnávají hasiče. Nejčastěji u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prochází přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr láme a vyvrací stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají opět plno práce.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Opavská porodnice uspořádala Den otevřených dveří nejen pro budoucí maminky

19. června 2024 13:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Houslisté z celého světa se utkali v mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec

19. června 2024 13:47 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě proběhl už 59. ročník mezinárodní interpretační soutěže Beethovenův Hradec. Zúčastnilo se ho 38 talentovaných interpretů z celého světa, což je maximální počet a tentokrát se utkali ve hře na housle.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

18. června 2024 11:15 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

17. června 2024 9:56 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Akce Opava v pohybu podpořila sportovní aktivity. Probíhala v Městských sadech a na letním koupališti

15. června 2024 17:54 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě se v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě sportovalo. Akcí Opava v pohybu se do různých sportovních aktivit mohl zapojit úplně každý, kdo zavítal do Městských sadů, nebo na letní koupaliště.

Do Noci kostelů se v Opavě zapojilo sedm svatostánků. Návštěvníky lákaly na pestrý program

15. června 2024 16:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Také Opava se zapojila do celorepublikové akce Noc kostelů. Lidé tak měli možnost v noční atmosféře navštívit nejen kostely a modlitebny, ale také věže, kláštery, nebo krypty.

Opava si připomíná 150 let od narození Davida Weinsteina unikátní výstavou před Bredou
Vydáno 8. června 2024 11:38, Opava, Yvona Fajtová
David Weinstein by letos oslavil 150 let. Toto výročí připomíná výstava na náměstí před Bredou, jejíž dominantou jsou stará demontovaná okna obchodního domu Breda, který prochází celkovou rekonstrukcí.

Výstava David Weinstein 150 let mapuje trnitou životní cestu obchodníka a podnikatele, který v letech 1927 a 1928 nechal OD Breda postavit vídeňským architektem Leopoldem Bauerem.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Tato výstava se opravdu povedla, je úžasná a právě tato okna jsou bývalé historické okna, které jsou vysazeny z OD Breda. Dnes jsou tam udělané nové repliky a z těchto historických oken je udělaná tato krásná výstava. Věřím, že se bude lidem líbit, je to krásná myšlenka. Je to takové postupné otevírání a oživení Bredy.”
Jakub Hepp, kurátor výstavy, Mód architekti: “My jsme to architektonicky pojali jako cestu tím jeho průkopnickým životem, kdy vlastně mluví se o něm jako o místním Baťovi, takže ta jeho cesta v podstatě nebyla jednoduchá, proto je nějakým způsobem to vyjádřeno nějakým rámem, orámováním a potom v těch jednotlivých oknech, jsou to teda okna použitá ze staré Bredy, jsou jednotlivé obrazy od Václava Hájka, říkejme tomu obrazy.”
Václav Hájek, historik, autor výstavy: “Já jsem se snažil z toho spousta fotografií, které se mi podařilo k tomu tématu života Davida Weinsteina v průběhu let nasbírat, tak jsem se snažil vybrat ty, které co nejvíc charakterizují jeho jednotlivé životní etapy. Jeho příchod do Opavy, nějaký podnikatelský růst, pak takovou tu expanzi a ten vrchol, kterého dosáhl právě stavbou toho nového obchodního domu, který nám tady zůstal do dneška.”

Návštěvníci výstavy si tak mohou projít jeho život, který bohužel skončil tragicky.

anketa: návštěvníci vernisáže výstavy: “Je to pěkné, je to pěkně popsané od začátku toho jak začínal Weinstein podnikat a potom jak umřel v podstatě. Tady na tom posledním panelu.”
“Jsem rodačka z Opavy, už tady žiju 50 let, tak jsem ráda, že to funguje a že to konečně prostě bude tak jak to bylo. Takže jsme rádi, že se to obnovuje.”
Linda Bittová, Spolek pro záchranu obchodního domu BREDA: “Díky tomu, že nás lidé podpořili koupí historických parket, tak jsme mohli tuto výstavu dokončit, protože město nám dalo velkou podporu, ale ono to tak vždycky bývá, že člověk když to spočítá, nakonec to dopadne úplně jinak, takže díky Opavanům jsme tu výstavu mohli dokončit a za mě je to krásné umělecké dílo.”

Zároveň vrcholí i rekonstrukce obchodního domu Breda, který je památkově chráněný.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “14.6. už bude vyhodnocení architektonické soutěže. Budeme postupem času znovu otevírat Bredu tak, aby se veřejnost mohla podívat například pod kopuli, na střechu, do vnitřních pater, mohly tam třeba probíhat přednášky nebo otevřeme malou kavárnu, která bude na kraji u vstupu a tím vším chceme stále držet Bredu živou a dotáhnout všechno, aby znovu fungovala, byla přístupná a otevřená lidem.”

Do architektonické soutěže na využití Bredy se přihlásilo 40 architektonických studií a porota vybrala 5 finalistů. Po jejím ukončení si nejen vítězný návrh, ale i ty ostatní budete moci prohlédnout v bývalých výlohách Bredy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000043463/opava-si-pripomina-150-let-od-narozeni-davida-weinsteina-unikatni-vystavou-pred-bredou