Mrazivé dny zasáhly i Opavu. Zatímco většina z nás se může schovat v teple domova, pro téměř 90 lidí bez střechy nad hlavou je každý zimní den bojem o přežití. Nízkoprahové denní centrum je jedním z míst, které těmto lidem poskytuje útočiště.
Gerhard Karhan, ředitel Armády spásy v Opavě: “V současné době jsme na denním centru, kde denní centrum poskytujeme pro až 30 lidí, co chodí od půl 9. do půl 3. Mají možnost potravin z Potravinové banky zdarma, možnost si uvařit čaj, nějaké jednoduché jídlo a využívat podporu sociálního pracovníka."
Lidé se v denním centru na Nákladní ulici mohou také osprchovat a k dispozici mají i prádelnu.
anketa: uživatelé Denního centra: “Jsem ráda, že tato služba existuje, no ale my ženy musíme chodit z Rybářské tady. Tam je plno místa jako, to mi jako vadí. Jinak spokojená jsem, protože nemusím být venku.”
“Kde jinde, nemám jinou možnost. Míval jsem, ale už jsem o to přišel. Byl jsem hodně známý, mě už taky bude 70 let pomaličku.”
“Tak nejsem venku, to je pravda, ale jo, tady jsem spokojená.”
“Jsme tady spokojeni.”
V mrazivých dnech se plní také noclehárna, kde je k dispozici 18 lůžek.
Jaromír Hanzlík, vedoucí přímé práce pro ambulantní služby, Armáda spásy Opava: “Noclehárna funguje každý den od půl 7. večer do 7 hodin ráno. Uživatelé přijdou, jsou ubytovaní na postele, u těch, kteří mají nějakou finanční nouzi, nemají doklady, jsou propuštěni třeba z výkonu a podobně a nemůžou nocleženku uhradit, tak vlastně plně funguje projekt nocleženka, kde lidé přispívají na uhrazení toho noclehu a díky tomu těmto lidem můžeme pomoct dokud si nevyřeší tu svou situaci, nevyřeší si občanský průkaz, sociální dávky a tak dále, nebo si třeba nenajdou práci, aby si to mohli uhradit z vlastních zdrojů.”
Pokud kapacita lůžek nestačí, funguje i projekt Volná židle.
Jaromír Hanzlík, vedoucí přímé práce pro ambulantní služby, Armáda spásy Opava: “Kde vlastně umožňujeme těm uživatelům pobyt na jídelně v teple. Můžou si dát polévku, čaj a vlastně přečkají tu mrazivou noc v teple a pohodlí. Teď třeba v prosinci jsme pro 12 uživatelů využili tu volnou židli v 9 dnech. Někdy přišel jeden uživatel na tu volnou židli, někdy 3, podle toho jak potřebovali.”
Ve městě fungují i terénní služby, které poskytují pomoc lidem v jejich prostředí.
Gerhard Karhan, ředitel Armády spásy v Opavě: “Terénní pracovníci chodí, mají pravidelné procházky do terénu a do terénu zvlášť v tomto období chodí s polévkou, s čajem, kontaktují lidi, co jsou v terénu, jsou venku nebo v nějakých skvotech.”
Dny i noci tráví venku v jakémkoliv ročním období bezmála dvě desítky lidí bez střechy nad hlavou.