Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje byl úspěšný

Opava |

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

Smyslem bylo jediné: ukázat mladým lidem, že kvalitní studium i kariérní start mohou najít přímo doma v Moravskoslezském kraji. Poslední zastávkou tour byla víceúčelová hala v Opavě.

Martin Navrátil, ředitel, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti: “Kdybych měl celkově shrnout, jaký byl 0. roční Glow Upu, tak bych jedním slovem řekl výborný. Velmi se to povedlo, byli jsme, jak víte, v devíti městech a dohromady se zúčastnilo asi 3000 žáků čtvrtých ročníků, to znamená asi polovina veškerých maturantů v Moravskoslezském kraji.”

Organizátoři věří, že dopad je ještě větší – informace o tour se šířily i na sociálních sítích a mezi studenty se rychle rozkřiklo, že jde o akci, která nabízí osobnější kontakt než velké vzdělávací veletrhy.

Vindy Krejčí Šmehlík, ambasadorka projektu: “Co se jim snažím říct já, že i když jsou v té fázi, lidé mají pocit, že musí do Prahy, že musí pryč z Česka, aby se jim vůbec dařilo, takže to vůbec není pravda. Je to naopak o nich, je to o tom, jaké zkušenosti naberou během toho života a kam vůbec by se chtěli dostat.”

Glow Up spojil jednotlivá města i školy tak, aby studenti nemuseli cestovat daleko – naopak tour přijela za nimi. Součástí byla zábava, program i motivace.

Lukáš Souhrada, moderátor akce: “Studenti tady mají zábavu, mají tady spoustu informací, mají tady motivační hosty a je to vlastně kompletně celé nabité. A z velké většiny ti studenti jsou vždycky mega spokojeni.”

Velký důraz se kladl také na online obsah. Glow Up se tak dostal i k těm, kteří se akcí osobně nezúčastnili.

Lukáš Souhrada, moderátor akce: “Na sociálních sítích se vlastně dělal content přímo se studenty, Dělal se content i přímo s hosty. Bavíme se ve statisících, možná se blížíme k milionu oslovených uživatelů, co si myslím, že je velmi skvělé číslo na začínající projekt.”

Na místě se prezentovaly univerzity i jednotlivé obory. Studenti tak získali přehled o možnostech, které mají přímo v regionu. Od technických směrů přes ekonomiku až po umění nebo humanitní obory.

Romana Císařová, mluvčí SU: “Prezentujeme univerzitní programy, které nabízíme. Jde vlastně o to, aby studenti věděli, že u nás tady v Moravskoslezském kraji můžou studovat jakýkoliv obor na jaký si v podstatě vzpomenou. Ať už jsou to umění, ať už je to historie, čeština, jazyky.”
Diana Uhlárová, studentka psychologie OU: “Říkáme jim, jak si můžou namixovat obory tak, aby to pro ně bylo dostačující, aby dělali to, co je baví. Máme tu informace hlavně o tom, jak se potom můžou v tom kariérním posunout.”
anketa: studenti středních škol: “Ještě nejsem rozhodnutá, kam půjdu na vysokou školu, ale chtěla bych se zaměřit hlavně na marketing. A buď do Ostravy na tu báňskou, nebo tady na tu Slezskou univerzitu.”
“Ještě vybráno nemám, ale upřímně se mi na výšku moc ani nechce, radši bych po gymplu skončil a začal se věnovat podnikání.”
“Můj sen v práci je vlastně dělat jakoby lodníka, takže uvidíme, jak to dál půjde. Kapitána na lodi.”

Devět akcí v devíti městech Moravskoslezského kraje ukázalo, že i doma může být budoucnost atraktivní.

Nahlásit chybu


K tématu

Opava hostila finále Glow Up univerzity tour. Maturantům nabídla školy i inspiraci na jednom místě

23. ledna 2026 8:47 | Opava | Yvona Fajtová

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

Opava má novou publikaci o historii s názvem Hostince staré Opavy

17. května 2025 14:20 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě byla slavnostně pokřtěna nová publikace s názvem Hostince staré Opavy. Kniha přináší netradiční pohled na dějiny města prostřednictvím pohostinských zařízení, která fungovala od počátku 19. století do konce druhé světové války.

Loňská povodeň v Opavě jen na městském majetku napáchala škody za více než miliardu

14. května 2025 19:24 | Opava | Yvona Fajtová

Opava přivítala rozhodnutí krajského soudu v Ostravě ohledně žaloby organizace Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro vodní dílo Nové Heřminovy. Věří, že přehrada spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními ochrání město před povodněmi.


Při požáru zahradní chatky v Havířově zemřel senior

Včera 9:17 | Havířov | Anna Břenková

Při nočním požáru chaty v Havířově přišel o život 86letý muž. Oheň zasáhl celý objekt i přilehlý skleník. Příčina vzniku požáru není jasná.

Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

12. května 2026 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

12. května 2026 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

12. května 2026 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

11. května 2026 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

12. května 2026 11:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

12. května 2026 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

12. května 2026 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

11. května 2026 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

12. května 2026 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Stříbrné jezero hostilo cyklistický MTB Cross, dorazily stovky závodníků

Včera 9:19 | Opava | Yvona Fajtová

Areál Stříbrného jezera v Opavě zaplnili cyklisté všech věkových kategorií. Konal se tam další ročník populárního MTB Crossu, který spojuje horskou cyklistiku a cyklokros.

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrátil vodní slalom

12. května 2026 19:42 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Bývalá Dukelská kasárna v Opavě procházejí kompletní rekonstrukcí. Výsledkem bude moderní a dostupné bydlení

12. května 2026 9:40 | Opava | Yvona Fajtová

Opava pokračuje v rozšiřování dostupného bydlení. V bývalých Dukelských kasárnách aktuálně probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která má přinést desítky nových bytů. Ty budou určené nejen pro potřebné profese, ale také pro mladé rodiny.

Festival Muziáda představil talent mladých umělců z celého kraje

9. května 2026 14:38 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě odstartoval už 13. ročník festivalu Muziáda, který každoročně představuje tvorbu žáků základních uměleckých škol Moravskoslezského kraje. Zahájení patřilo vernisáži výstavy výtvarných prací.

Vodní slalom se vrací do Opavy. Po povodních opravená dráha hostila Český pohár žáků

7. května 2026 9:39 | Opava | Yvona Fajtová

Po roce a půl od ničivých povodní se do Opavy vrací vodní slalom. Zrekonstruovaná umělá dráha poprvé hostila velké závody – Český pohár žáků. Do města přijely více než dvě stovky mladých závodníků z celé republiky.

Poslední zvonění skončilo, studenti teď pilují přípravy na maturitní zkoušky

6. května 2026 22:24 | Opava | Yvona Fajtová

Maturanti Slezského gymnázia letos posunuli tradici posledního zvonění o krok dál – vůbec poprvé přespali přímo ve škole, aby doladili program a společně si užili poslední chvíle před odchodem. Loučení ale probíhalo i na Mendelově gymnáziu.

Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje byl úspěšný
Vydáno 21. ledna 2026 13:29, Opava, Yvona Fajtová
Glow Up univerzity tour má za sebou svůj první ročník. Projekt Moravskoslezského kraje přivezl do devíti měst regionu vše, co maturanti při rozhodování o budoucnosti potřebují. Vysoké školy, inspirativní hosty, osobnosti i praktické informace.

Smyslem bylo jediné: ukázat mladým lidem, že kvalitní studium i kariérní start mohou najít přímo doma v Moravskoslezském kraji. Poslední zastávkou tour byla víceúčelová hala v Opavě.

Martin Navrátil, ředitel, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti: “Kdybych měl celkově shrnout, jaký byl 0. roční Glow Upu, tak bych jedním slovem řekl výborný. Velmi se to povedlo, byli jsme, jak víte, v devíti městech a dohromady se zúčastnilo asi 3000 žáků čtvrtých ročníků, to znamená asi polovina veškerých maturantů v Moravskoslezském kraji.”

Organizátoři věří, že dopad je ještě větší – informace o tour se šířily i na sociálních sítích a mezi studenty se rychle rozkřiklo, že jde o akci, která nabízí osobnější kontakt než velké vzdělávací veletrhy.

Vindy Krejčí Šmehlík, ambasadorka projektu: “Co se jim snažím říct já, že i když jsou v té fázi, lidé mají pocit, že musí do Prahy, že musí pryč z Česka, aby se jim vůbec dařilo, takže to vůbec není pravda. Je to naopak o nich, je to o tom, jaké zkušenosti naberou během toho života a kam vůbec by se chtěli dostat.”

Glow Up spojil jednotlivá města i školy tak, aby studenti nemuseli cestovat daleko – naopak tour přijela za nimi. Součástí byla zábava, program i motivace.

Lukáš Souhrada, moderátor akce: “Studenti tady mají zábavu, mají tady spoustu informací, mají tady motivační hosty a je to vlastně kompletně celé nabité. A z velké většiny ti studenti jsou vždycky mega spokojeni.”

Velký důraz se kladl také na online obsah. Glow Up se tak dostal i k těm, kteří se akcí osobně nezúčastnili.

Lukáš Souhrada, moderátor akce: “Na sociálních sítích se vlastně dělal content přímo se studenty, Dělal se content i přímo s hosty. Bavíme se ve statisících, možná se blížíme k milionu oslovených uživatelů, co si myslím, že je velmi skvělé číslo na začínající projekt.”

Na místě se prezentovaly univerzity i jednotlivé obory. Studenti tak získali přehled o možnostech, které mají přímo v regionu. Od technických směrů přes ekonomiku až po umění nebo humanitní obory.

Romana Císařová, mluvčí SU: “Prezentujeme univerzitní programy, které nabízíme. Jde vlastně o to, aby studenti věděli, že u nás tady v Moravskoslezském kraji můžou studovat jakýkoliv obor na jaký si v podstatě vzpomenou. Ať už jsou to umění, ať už je to historie, čeština, jazyky.”
Diana Uhlárová, studentka psychologie OU: “Říkáme jim, jak si můžou namixovat obory tak, aby to pro ně bylo dostačující, aby dělali to, co je baví. Máme tu informace hlavně o tom, jak se potom můžou v tom kariérním posunout.”
anketa: studenti středních škol: “Ještě nejsem rozhodnutá, kam půjdu na vysokou školu, ale chtěla bych se zaměřit hlavně na marketing. A buď do Ostravy na tu báňskou, nebo tady na tu Slezskou univerzitu.”
“Ještě vybráno nemám, ale upřímně se mi na výšku moc ani nechce, radši bych po gymplu skončil a začal se věnovat podnikání.”
“Můj sen v práci je vlastně dělat jakoby lodníka, takže uvidíme, jak to dál půjde. Kapitána na lodi.”

Devět akcí v devíti městech Moravskoslezského kraje ukázalo, že i doma může být budoucnost atraktivní.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000052718/glow-up-univerzity-tour-ma-za-sebou-svuj-prvni-rocnik-projekt-moravskoslezskeho-kraje-byl-uspesny