Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská policie značí invalidní vozíky syntetickou DNA

  • Opava,

Městská policie v Opavě se pustila značení invalidních vozíků. Stejně jako kola budou označeny syntetickou DNA a zaneseny do evidence. V případě krádeže je pak vozíček lépe dohledatelný.

Už dva roky čipují opavští strážníci jízdní kola syntetickou DNA. Během té doby jich označili více jak 500. Teď se rozhodli rozšířit služby také pro invalidní důchodce a zdarma značí jejich vozíky.

“Rozhodli jsme se ze dvou důvodů: protože mě začali kontaktovat sami vozíčkáři a protože přibývá krádeží kompenzačních pomůcek,” vysvětluje mluvčí opavské městské policie Petra Stonišová.

Pan Zoltán Paukeje si nechal označit svůj vozík vůbec jako první. Důvodem byly obavy z krádeže. Vždyť cena elektrického invalidního vozíku je víc jak 100 000 korun.

Strážníci nejprve zanesli do evidence přesný popis a fotografii. Pak na nejrůznější místa rámu vozíku nanesli deset mikročipů syntetické DNA, na které je zobrazeno evidenční číslo. Podobně jako je tomu u značení jízdních kol. Strážník Martin Magera označil vozíček mikročipy na deseti místech. Nakonec dostal vozíček i samolepku, která odkazuje na forenzní značení. Při kontrole pak strážníci či policisté hned vědí, komu vozík patří.

Nahlásit chybu


K tématu