Projekt Emise bojuje už tři roky za čistější ovzduší. Studenti Slezského gymnázia v době topné sezony vyrážejí pravidelně do ulic a upozorňují domkaře na špatné zatápění a také je informují o dotaci na ekologický kotel.
Kamila Tkáčová, koordinátorka Projektu Emise:
“Projekt Emise startoval raketovou rychlostí. Mysleli jsme, že budeme jen na lokální úrovni.”
Projekt ale dávno překonal hranice Opavy i kraje. Jeho tvůrci mají podíl na chystané novele zákona o ovzduší, která umožní kontrolovat, čím vlastně lidé zatápí.
Luboš Plachký, bývalý student Slezského gymnázia
“Já jsem vlastně vymyslel tu hlavní myšlenku s tím, že jsem s kolegy začal zkoumat zákon na ochranu ovzduší.”
Se studenty Slezského gymnázia přijel nejen o chystané novele zákona debatovat hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák
Miroslav Novák (ČSSD), hejtman MS kraje:
“Diskutovat o celé problematice, kam by chtěli svůj projekt dotáhnout a jak jim můžeme pomoci a také kterými kroky se v minulosti vydal kraj.”
Moravskoslezský kraj totiž patří k prvním v republice, který začal s tzv. kotlíkovou dotací, která v letošním roce může pokrýt až 100 % nákladů žadatelů. O této možnosti informují také emisaři na svých obchůzkách, kdy bojují za čistější ovzduší.
Svou iniciativou to ale emisaři dotáhli až k novele Zákona o ovzduší. Teď jsou dokonce přizváni do Výboru poslanecké sněmovny pro životní prostředí k jejímu projednání.