Slezský ústav existuje v Opavě už 70 let

  • 18:28,
  • Opava ,

Slezský ústav – vědecká instituce, která není příliš viditelná, zato odvádí mravenčí práci: už 70 let se zabývá výzkumem Slezska a to po stránce historické, kulturní i přírodovědné. Slezský sborník, který vydává, je jedním z nejstarších vycházejících vědeckých časopisů u nás.

Snaha o založení Slezského ústavu byla znát už v době před II. světovou válkou. Založit tento spolek dovolila až poválečná situace, která přála nacionalismu. Jeho činnost byla pestrá a široká – od snahy zachránit vše historický cenné, co z válkou zničeného Slezska zbylo, až po pořádání kulturních akcí. Postupem času se působení ústavu proměnilo.Z několika desítek odborných pracovníků jich zbylo deset.

Ondřej Kolář, vedoucí Slezského ústavu:

"Ústav se soustřeďuje hlavně na moderní dějiny regionu. Jiné obory činnosti jsou podchyceny činností univerzit a dalších specializovaných pracovišť."

Zakladatelem ústavu byl Bohumil Sobotík, který se také zasloužil o vydávání Slezského sborníku, jenž byl pokračovatelem Věstníku Matice opavské. Jeho první číslo vyšlo už v roce. 1878, a tak v Opavě vychází druhým nejstarší vědecký časopis na území České republiky.

Slezský ústav přešel v padesátých letech pod Akademii věd. V současné době velmi úzce spolupracuje se Slezským zemským muzeem.

Romana Cieslarová, mluvčí Slezského zemského muzea:

"Slezský ústav je součástí SZM od 90 let minulého století. To, co držím v ruce je jedna z nejnovějších publikací,na které se podíleli právě zaměstnci SÚ."

Tyto objemné publikace jsou výsledkem pětiletého výzkumu národní kulturní identity Slezska, kterou doprovodily i neméně obsáhlé výstavy. Ta poslední s názvem „Neklidné století“byla v prostorách Slezského muzea k vidění ještě na začátku tohoto roku.
TEMPO, obchodní družstvo - prodejna TUTY Slavkov
Slavkov
od 88 Kč/hod.

Detail

Bistro Istanbul Kebab
Opava
od 16 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků