Slezský ústav existuje v Opavě už 70 let

  • 18:28,
  • Opava ,

Slezský ústav – vědecká instituce, která není příliš viditelná, zato odvádí mravenčí práci: už 70 let se zabývá výzkumem Slezska a to po stránce historické, kulturní i přírodovědné. Slezský sborník, který vydává, je jedním z nejstarších vycházejících vědeckých časopisů u nás.

Snaha o založení Slezského ústavu byla znát už v době před II. světovou válkou. Založit tento spolek dovolila až poválečná situace, která přála nacionalismu. Jeho činnost byla pestrá a široká – od snahy zachránit vše historický cenné, co z válkou zničeného Slezska zbylo, až po pořádání kulturních akcí. Postupem času se působení ústavu proměnilo.Z několika desítek odborných pracovníků jich zbylo deset.

Ondřej Kolář, vedoucí Slezského ústavu:

"Ústav se soustřeďuje hlavně na moderní dějiny regionu. Jiné obory činnosti jsou podchyceny činností univerzit a dalších specializovaných pracovišť."

Zakladatelem ústavu byl Bohumil Sobotík, který se také zasloužil o vydávání Slezského sborníku, jenž byl pokračovatelem Věstníku Matice opavské. Jeho první číslo vyšlo už v roce. 1878, a tak v Opavě vychází druhým nejstarší vědecký časopis na území České republiky.

Slezský ústav přešel v padesátých letech pod Akademii věd. V současné době velmi úzce spolupracuje se Slezským zemským muzeem.

Romana Cieslarová, mluvčí Slezského zemského muzea:

"Slezský ústav je součástí SZM od 90 let minulého století. To, co držím v ruce je jedna z nejnovějších publikací,na které se podíleli právě zaměstnci SÚ."

Tyto objemné publikace jsou výsledkem pětiletého výzkumu národní kulturní identity Slezska, kterou doprovodily i neméně obsáhlé výstavy. Ta poslední s názvem „Neklidné století“byla v prostorách Slezského muzea k vidění ještě na začátku tohoto roku.
Festivalový koncert SHF: Hudební život Univerzity Karlovy

Dnes 18:00 - 10:48
Opava, Kostel sv. Jana Křtitele, Hlučín

JFO, filharmonický sbor Brno, Václav Luks a Óda na radost

24.09. 19:00 - 21.09. 10:48
Opava, Kostel sv. Václava, Opava

PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 21.09. 10:48
Opava, Vaše kancelář nebo pracoviště

RKL Opava, spol. s r.o.
Opava
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Charita Odry
Opava
od 24 000 Kč do 28 000 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 118 Kč do 162 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků