​Spolek Bludný kámen existuje už 20 let

  • 8. dubna 2016,
  • 17:14,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Spolek Bludný kámen, který stojí za alternativní kulturou nejen v Opavě, letos slaví dvacetiny. Během té doby má za sebou stovky akcí, mnohé z nich pořádal také pod hlavičkou Domu umění. Dnes se angažuje také ve věcech veřejných, které se týkají další výstavby v centru města za Slezankou.

Reklama

Spolek Bludný Kámen vznikl v r. 1996 a jeho prvotní činnost velmi úzce navazovala na Klub mladých, který působil v Opavě v 80. letech.

Jiří Siostrzonek, spoluzakladatel Bludného kamene:

„My jsme se pokoušeli zprostředkovávat a vytvářet alternativní kulturu v Opavě: poezie, dvadlo zkrátka vše kromě hlavního proudu v kultuře.“

V té době lidé měli hlad po kultuře, které se jim dříve nedostávalo: organizovala se autorská čtení, přednášky, koncerty i výstavy. Když se lidé nasytili, přišel přirozený úbytek příznivců a spolek se začal profilovat pro náročné a znalé publikum. Dnes sleduje přesahy jednotlivých umění: hudby, architektury, výtvarna či literatury.

Martin Klimeš, předseda Bludného kamene:

„My se od počátku soustředíme na mapování prostor mezi médii, propojujeme žánry a snažíme se toto umění zprostředkovávat."

.Historii spolku Bludný kámen mapuje tato instalace plná důležitých dokumentů. Dozvíte se zde o začátcích v čajovně, deset let provozování Domu umění a dojdete až k současnosti v Galerii Cella. Spolek je činný nejen v Opavě, ale i v Ostravě. Dnes se jeho čtyřicet členů také angažuje za vypsání referenda, které by rozhodlo, zda má za Slezankou v centru města vyrůst další nákupní centrum.

Martin Klimeš, předseda Bludného kamene:

„Ten zájem o prostor za Slezankou pramení z obyčejného pobývání ve městě, že mi není lhostejno, jaká je architektura ve městě, co se staví, co se plánuje."

Petice, která usiluje o vypsání referenda má nyní okolo 3000 podpisů. Potřebují jich necelých 6000. 
Trail–O bezbariérový závod v Hrabyni

22.09. 8:00 - 20.09. 20:11
Opava, Rehabilitační ústav Hrabyně

Pravý prvorepublikový večer

22.09. 17:00 - 20.09. 20:11
Opava, Zámek Šilheřovice

Baloušek, s.r.o.
Opava
od 20 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

TEMPO, obchodní družstvo
Opava
od 95 Kč

Detail

Domov Vítkov, příspěvková organizace
Opava
od 18 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu