Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

​Spolek Bludný kámen existuje už 20 let

  • Opava,

Spolek Bludný kámen, který stojí za alternativní kulturou nejen v Opavě, letos slaví dvacetiny. Během té doby má za sebou stovky akcí, mnohé z nich pořádal také pod hlavičkou Domu umění. Dnes se angažuje také ve věcech veřejných, které se týkají další výstavby v centru města za Slezankou.

Spolek Bludný Kámen vznikl v r. 1996 a jeho prvotní činnost velmi úzce navazovala na Klub mladých, který působil v Opavě v 80. letech.

Jiří Siostrzonek, spoluzakladatel Bludného kamene:

„My jsme se pokoušeli zprostředkovávat a vytvářet alternativní kulturu v Opavě: poezie, dvadlo zkrátka vše kromě hlavního proudu v kultuře.“

V té době lidé měli hlad po kultuře, které se jim dříve nedostávalo: organizovala se autorská čtení, přednášky, koncerty i výstavy. Když se lidé nasytili, přišel přirozený úbytek příznivců a spolek se začal profilovat pro náročné a znalé publikum. Dnes sleduje přesahy jednotlivých umění: hudby, architektury, výtvarna či literatury.

Martin Klimeš, předseda Bludného kamene:

„My se od počátku soustředíme na mapování prostor mezi médii, propojujeme žánry a snažíme se toto umění zprostředkovávat."

.Historii spolku Bludný kámen mapuje tato instalace plná důležitých dokumentů. Dozvíte se zde o začátcích v čajovně, deset let provozování Domu umění a dojdete až k současnosti v Galerii Cella. Spolek je činný nejen v Opavě, ale i v Ostravě. Dnes se jeho čtyřicet členů také angažuje za vypsání referenda, které by rozhodlo, zda má za Slezankou v centru města vyrůst další nákupní centrum.

Martin Klimeš, předseda Bludného kamene:

„Ten zájem o prostor za Slezankou pramení z obyčejného pobývání ve městě, že mi není lhostejno, jaká je architektura ve městě, co se staví, co se plánuje."

Petice, která usiluje o vypsání referenda má nyní okolo 3000 podpisů. Potřebují jich necelých 6000. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy