Začátek jara je vždy spojen s úklidem nepořádku, který zůstal po zimě a který často ukrýval sníh. Je také třeba vyzametat štěrk, kterým silničáři sypali chodníky kvůli bezpečnosti při náledí. Na spoustu míst nelze použít stroje a musí se uklidit ručně. Proto magistrát Opavy ve spolupráci s technickými službami vymezil pro tuto práci lidi evidované na úřadu práce.
Martina Věntusová, pověřená řízením odboru kanceláře tajemníka: „Když si klient zažádá na odboru sociálních věcí o vyplacení dávek pomoci v hmotné nouzi, pobírá životní minimum, po 6 měsících klesá na existenční minimum a v té době má klient nárok na odpracování veřejné služby, která je dobrovolná, a tím pádem se mu ty dávky vyrovnají na životní minimum."
V březnu se na úklidu města podílelo 82 pracovníků veřejné služby a v současné době se zaměřují na lokalitu Opava Kateřinky. Procházejí ulice, uklízejí okolí kontejnerů a všechna místa, kde je nepořádek.
Eva Giňová, nezaměstnaná: „Musím, protože je málo peněz, sociálku beru 2020 a to je málo. Pokud si neoddělám ty hodiny, tak nemám víc těch peněz. Člověk, kdyby nemusel, tak ani nedělá, radši by šel do práce, ale ta není."
Lukáš Kramer, nezaměstnaný: „Měli by to všichni lidé dělat po sobě. Jsem rád, že to dělám. Aspoň dělám něco pro město, než ta práce se najde, tak aspoň nějaký přivýdělek."
V roce 2009 pracovalo na veřejné službě v Opavě 100 klientů, o rok později jich bylo už 170 a v letošním roce je jich 180. Práce je pro všechny zájemce dost. Při odpracování 20 hodin měsíčně se totiž existenční minimum zvýší na životní minimum a po odpracování 30 hodin je dávka ještě navýšena až asi o 1500 korun. Veřejná služba je ale dobrovolná.