Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Iniciovali jsme SFŽP s tím, že bychom chtěli podchytit sociálně slabé občany tak, aby si sáhli na kotlíkové dotace a vznikl z toho pilotní projekt na bezúročné půjčky.”
Aby se vyměnilo co nejvíce neekologických kotlů v regionu, poskytuje většina měst a také i kraj finanční podporu. V případě kraje to je 7,5 tisíce korun a například Ostrava svým občanům, kteří žádají o dotaci na nový kotel, poskytuje 10 000 korun. Letos se do podpory zvýšení ekologického vytápění připojil i Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. “V centrální obvodu nemáme tolik lidí, kteří by měli zájem na výměnu kotlů, protože tady těch domků není tolik. Ale děláme výzvy a vytvořili jsme také kontaktní místo, kde lidé zjistí, jak o kotlíkové dotace požádat a také jak získat půjčku,” doplnil Rostislav Říha (Piráti), 4. místostarosta MOaP.
Žádosti na výměnu neekologického kotle za nový bude možné podávat od poloviny května. Dotační program skončí v roce 2020. A od roku 2022 budou neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy úplně zakázány.