Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolní hasiči vzpomínali na ničivé povodně

Ostrava-Jih |

Je tomu 20 let, co Moravskoslezský kraj zasáhly ničivé povodně. Hladiny řek začaly prudce stoupat 5.července. O dva dny později se začaly vylévat z břehů a pod vodou se postupně ocitla velká města i jejich okolí. Nejdříve Bruntál a Krnov, pak velká část Opavy, Ostravy a Bohumína.

Na přírodní katastrofu z roku 1997 jsme si zavzpomínali s dobrovolnými hasiči z Ostravy-Zábřehu, kteří od počátku pomáhali nejen s evakuací lidí, ale také s čerpáním vody a následně i odklízením následků. Řeka Odra v Ostravě se vylila z břehů až ke kilometr vzdáleným Výškovicím.

“Začínali jsme vlastně na začátku těch povodní asi druhý den, kdy začala voda stoupat v Polance nad Odrou, tam se rozvodnila vlastně Polančice a tam se evakuovali vlastně lidi plus se monitorovala voda, stav vody. Pak jsem byli ve Svinově vedle svinovského nádraží,” vzpomíná Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Mnozí lidé své domovy odmítali opustit a hasiči je museli přemlouvat.

“V tom Svinově byli i hodně, kteří chtěli dokonce přivézt i nějaký chléb, že zůstanou doma, že v horních patrech přežijí, bohužel i oni museli potom třeba druhý den být evakuováni na lodičce a odvezeni,” říká Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Jednou z nejvíce povodněmi postižených částí Ostravy byla Nová Ves.

“Tam vlastně intenzivně probíhala ta evakuace osob, na některých místech dokonce vím, že zasahovala helikoptéra, kdy lidi seděli už opravdu na střeše domu a museli být evakuováni,” uvádí Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Technika v té době nebyla na takové úrovni jako dnes. Během zásahů tak mnohdy kolabovala. A na záchranu lidí hasiči používali mimo jiné člun bez motoru.

“Zachraňovali jsem se člunem Blesk, který byl velký, špatně pohyblivý, na který bylo potřeba více lidí. Tak jsme vždycky ty evakuované lidi posadili na člun a sami jsem šli vedle toho člunu, aby jsme ty lidi prostě dostali odtamtud ven, my jsme plavali po pás ve vodě, někdy i po krk, ale lidi jsme dostali ven,” dodává Jiří Ouda, SDH Ostrava-Zábřeh

“Samozřejmě i technici, kteří jsou vlastně u profesionálních hasičů, tak v Zábřehu měli plné ruce práce s opravou techniky. Protože samozřejmě čerpadla, auta dostávala zabrat. Když jsme byli poprvé v té Polance, tak se nám hned zkazilo auto,” hovoří Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Poté, co voda opadla, začal velký úklid. Dobrovolní hasiči se tak téměř nevyspali. Kromě toho, že pomáhali například s čerpáním vody, chodili ještě i do zaměstnání.

“Vlastně elektrárna Třebovice, tam se čerpalo asi 4 dny, tam jsme se střídali opravdu, spali jsme vlastně v hasičské zbrojnici 3,4 hodiny, pak jsme zase nastupovali a dělali jsme, takže i ta únava na těch členech jednotky byla velká. Pak se vlastně čerpala voda i po celém toku Odry vlastně tady Ostrava.Jih, Výškovice zahrádky,” uvádí Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Někteří z nich dokonce kvůli povodním přišli o práci

“Hodně kluků po povodních přišli o práci, protože podnikatelé říkali, že tam nic nedělají, válí si tam šunky, ale nikdo neviděl, že to čerpadlo musí někdo obsluhovat, dodávat benzín, kontrolovat ty hadice a tak dál,” říká Radek Strapáč, SDH Ostrava-Zábřeh

Dobrovolní hasiči z Ostravy Zábřehu se dočkali i ocenění ve formě poděkování od města Ostravy za obětavou a usilovnou pomoc při povodních. Ty si v Moravskoslezském kraji vyžádaly 20 lidských životů a škody na majetku se vyšplhaly na téměř 15 miliard korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Modernizovaný Žermanický přivaděč může ochránit Frýdek-Místek před povodní

23. listopadu 2023 14:19 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Žermanický přivaděč prošel rozsáhlou modernizací. Umělé vodní koryto je v současnosti významnou protipovodňovou ochranou Frýdku-Místku. Pojme totiž mnohem víc vody a v případě zvýšených průtoků odlehčí řece Morávce.

Do boje se záplavami ve Francii vyrazili hasiči z MS kraje. Vezou sebou velkokapacitní čerpadla

3. ledna 2024 13:33 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Ve středu v poledne vyrazili hasiči z Moravskoslezského kraje na pomoc Francii, která čelí ničivým povodním. Jednotka o síle osmnácti mužů sebou veze unikátní velkokapacitní čerpadla, která dokáží bleskově přečerpávat obrovské množství vody.

V Beskydech a Jeseníkách napadlo od nového roku nejvíce srážek

3. ledna 2024 16:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od nového roku vypadly na území povodí Odry srážky v úhrnu od 5 do 40mm. Nejvíce jich spadlo v Jeseníkách na Rýmařovsku, což je nad kaskádou nádrží Slezská Harta a Kružberk na řece Moravici a v Moravskoslezských Beskydech v prostoru nádrží Šance a Morávka, kde úhrn překročil 20mm. Průtoky v tocích jsou na celém území povodí Odry zvýšené. Obecně lidem žijícím v povodí Odry nehrozí povodňové nebezpečí, ale měli by se vyvarovat při těchto zvýšených vodních stavech volnočasovým aktivitám na řekách, které mohou být nebezpečné.


Nemocnice ve Frýdku-Místku zvětšuje Centrální urgentní příjem

Nemocnice ve Frýdku-Místku buduje přístavbu Centrálního urgentního příjmu. Prostory se zvětší a umožní propojení více odborných zdravotnických týmů. Budova navíc dostane nové CT zařízení. Celkově investice vyjde i s vybavením vyjde na zhruba 73 milionů korun a hotovo bude příští rok na jaře.

Blíží se dušičky. Na hřbitovech si hlídejte své věci

Blíží se památka zesnulých, kdy většina z nás směřuje na hřbitovy, abychom vzpomenuli na své předky. Na toto období se připravují také strážníci, kteří v okolí hřbitovů zesilují hlídky, aby dohlédli na bezpečnost návštěvníků, ale i na dopravu. Lidem pak vzkazují, aby byli opatrní na sebe i své věci.

V Opavě už stojí mostní provizorium přes řeku Opavu. Zprovozněno bude začátkem listopadu

Náhradní most přes řeku Opavu už je téměř hotový. Ten stávající, který spojuje centrum Opavy s městskou částí Kateřinky poškodila zářijová povodeň natolik, že ho čeká demolice.

Rastislav Maďar je podruhé děkanem Lékařské fakulty OU

Děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity je po slavnostní inauguraci Rastislav Maďar. Navazuje na předchozí čtyřleté období. Za jeho působení se fakulta stabilizovala, podařilo se získat akreditaci oboru všeobecné lékařství a také otevřít obor stomatologie. Akademický senát ho v květnu jednomyslně doporučil rektorovi Ostravské univerzity.

Dramatická záchrana v Beskydech: záchranáři transportovali turistku s dechovou tísní vrtulníkem

Včera 8:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ve středu 16. října zasahovaly složky záchranné služby u 64leté ženy, kterou v horském terénu Beskyd postihly vážné zdravotní obtíže. Kvůli komplikovanému přístupu byl na místo vysazen lékař z paluby vrtulníku, který pacientce poskytl nezbytnou péči před transportem do nemocnice ve Frýdku-Místku.

V Karviné ukradli elektrický skútr pro invalidy, policie pátrá po pachateli a hledá možné svědky

Včera 13:03 | Karviná | Lukáš Zavadil

V úterý 1. října zatím neznámý pachatel v Karviné na ulici Fibichova odcizil elektrický skútr pro invalidy. Policisté vyšetřují okolnosti krádeže a žádají veřejnost o pomoc. Pokud máte jakékoli informace, kontaktujte linku 158.

Studénka má třicetinásobného Ironmana, fenomenální Jurij Tarča překonal další metu

Neuvěřitelný výkon má za sebou extrémní sportovec Jurij Tarča ze Studénky. Úspěšně absolvoval další ultratriatlon a stal se dokonce už třicetinásobným Ironmanem. Zařadil se tak mezi nejlepší vytrvalce světa.

Dům s byty pro seniory v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošel opravou

Historická budova v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku prošla opravou. Jde o dům s byty pro seniory, který získal novou fasádu, část oken se renovovala a další vyměnila. Do budoucna se chystají i další úpravy zahrady i opěrné zdi za budovou. Aktuální práce vyšly na zhruba 7 milionů korun.

Videomapping na novou fasádu Bredy připomněl historii Opavy, která letos slaví 800 let

16. října 2024 17:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Veškeré akce spojené s Bredou mají u Opavanů velký ohlas. Ukázaly to nejen komentované prohlídky, ale i promítání na fasádu bývalého obchodního domu. Poslední videomapping proběhl v rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o městě.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. listopadu 2024 od 30 000 do 38 000 Kč/měsíc

Participativní rozpočet Naše Poruba jde do finále. Postoupily tři návrhy ze sedmi podaných

Porubský participativní rozpočet, který funguje od roku 2016, letos změnil název ze Zelená Porubě na Naše Poruba. Nápady do letošníhoho ročníku mohli lidé posílat od začátku roku.

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka prochází kompletní rekonstrukcí

Mariánskohorská ZŠ Gen. Janka prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ta začala před dvěma lety výměnou střech na všech pavilonech a pokračovala rekonstrukcí tělocvičny, šaten a rozvodů horké vody.

Knížka pro ostravské prvňáčky se velmi osvědčila. Učitelé ji rádi používají

16. října 2024 12:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má dlouhodobě snahu o co největší čtenářskou gramotnost dětí a v rámci nejrůznějších projektů cílí už na ty nejmladší čtenáře. Prvňáčci proto letos poprvé dostali knihu "Anežka s Filipem objevují Ostravu!!!" a po pár týdnech se dá říct, že je ve školách mimořádně oblíbená.

Ostrava ocenila strážníky za povodně. Někteří pamatují i záplavy v roce 1997

16. října 2024 11:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy a městské policie ocenilo strážníky za perfektní službu v průběhu povodní, kdy se podíleli na mnoha nejrůznějších činnostech od evakuací, až po řízení dopravy. Někteří už v uniformě městského policisty zažili i záplavy v roce 97. Oceňována byla také služební věrnost.

Mobilní hospic Ondrášek v Ostravě-Zábřehu se o klienty stará už 20 let

15. října 2024 14:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Domácí paliativní péče. Nevyléčitelně nemocným umožňuje důstojné dožití doma, ve známém prostředí a mezi blízkými. Právě tuto formu péče už 20 let poskytuje také mobilní hospic Ondrášek.

Ostravští policisté pátrají po svědcích nehody cyklisty a motocyklisty na ulici Francouzská

15. října 2024 14:45 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští dopravní policisté vyšetřují nehodu z 12. srpna 2024, při které došlo ke kolizi mezi cyklistou a motocyklistou na ulici Francouzská. Policie žádá svědky, kteří by mohli přispět k objasnění události, aby se přihlásili na tísňové lince 158.

Dobrovolní hasiči vzpomínali na ničivé povodně
Vydáno 29. července 2017 13:00, Ostrava-Jih, Yvona Fajtová
Je tomu 20 let, co Moravskoslezský kraj zasáhly ničivé povodně. Hladiny řek začaly prudce stoupat 5.července. O dva dny později se začaly vylévat z břehů a pod vodou se postupně ocitla velká města i jejich okolí. Nejdříve Bruntál a Krnov, pak velká část Opavy, Ostravy a Bohumína.

Na přírodní katastrofu z roku 1997 jsme si zavzpomínali s dobrovolnými hasiči z Ostravy-Zábřehu, kteří od počátku pomáhali nejen s evakuací lidí, ale také s čerpáním vody a následně i odklízením následků. Řeka Odra v Ostravě se vylila z břehů až ke kilometr vzdáleným Výškovicím.

“Začínali jsme vlastně na začátku těch povodní asi druhý den, kdy začala voda stoupat v Polance nad Odrou, tam se rozvodnila vlastně Polančice a tam se evakuovali vlastně lidi plus se monitorovala voda, stav vody. Pak jsem byli ve Svinově vedle svinovského nádraží,” vzpomíná Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Mnozí lidé své domovy odmítali opustit a hasiči je museli přemlouvat.

“V tom Svinově byli i hodně, kteří chtěli dokonce přivézt i nějaký chléb, že zůstanou doma, že v horních patrech přežijí, bohužel i oni museli potom třeba druhý den být evakuováni na lodičce a odvezeni,” říká Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Jednou z nejvíce povodněmi postižených částí Ostravy byla Nová Ves.

“Tam vlastně intenzivně probíhala ta evakuace osob, na některých místech dokonce vím, že zasahovala helikoptéra, kdy lidi seděli už opravdu na střeše domu a museli být evakuováni,” uvádí Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Technika v té době nebyla na takové úrovni jako dnes. Během zásahů tak mnohdy kolabovala. A na záchranu lidí hasiči používali mimo jiné člun bez motoru.

“Zachraňovali jsem se člunem Blesk, který byl velký, špatně pohyblivý, na který bylo potřeba více lidí. Tak jsme vždycky ty evakuované lidi posadili na člun a sami jsem šli vedle toho člunu, aby jsme ty lidi prostě dostali odtamtud ven, my jsme plavali po pás ve vodě, někdy i po krk, ale lidi jsme dostali ven,” dodává Jiří Ouda, SDH Ostrava-Zábřeh

“Samozřejmě i technici, kteří jsou vlastně u profesionálních hasičů, tak v Zábřehu měli plné ruce práce s opravou techniky. Protože samozřejmě čerpadla, auta dostávala zabrat. Když jsme byli poprvé v té Polance, tak se nám hned zkazilo auto,” hovoří Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Poté, co voda opadla, začal velký úklid. Dobrovolní hasiči se tak téměř nevyspali. Kromě toho, že pomáhali například s čerpáním vody, chodili ještě i do zaměstnání.

“Vlastně elektrárna Třebovice, tam se čerpalo asi 4 dny, tam jsme se střídali opravdu, spali jsme vlastně v hasičské zbrojnici 3,4 hodiny, pak jsme zase nastupovali a dělali jsme, takže i ta únava na těch členech jednotky byla velká. Pak se vlastně čerpala voda i po celém toku Odry vlastně tady Ostrava.Jih, Výškovice zahrádky,” uvádí Daniel Vaculík, SDH Ostrava-Zábřeh

Někteří z nich dokonce kvůli povodním přišli o práci

“Hodně kluků po povodních přišli o práci, protože podnikatelé říkali, že tam nic nedělají, válí si tam šunky, ale nikdo neviděl, že to čerpadlo musí někdo obsluhovat, dodávat benzín, kontrolovat ty hadice a tak dál,” říká Radek Strapáč, SDH Ostrava-Zábřeh

Dobrovolní hasiči z Ostravy Zábřehu se dočkali i ocenění ve formě poděkování od města Ostravy za obětavou a usilovnou pomoc při povodních. Ty si v Moravskoslezském kraji vyžádaly 20 lidských životů a škody na majetku se vyšplhaly na téměř 15 miliard korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000009239/dobrovolni-hasici-vzpominali-na-nicive-povodne-