Takto vypadala historická rekonstrukce událostí u Polanecké spojky v ostravském Zábřehu. Dobrovolníci z Československé obce legionářské zde sehráli část tzv. ostravské operace, kdy spojenecké jednotky v roce 1945 osvobozovali ocelovou metropoli Československa.
Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Toto místo jsme zvolili záměrně. Tady se nachází památník československým tankistům, kteří se právě zde přebrodili přes Odru. Byl to docela velký výkon, protože na jaře v roce 1945 byla velká voda a sahala až do toho tanku a dostali se tady nepozorovaně až do centra Ostravy, čímž uspíšili osvobození Ostravy, říká se, o 4 dny.“
Hlavním lákadlem akce byla ukázka vojenské techniky.
Libor Hrabal, organizátor akce, ČSOL Olomouc II: „Jsou tady vozidla GMC, GM Jeep, GAZ, dokonce máme i Pragu RN, která za námi přijela z Litoměřic a není to úplná náhoda, protože na Litoměřicku sídlili českoslovenští váleční veteráni a tankisté československé tankové brigády a tady ti kluci jsou vlastně jejich potomci, kamarádi a tak dále.“
Kvůli technickým problémům se organizátoři báli, že na ukázce bude chybět samotný tank. Nakonec ale dorazil.
anketa, účastníci akce: „Já jsem se přišel na techniku, kterou tady vystavovali a používali jako kdyby v boji. A bylo to pěkné. Mohli jsme se i podívat blíže. Nejvíc mě zaujalo, jak říkali, že nerozjedeme tank a nepojede to a nakonec se všichni radovali, protože tank rozjeli a bylo to úplně super.“
anketa, účastníci akce: „Já jsem přišla s babičkou a my jsme se chtěli kouknout, jak se osvobozuje Ostrava. Jsem tu poprvé v tomto roce.“
anketa, účastníci akce: „Přišli jsme se podívat na místo, odkud československá armáda osvobozovala tady Ostravu.“ – „A co se Vám nejvíce líbilo?“ – „Jak přijel ten tank a jak stříleli z těch zbraní a těch tanků. Jak přijel ten tank tak byl úplně obrovský, já jsem si myslel, že bude menší.“
Po historické rekonstrukci proběhl i pietní akt u pomníku překročení Odry.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Já jsem velmi ráda, že městský obvod se mohl jak finančně tak pořadatelsky na této velmi významné akci, týkající se naší historie, je to takový velký milník, podílet. Jsem ráda, že je tady i velká část veřejnosti a je velmi důležité si tyto historické momenty připomínat, protože si myslím, že to je skoro až povinnost uctívat lidi, kteří za nás bojovali a mnohdy položili i životy.“
anketa, účastníci akce: „Tak hlavně na vojenskou techniku jsme se přišli podívat, co osvobozovala Ostravu a je to pěkné. Vzpomínková akce, s uctěním tady u památníku, moc pěkná akce i technika.“
Československé tankové brigády se letos během třídenní akce podívaly do Bohumína, Ostravy a obcí v okolí Horní Lhoty.