Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V sobotu se sousedé z Dubiny sejdou u jednoho 100 metrů dlouhého stolu

Ostrava-Jih |

Neobvyklý sociální experiment podstoupí lidé, kteří se přijdou v sobotu odpoledne posadit k prostřenému 100 metrů dlouhému stolu na ostravském sídlišti Dubina. Otázkou je, zda a jak rychle se místa u stolu zaplní a zda si sousedé z okolních paneláků přinesou k povídání dostatek jídla a pití. Očekává se dobrá nálada a vyloučen není ani společný zpěv.

Radnice nejlidnatějšího ostravského obvodu pořádá ve spolupráci se spolkem Piána na ulici pro své obyvatele sousedskou hostinu. V centru sídliště Dubina se rozprostře dlouhý bílý stůl ozdobený květinami. Zván je k němu každý, vstupné se neplatí a registrace není třeba. S konceptem dlouhých prostřených stolů přišel zakladatel spolku Piána na ulici Ondřej Kobza, který v roce 2020 uspořádal hostinu na Karlově mostě. 

Ondřej Kobza, organizátor akce: "Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby stůl spojoval i sousedy a obyvatele se svým městem."

Nápad na uspořádání prostřeného stolu zaujal i zástupce radnice nejlidnatějšího ostravského obvodu. 

Radim Ivan (ODS), místostarosta Ostravy-Jihu: "Líbí se nám myšlenka, že se lidé potkají a zasednou k jednomu stolu na místě, kudy mnohokrát denně jen procházejí. A najednou se z toho místa stane jedno velké náměstíčko.“ 

Stůl ozdobený květinami se na sídlišti Dubina rozprostře v sobotu 12. října, a to v místě od podchodu Antonína Poledníka směrem do zeleného prostranství. První lidé ke stolu mohou usednout už v 15 hodin. Žádné oficiální pohoštění přitom připraveno není.

Radim Ivan (ODS), místostarosta Ostravy-Jihu: "O hostinu jde v tom smyslu, že každý by měl doma něco přinést a nabídnout sousedovi. Někdo může upéct bábovku, jiný zase připravit domácí pomazánku. Do piknikového koše stačí jen přidat láhev vína a na záda hodit kytaru nebo housle. Jde o to potkat se u jednoho stolu. Pobavit se, pohovořit, zazpívat si. Prostě proměnit prostor na sídlišti ve slavnost.” 

Podle Ondřeje Kobzy je symbolický i výběr místa konání akce. 

Ondřej Kobza, organizátor akce: "V minulosti jsme podobné sousedské stoly organizovali například na Karlově mostě či v historickém centru Brna. Chceme však ukázat, že i sídliště je vlastně unikátní prostor, který lze přeznačit. Vnímat jinak. Třeba jako prostor pro setkávání a pro společnou večeři,“ říká Kobza. „K sousedskému stolu je zván každý a přijít lze libovolně i v průběhu odpoledne a večera."
Nahlásit chybu


K tématu

Řecká obec Ostrava si připomněla státní svátek. V DK Poklad nabídla program pro veřejnost

26. března 2026 17:31 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Řecká obec Ostrava si připomněla státní svátek, který připadá na 25. března. Tento den symbolizuje začátek boje Řeků za nezávislost na Osmanské říši v roce 1821. Nemalá komunita Řeků žije právě v Porubě.

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí opět ovládne Zámecké náměstí

11. srpna 2025 16:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Stále oblíbenější Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí se opět blíží. V sobotu 16. srpna zaplní Zámecké náměstí stánky s českými i světovými specialitami. Chybět nebudou ani koncerty slavných kapel a další zajímavý doprovodný program pro celou rodinu.

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí nabídl dobré jídlo a zábavu pro malé i velké

18. srpna 2025 11:00 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobré jídlo a pití. Hudba, odpočinek, řemesla i design. Letošní ročník Gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí nabídl program pro celou rodinu. Hlavně desítky stánků s domácími i světovými specialitami.


Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

Včera 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

Včera 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Noc kostelů nabídla zastavení ve dvou modlitebnách

Včera 13:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

K Noci kostelů se letos v Novém Jičíně připojily dvě farnosti, katolická a evangelická. Lidem otevřely své modlitebny a připravily pro ně koncerty a další doprovodný program.

Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

5. června 2026 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

5. června 2026 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

100 km/h v obci, alkohol i telefonování. Policisté v kraji si posvítili na silnice

5. června 2026 10:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Bezpečnost na silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává vážným tématem. Během nedávných kontrol zastavili policisté přes čtyři a půl tisíce vozidel a odhalili stovky přestupků. Od bezohledného telefonování za jízdy až po alkohol a riskantní rychlou jízdu.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

5. června 2026 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

5. června 2026 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Darovali to nejcennější. Mobilní odběr krve v Ostravě podpořila nová kampaň

5. června 2026 10:47 | Ostrava-město | Anna Břenková

V prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava se uskutečnil mobilní odběr krve. Cílem bylo usnadnit lidem darování a získat nové dobrovolníky. Do odběrů se zapojili zkušení dárci i úplní nováčci.

Porubský Den zdraví nabídl prevenci i péči. Nenechaly si jej ujít stovky lidí

4. června 2026 16:26 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem porubského Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí. Akce nabídla konzultace s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu ukázek.

ZŠ Jana Šoupala oživila přírodopis chovem hmyzu. Pro další rok chystá chov afrických šneků

4. června 2026 16:18 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubská základní škola Jana Šoupala se snaží teoretickou výuku propojovat s praxí. Do hodin přírodopisu proto zapojila chov hmyzu. Žáci tak mohli jeho vývoj pozorovat zblízka.

Prvňáčci z Ostravy-Mariánských Hor byli pasováni na čtenáře. Knihovnou J. Trnky prošlo na 140 školáků

4. června 2026 16:08 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Pobočka Jiřího Trnky Knihovny města Ostravy v Mariánských Horách opět uspořádala slavnostní pasování prvňáčků na čtenáře. Tradiční akce má dětem ukázat, že knihy nejsou jen školní povinností, ale také zdrojem zábavy a fantazie.

Astra přivítala 17. ročník Junior-senior-hendikepiády. Týmy se utkaly v deseti disciplínách

4. června 2026 15:55 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V Porubě se uskutečnil další ročník oblíbené Junior-senior-hendikepiády. Akce, jak už název napovídá, propojuje děti, seniory a hendikepované, kteří společně soutěží v netradičních disciplínách.

Porubský Den zdraví přivítal stovky návštěvníků. Nabídl prevenci i péči

4. června 2026 14:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Péče o zdraví a prevence byly hlavním tématem tradičního Dne zdraví, který se uskutečnil na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě. Akce nabídla návštěvníkům možnost konzultací s odborníky, zdravotní vyšetření i řadu praktických ukázek.

V sobotu se sousedé z Dubiny sejdou u jednoho 100 metrů dlouhého stolu
Vydáno 8. října 2024 18:35, Ostrava-Jih, Libor Běčák
Neobvyklý sociální experiment podstoupí lidé, kteří se přijdou v sobotu odpoledne posadit k prostřenému 100 metrů dlouhému stolu na ostravském sídlišti Dubina. Otázkou je, zda a jak rychle se místa u stolu zaplní a zda si sousedé z okolních paneláků přinesou k povídání dostatek jídla a pití. Očekává se dobrá nálada a vyloučen není ani společný zpěv.

Sousedská akce. Zdroj: Úřad městského obvodu Ostrava-Jih

Radnice nejlidnatějšího ostravského obvodu pořádá ve spolupráci se spolkem Piána na ulici pro své obyvatele sousedskou hostinu. V centru sídliště Dubina se rozprostře dlouhý bílý stůl ozdobený květinami. Zván je k němu každý, vstupné se neplatí a registrace není třeba. S konceptem dlouhých prostřených stolů přišel zakladatel spolku Piána na ulici Ondřej Kobza, který v roce 2020 uspořádal hostinu na Karlově mostě. 

Ondřej Kobza, organizátor akce: "Stůl je odvěkým symbolem spojení. U stolů lidé podepisovali smlouvy, žádali o ruku, u stolu se schází rodina a přátelé. Chceme, aby stůl spojoval i sousedy a obyvatele se svým městem."

Nápad na uspořádání prostřeného stolu zaujal i zástupce radnice nejlidnatějšího ostravského obvodu. 

Radim Ivan (ODS), místostarosta Ostravy-Jihu: "Líbí se nám myšlenka, že se lidé potkají a zasednou k jednomu stolu na místě, kudy mnohokrát denně jen procházejí. A najednou se z toho místa stane jedno velké náměstíčko.“ 

Stůl ozdobený květinami se na sídlišti Dubina rozprostře v sobotu 12. října, a to v místě od podchodu Antonína Poledníka směrem do zeleného prostranství. První lidé ke stolu mohou usednout už v 15 hodin. Žádné oficiální pohoštění přitom připraveno není.

Radim Ivan (ODS), místostarosta Ostravy-Jihu: "O hostinu jde v tom smyslu, že každý by měl doma něco přinést a nabídnout sousedovi. Někdo může upéct bábovku, jiný zase připravit domácí pomazánku. Do piknikového koše stačí jen přidat láhev vína a na záda hodit kytaru nebo housle. Jde o to potkat se u jednoho stolu. Pobavit se, pohovořit, zazpívat si. Prostě proměnit prostor na sídlišti ve slavnost.” 

Podle Ondřeje Kobzy je symbolický i výběr místa konání akce. 

Ondřej Kobza, organizátor akce: "V minulosti jsme podobné sousedské stoly organizovali například na Karlově mostě či v historickém centru Brna. Chceme však ukázat, že i sídliště je vlastně unikátní prostor, který lze přeznačit. Vnímat jinak. Třeba jako prostor pro setkávání a pro společnou večeři,“ říká Kobza. „K sousedskému stolu je zván každý a přijít lze libovolně i v průběhu odpoledne a večera."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-jih/11000045360/v-sobotu-se-sousede-z-dubiny-sejdou-u-jednoho-100-metru-dlouheho-stolu