Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Proluka u Masarykova náměstí v Ostravě prochází rekonstrukcí. Bude ji pak možno lépe využívat

Ostrava-město |

Možná jste v centru Ostravy v okolí Masarykova náměstí zaznamenali stavební ruch. Jde o plánovanou rekonstrukci kanalizace, na kterou naváží úpravy povrchu včetně předláždění a úpravy zeleně. Tuto část náměstí pak bude možné lépe využívat do doby, než bude zastavěna.

O proluce vedle Masarykova náměstí v Ostravě se mluví už dlouho a většina lidí si na ni za ty roky natolik zvykla, že ji považují za součást náměstí. Ale není a v budoucnu bude jistě zase zastavěna. Do té doby je ale možné ji smysluplně využívat a proto ji chce magistrát zkrášlit. Nejprve je ale nutná nová kanalizace a pak přijdou na řadu i povrchové úpravy.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: Základní myšlenkou koncepce návrhu je zachovat současné pěší trasy a v co největší možné míře travnaté plochyChodníčky budou narovnány do pravidelného kříže a jejich nevhodný asfaltový povrch nahradí velkoplošná betonová dlažba s lemem z drobné kostky, tím umožní vsakování dešťové vody. Nově položený kobercový trávník bude snášet nízké sekání a větší pohyb a může tak sloužit pro piknik a odpočinek."

Lokalita by měla být zastavěna v horizontu 5 až 10 let. Bude to ale možné až ve chvíli, kdy bude dostavěn parkovací dům u Katedrály božského spasitele. V současné době je zpracovávána projektová dokumentace. ¨

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Před zhruba dvěma lety jsme s veřejností diskutovali možnost využití Masarykova náměstí jako tzv. relax zóny s dočasnými stavbami s občerstvením a plochou pro sportovní či kulturní aktivity. S ohledem na kontroverznost samotného projektu v tomto území, jeho ekonomiku a dopady pandemie covid jsme rozhodli návrh v plném rozsahu nerealizovat, ale zajistit nezbytné úpravy technické infrastruktury a povrchů tak, aby území bylo na jedné straně funkční, ale také připravené právě např. pro kulturní aktivity krátkodobého i dlouhodobějšího charakteru.“

Rekonstrukce proluky vyjde na necelých 12 milionů korun. V polovině listopadu budou hotovy stavební úpravy a na jaře pak začne revitalizace zeleně.  

Nahlásit chybu


K tématu

V Hrabůvce vznikne park s jezírkem. Přibudou stromy keře i trvalky

3. října 2023 10:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava pokračuje v budování revitalizacích parků na celém území města. Další krásné místo pro relaxaci a odpočinek tak vznikne v Hrabůvce u polikliniky. Vévodit mu bude jezírko napájené z okapů okolních budov.

Nové Ves má nové místo ke sportu i relaxaci. Park U Boříka má sloužit jako nové cetrum obvodu

24. dubna 2023 12:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Před rokem jsme vás informovali o projektu ostravské části Nová Ves, která začala s budováním jakéhosi nového centra obvodu. nyní je všechno hotovo a příjemné místo pro relaxaci i sport začalo sloužit lidem. Čeká se už jen na to, až vyroste trávník.

OZO podpoří zelené projekty i letos, peníze vydělalo Reuse centrum

17. ledna 2024 13:19 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostravská odpadová společnost OZO znovu podpoří zelené projekty. Využije k tomu finance, které získala prostřednictvím Reuse centra, kde končí věci, kterých se někdo chce zbavit. Projekty musejí být zaměřené na výsadbu nebo údržbu veřejné zeleně na území města.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Proluka u Masarykova náměstí v Ostravě prochází rekonstrukcí. Bude ji pak možno lépe využívat
Vydáno 13. října 2021 14:30, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Možná jste v centru Ostravy v okolí Masarykova náměstí zaznamenali stavební ruch. Jde o plánovanou rekonstrukci kanalizace, na kterou naváží úpravy povrchu včetně předláždění a úpravy zeleně. Tuto část náměstí pak bude možné lépe využívat do doby, než bude zastavěna.

O proluce vedle Masarykova náměstí v Ostravě se mluví už dlouho a většina lidí si na ni za ty roky natolik zvykla, že ji považují za součást náměstí. Ale není a v budoucnu bude jistě zase zastavěna. Do té doby je ale možné ji smysluplně využívat a proto ji chce magistrát zkrášlit. Nejprve je ale nutná nová kanalizace a pak přijdou na řadu i povrchové úpravy.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: Základní myšlenkou koncepce návrhu je zachovat současné pěší trasy a v co největší možné míře travnaté plochyChodníčky budou narovnány do pravidelného kříže a jejich nevhodný asfaltový povrch nahradí velkoplošná betonová dlažba s lemem z drobné kostky, tím umožní vsakování dešťové vody. Nově položený kobercový trávník bude snášet nízké sekání a větší pohyb a může tak sloužit pro piknik a odpočinek."

Lokalita by měla být zastavěna v horizontu 5 až 10 let. Bude to ale možné až ve chvíli, kdy bude dostavěn parkovací dům u Katedrály božského spasitele. V současné době je zpracovávána projektová dokumentace. ¨

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Před zhruba dvěma lety jsme s veřejností diskutovali možnost využití Masarykova náměstí jako tzv. relax zóny s dočasnými stavbami s občerstvením a plochou pro sportovní či kulturní aktivity. S ohledem na kontroverznost samotného projektu v tomto území, jeho ekonomiku a dopady pandemie covid jsme rozhodli návrh v plném rozsahu nerealizovat, ale zajistit nezbytné úpravy technické infrastruktury a povrchů tak, aby území bylo na jedné straně funkční, ale také připravené právě např. pro kulturní aktivity krátkodobého i dlouhodobějšího charakteru.“

Rekonstrukce proluky vyjde na necelých 12 milionů korun. V polovině listopadu budou hotovy stavební úpravy a na jaře pak začne revitalizace zeleně.  

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000027952/proluka-u-masarykova-namesti-v-ostrave-prochazi-rekonstrukci-bude-ji-pak-mozno-lepe-vyuzivat