Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U ostravského gymnázia se ozývala střelba, šlo o bezpečnostní cvičení

Ostrava-město |

Ozbrojený násilník vtrhl do Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě. Nikomu neublížil, protože ho včas zpacifikovala zásahová jednotka. Policisté neváhali použít zbraně a kolem školy tak byla slyšet střelba. Naštěstí šlo jen o dopředu plánované cvičení.

Dvě desítky škol v regionu dostaly individuální plán, který doporučuje postup při bezpečnostním incidentu. Součástí projektu byla i školení pro zaměstnance škol, jeho vyvrcholením bylo cvičení, při kterém si zaměstnanci školy vyzkoušeli postup při ozbrojeném útoku. Projekt byl financován z dotace Ministerstva vnitra ČR, vyšel na 1,74 milionu korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "V našem kraji evidujeme naštěstí jen jeden přímý útok na školu, když v roce 2012 vnikla do základní školy v Havířově ozbrojená žena, napadla vychovatelku v družině a dvě hodiny držela školačku jako rukojmí. S ohledem na další bezpečnostní incidenty, jako byl střelecký útok v ostravské nemocnici nebo třeba žhářský útok vloni v Bohumíně, je nutné bezpečnost našich občanů zvyšovat. Nebezpečí na školách sílí nejen za oceánem, vždyť letos v červnu došlo k tragédii ve Vrútkách v sousedním Žilinském kraji. Proto jsme dotaci ze strany Ministerstva vnitra uvítali."

V rámci projektu bylo podle metodiky Ministerstva vnitra pro vybrané školy zpracováno vyhodnocení jejich ohroženosti. Šlo celkem o 32 objektů dvaceti základních a středních škol, které jsou podle jednotlivých zřizovatelů nejrizikovější.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Koordinační a bezpečnostní plány jsou pro každou zapojenou školu individuální, vycházejí z dokumentů každé školy, její velikosti nebo například uspořádání. Přesně určují, kdo, co, kdy a v jakém případě má dělat, kam volat, jak nejlépe reagovat. Určují vhodnost tří možných reakcí, tedy uteč, schovej se, či bojuj. Je to zkrátka takový manuál, jak ideálně řešit vzniklý bezpečnostní incident."

Může jít o teroristický či jiný násilný útok nebo také obdržení podezřelého předmětu či zásilky. Plány mají být návodem, jak při vzniklém nebezpečí reagovat, ale také mají snižovat pravděpodobnost jeho výskytu. 

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na začátku školního roku se na krajském úřadě uskutečnily semináře, na kterých byli zaměstnanci zapojených škol proškoleni, jak se mají v případě útoku nejlépe zachovat. Také, jak mají o vzniklém incidentu informovat složky IZS, a jak během nebezpečí komunikovat v rámci školy."

Vyvrcholením projektu byl útok takzvaně nanečisto. Cvičení se zúčastnili pedagogové i ostatní zaměstnanci ostravského gymnázia Pavla Tigrida přímo v budově školy. Šlo o simulovaný útok ozbrojeného násilníka. Cvičení se konalo odpoledne bez účasti žáků, pedagogové mohli sledovat policejní zásah šestičlenné hlídky, pro autentičnost cvičení se dokonce ozývala střelba. Zaměstnanci školy tak mohli vidět, jak v podobných případech policie postupuje a co se přesně při takovém zásahu děje.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Projekt Ministerstva vnitra vnímám jako velice přínosný, bylo by skvělé, kdyby v něm ministerstvo pokračovalo. Takto by se mohlo podařit postupně zvýšit bezpečnost ve všech školských zařízeních. Věřím, že se zaměstnanci škol cítí jistěji, vědí, co mají dělat a jak se chovat. V každém případě ale samozřejmě doufám, že u nás k žádnému incidentu nedojde."
Nahlásit chybu


K tématu

Zásah proti aktivnímu střelci v Ostravě byl námětem speciálního cvičení

31. října 2023 16:37 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V budově železniční stanice v Ostravě-Vítkovicích řádí šílený střelec. Desítky lidí zastřelil a zranil. Takovou informaci přijali v úterý ráno policisté a záchranáři a museli začít jednat. Naštěstí to nebyla opravdová událost, ale téma rozsáhlého cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Policie zároveň trénovala zásah proti aktivnímu střelci.

Po střelbě v Hrčavě jeden muž v kritickém stavu. Další obviněn z pokusu vraždy

21. července 2023 15:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Hrčavě na Frýdecko-Místecku se ve středu večer střílelo. Jeden muž následně skončil v kritickém stavu v nemocnici a po střelci se rozběhlo rozsáhlé pátrání. Toho následně zadrželi a později obvinili z pokusu o vraždu. Nyní mu hrozí až 18 let vězení.

Vyráběl a distribuoval drogy v Havířově, zásahovka ho vytáhla z taxíku

2. června 2023 14:38 | Havířov | Jiří Cileček

Kriminalisté obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy jedenačtyřicetiletého muže, který podle nich nejméně rok a půl distribuoval v Havířově na Karvinsku a jeho okolí pervitin. Také sám vyrobil téměř kilogram marihuany. Nyní mu hrozí až pět let vězení.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

U ostravského gymnázia se ozývala střelba, šlo o bezpečnostní cvičení
Vydáno 14. října 2021 10:45, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ozbrojený násilník vtrhl do Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě. Nikomu neublížil, protože ho včas zpacifikovala zásahová jednotka. Policisté neváhali použít zbraně a kolem školy tak byla slyšet střelba. Naštěstí šlo jen o dopředu plánované cvičení.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Dvě desítky škol v regionu dostaly individuální plán, který doporučuje postup při bezpečnostním incidentu. Součástí projektu byla i školení pro zaměstnance škol, jeho vyvrcholením bylo cvičení, při kterém si zaměstnanci školy vyzkoušeli postup při ozbrojeném útoku. Projekt byl financován z dotace Ministerstva vnitra ČR, vyšel na 1,74 milionu korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "V našem kraji evidujeme naštěstí jen jeden přímý útok na školu, když v roce 2012 vnikla do základní školy v Havířově ozbrojená žena, napadla vychovatelku v družině a dvě hodiny držela školačku jako rukojmí. S ohledem na další bezpečnostní incidenty, jako byl střelecký útok v ostravské nemocnici nebo třeba žhářský útok vloni v Bohumíně, je nutné bezpečnost našich občanů zvyšovat. Nebezpečí na školách sílí nejen za oceánem, vždyť letos v červnu došlo k tragédii ve Vrútkách v sousedním Žilinském kraji. Proto jsme dotaci ze strany Ministerstva vnitra uvítali."

V rámci projektu bylo podle metodiky Ministerstva vnitra pro vybrané školy zpracováno vyhodnocení jejich ohroženosti. Šlo celkem o 32 objektů dvaceti základních a středních škol, které jsou podle jednotlivých zřizovatelů nejrizikovější.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Koordinační a bezpečnostní plány jsou pro každou zapojenou školu individuální, vycházejí z dokumentů každé školy, její velikosti nebo například uspořádání. Přesně určují, kdo, co, kdy a v jakém případě má dělat, kam volat, jak nejlépe reagovat. Určují vhodnost tří možných reakcí, tedy uteč, schovej se, či bojuj. Je to zkrátka takový manuál, jak ideálně řešit vzniklý bezpečnostní incident."

Může jít o teroristický či jiný násilný útok nebo také obdržení podezřelého předmětu či zásilky. Plány mají být návodem, jak při vzniklém nebezpečí reagovat, ale také mají snižovat pravděpodobnost jeho výskytu. 

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na začátku školního roku se na krajském úřadě uskutečnily semináře, na kterých byli zaměstnanci zapojených škol proškoleni, jak se mají v případě útoku nejlépe zachovat. Také, jak mají o vzniklém incidentu informovat složky IZS, a jak během nebezpečí komunikovat v rámci školy."

Vyvrcholením projektu byl útok takzvaně nanečisto. Cvičení se zúčastnili pedagogové i ostatní zaměstnanci ostravského gymnázia Pavla Tigrida přímo v budově školy. Šlo o simulovaný útok ozbrojeného násilníka. Cvičení se konalo odpoledne bez účasti žáků, pedagogové mohli sledovat policejní zásah šestičlenné hlídky, pro autentičnost cvičení se dokonce ozývala střelba. Zaměstnanci školy tak mohli vidět, jak v podobných případech policie postupuje a co se přesně při takovém zásahu děje.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Projekt Ministerstva vnitra vnímám jako velice přínosný, bylo by skvělé, kdyby v něm ministerstvo pokračovalo. Takto by se mohlo podařit postupně zvýšit bezpečnost ve všech školských zařízeních. Věřím, že se zaměstnanci škol cítí jistěji, vědí, co mají dělat a jak se chovat. V každém případě ale samozřejmě doufám, že u nás k žádnému incidentu nedojde."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000027965/u-ostravskeho-gymnazia-se-ozyvala-strelba-slo-o-bezpecnostni-cviceni