Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U ostravského gymnázia se ozývala střelba, šlo o bezpečnostní cvičení

Ostrava-město |

Ozbrojený násilník vtrhl do Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě. Nikomu neublížil, protože ho včas zpacifikovala zásahová jednotka. Policisté neváhali použít zbraně a kolem školy tak byla slyšet střelba. Naštěstí šlo jen o dopředu plánované cvičení.

Dvě desítky škol v regionu dostaly individuální plán, který doporučuje postup při bezpečnostním incidentu. Součástí projektu byla i školení pro zaměstnance škol, jeho vyvrcholením bylo cvičení, při kterém si zaměstnanci školy vyzkoušeli postup při ozbrojeném útoku. Projekt byl financován z dotace Ministerstva vnitra ČR, vyšel na 1,74 milionu korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "V našem kraji evidujeme naštěstí jen jeden přímý útok na školu, když v roce 2012 vnikla do základní školy v Havířově ozbrojená žena, napadla vychovatelku v družině a dvě hodiny držela školačku jako rukojmí. S ohledem na další bezpečnostní incidenty, jako byl střelecký útok v ostravské nemocnici nebo třeba žhářský útok vloni v Bohumíně, je nutné bezpečnost našich občanů zvyšovat. Nebezpečí na školách sílí nejen za oceánem, vždyť letos v červnu došlo k tragédii ve Vrútkách v sousedním Žilinském kraji. Proto jsme dotaci ze strany Ministerstva vnitra uvítali."

V rámci projektu bylo podle metodiky Ministerstva vnitra pro vybrané školy zpracováno vyhodnocení jejich ohroženosti. Šlo celkem o 32 objektů dvaceti základních a středních škol, které jsou podle jednotlivých zřizovatelů nejrizikovější.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Koordinační a bezpečnostní plány jsou pro každou zapojenou školu individuální, vycházejí z dokumentů každé školy, její velikosti nebo například uspořádání. Přesně určují, kdo, co, kdy a v jakém případě má dělat, kam volat, jak nejlépe reagovat. Určují vhodnost tří možných reakcí, tedy uteč, schovej se, či bojuj. Je to zkrátka takový manuál, jak ideálně řešit vzniklý bezpečnostní incident."

Může jít o teroristický či jiný násilný útok nebo také obdržení podezřelého předmětu či zásilky. Plány mají být návodem, jak při vzniklém nebezpečí reagovat, ale také mají snižovat pravděpodobnost jeho výskytu. 

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na začátku školního roku se na krajském úřadě uskutečnily semináře, na kterých byli zaměstnanci zapojených škol proškoleni, jak se mají v případě útoku nejlépe zachovat. Také, jak mají o vzniklém incidentu informovat složky IZS, a jak během nebezpečí komunikovat v rámci školy."

Vyvrcholením projektu byl útok takzvaně nanečisto. Cvičení se zúčastnili pedagogové i ostatní zaměstnanci ostravského gymnázia Pavla Tigrida přímo v budově školy. Šlo o simulovaný útok ozbrojeného násilníka. Cvičení se konalo odpoledne bez účasti žáků, pedagogové mohli sledovat policejní zásah šestičlenné hlídky, pro autentičnost cvičení se dokonce ozývala střelba. Zaměstnanci školy tak mohli vidět, jak v podobných případech policie postupuje a co se přesně při takovém zásahu děje.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Projekt Ministerstva vnitra vnímám jako velice přínosný, bylo by skvělé, kdyby v něm ministerstvo pokračovalo. Takto by se mohlo podařit postupně zvýšit bezpečnost ve všech školských zařízeních. Věřím, že se zaměstnanci škol cítí jistěji, vědí, co mají dělat a jak se chovat. V každém případě ale samozřejmě doufám, že u nás k žádnému incidentu nedojde."
Nahlásit chybu


K tématu

Zásah proti aktivnímu střelci v Ostravě byl námětem speciálního cvičení

31. října 2023 16:37 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V budově železniční stanice v Ostravě-Vítkovicích řádí šílený střelec. Desítky lidí zastřelil a zranil. Takovou informaci přijali v úterý ráno policisté a záchranáři a museli začít jednat. Naštěstí to nebyla opravdová událost, ale téma rozsáhlého cvičení složek integrovaného záchranného systému. Cílem bylo prověřit spolupráci u tak vážné události. Policie zároveň trénovala zásah proti aktivnímu střelci.

Po střelbě v Hrčavě jeden muž v kritickém stavu. Další obviněn z pokusu vraždy

21. července 2023 15:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Hrčavě na Frýdecko-Místecku se ve středu večer střílelo. Jeden muž následně skončil v kritickém stavu v nemocnici a po střelci se rozběhlo rozsáhlé pátrání. Toho následně zadrželi a později obvinili z pokusu o vraždu. Nyní mu hrozí až 18 let vězení.

Vyráběl a distribuoval drogy v Havířově, zásahovka ho vytáhla z taxíku

2. června 2023 14:38 | Havířov | Jiří Cileček

Kriminalisté obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy jedenačtyřicetiletého muže, který podle nich nejméně rok a půl distribuoval v Havířově na Karvinsku a jeho okolí pervitin. Také sám vyrobil téměř kilogram marihuany. Nyní mu hrozí až pět let vězení.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Dnes 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

Včera 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

U ostravského gymnázia se ozývala střelba, šlo o bezpečnostní cvičení
Vydáno 14. října 2021 10:45, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ozbrojený násilník vtrhl do Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě. Nikomu neublížil, protože ho včas zpacifikovala zásahová jednotka. Policisté neváhali použít zbraně a kolem školy tak byla slyšet střelba. Naštěstí šlo jen o dopředu plánované cvičení.

zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Dvě desítky škol v regionu dostaly individuální plán, který doporučuje postup při bezpečnostním incidentu. Součástí projektu byla i školení pro zaměstnance škol, jeho vyvrcholením bylo cvičení, při kterém si zaměstnanci školy vyzkoušeli postup při ozbrojeném útoku. Projekt byl financován z dotace Ministerstva vnitra ČR, vyšel na 1,74 milionu korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "V našem kraji evidujeme naštěstí jen jeden přímý útok na školu, když v roce 2012 vnikla do základní školy v Havířově ozbrojená žena, napadla vychovatelku v družině a dvě hodiny držela školačku jako rukojmí. S ohledem na další bezpečnostní incidenty, jako byl střelecký útok v ostravské nemocnici nebo třeba žhářský útok vloni v Bohumíně, je nutné bezpečnost našich občanů zvyšovat. Nebezpečí na školách sílí nejen za oceánem, vždyť letos v červnu došlo k tragédii ve Vrútkách v sousedním Žilinském kraji. Proto jsme dotaci ze strany Ministerstva vnitra uvítali."

V rámci projektu bylo podle metodiky Ministerstva vnitra pro vybrané školy zpracováno vyhodnocení jejich ohroženosti. Šlo celkem o 32 objektů dvaceti základních a středních škol, které jsou podle jednotlivých zřizovatelů nejrizikovější.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Koordinační a bezpečnostní plány jsou pro každou zapojenou školu individuální, vycházejí z dokumentů každé školy, její velikosti nebo například uspořádání. Přesně určují, kdo, co, kdy a v jakém případě má dělat, kam volat, jak nejlépe reagovat. Určují vhodnost tří možných reakcí, tedy uteč, schovej se, či bojuj. Je to zkrátka takový manuál, jak ideálně řešit vzniklý bezpečnostní incident."

Může jít o teroristický či jiný násilný útok nebo také obdržení podezřelého předmětu či zásilky. Plány mají být návodem, jak při vzniklém nebezpečí reagovat, ale také mají snižovat pravděpodobnost jeho výskytu. 

Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Na začátku školního roku se na krajském úřadě uskutečnily semináře, na kterých byli zaměstnanci zapojených škol proškoleni, jak se mají v případě útoku nejlépe zachovat. Také, jak mají o vzniklém incidentu informovat složky IZS, a jak během nebezpečí komunikovat v rámci školy."

Vyvrcholením projektu byl útok takzvaně nanečisto. Cvičení se zúčastnili pedagogové i ostatní zaměstnanci ostravského gymnázia Pavla Tigrida přímo v budově školy. Šlo o simulovaný útok ozbrojeného násilníka. Cvičení se konalo odpoledne bez účasti žáků, pedagogové mohli sledovat policejní zásah šestičlenné hlídky, pro autentičnost cvičení se dokonce ozývala střelba. Zaměstnanci školy tak mohli vidět, jak v podobných případech policie postupuje a co se přesně při takovém zásahu děje.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Projekt Ministerstva vnitra vnímám jako velice přínosný, bylo by skvělé, kdyby v něm ministerstvo pokračovalo. Takto by se mohlo podařit postupně zvýšit bezpečnost ve všech školských zařízeních. Věřím, že se zaměstnanci škol cítí jistěji, vědí, co mají dělat a jak se chovat. V každém případě ale samozřejmě doufám, že u nás k žádnému incidentu nedojde."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000027965/u-ostravskeho-gymnazia-se-ozyvala-strelba-slo-o-bezpecnostni-cviceni