Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pár orlosupů bradatých v Zoo Ostrava odchovává adoptivní mládě

Ostrava-město |

Hnízdní sezóna orlosupů bradatých začíná už na podzim, kdy probíhají námluvy, stavba hnízda a páření. Vejce pak samice snáší na začátku zimy, takže inkubace probíhá v nejstudenější část roku. Ale právě chlad je pro správný vývoj orlosupích vajec zásadní. Tuto podmínku je třeba dodržet i v případě, že inkubace musí probíhat v líhni. Chovatelé proto vejce pravidelně chladí. V Zoo Ostrava tak letos inkubovali dvě vejce, navíc mládě jednoho páru odchovává druhý pár. Přirozený odchov rodiči případně pěstouny je podmínkou pro následné vypuštění mladých jedinců do přírody.

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou chovány dva páry orlosupů bradatých – mladší pár obývá jednu z voliér dravců v návštěvnické části, starší a zkušenější pár je v chovatelském zázemí. Jako první snesla vejce samice mladšího páru, už v polovině prosince loňského roku.

Adéla Obračajová, zooložka: "Tento pár je ale méně zkušený a inkubace i odchov mláďat je často spojen s komplikacemi, proto jsme jejich vejce po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu (EEP) 30. prosince 2022 odebrali a vyměnili za podkladek. Vejce bylo umístěno do líhně, kde pokračovala jeho inkubace pod dohledem chovatelů."

Inkubace v líhni není jednoduchá, musejí být nastaveny správné podmínky (teplota a vlhkost uvnitř líhně) a dodržován postup a každodenní kontrola vejce.

Adéla Obračajová, zooložka: "V líhni je nastaveno automatické otáčení vejce na přesný počet otáček za den, vejce je každý den váženo, abychom mohli sledovat, zda se vyvíjí správně. Každý den je také nezbytné chlazení, které simuluje situaci, když se rodiče na vejci střídají, a vejce je tak na nějakou chvíli nezakryté. U orlosupích vajec má chlazení, v tomto případě tzv. termální šok, po několik minut denně zcela zásadní roli pro správný vývoj vejce."

Inkubace v líhni probíhala správně. Dne 3. února 2023 se mládě ve vejci samo naklubalo a 5. února ráno bylo již samo vylíhnuté.

Adéla Obračajová, zooložka: "Večer toho dne jsme začali s postupným rozkrmováním mláděte. To znamená několik krmení za den od rána do večera, přičemž množství krmení se postupně navyšuje a snižuje se teplota v inkubátoru. Vzhledem k nejistotě odchovu mláděte vlastními rodiči jsme se opět po konzultaci s EEP koordinátorem rozhodli mládě podložit na hnízdo staršímu a velmi zkušenému páru, jehož vejce, snesené o něco později, bylo také umístěno do líhně. Tento pár už odchoval několik vlastních mláďat a má rovněž zkušenosti s odchovem adoptivních mláďat. Podložení proběhlo v pátek 10. února."

Oba zkušení rodiče mládě přijali a začali o něj okamžitě pečovat. Odpoledne už byly pozorovány i první pokusy o krmení. Chovatelé dění na hnízdě stále sledují – zaznamenávají pravidelné krmení mláděte adoptivním párem, sledují chování a spolupráci páru i aktivitu mláděte. Mládě je téměř tři týdny staré a zatím to vypadá, že bude dalším úspěšně odchovaným orlosupem. Zatím není jisté, zda bude nakonec vypuštěno do volné přírody, nebo zůstane v chovatelské základně v některé partnerské zoo či záchranné stanici.

Adéla Obračajová, zooložka: "Pokud se vylíhne mládě i z vejce staršího páru, budeme operativně ve spolupráci s EEP koordinátorem hledat pěstouny, aby i toto mládě bylo odchováno přirozeně jedinci svého druhu. Je to podmínka mezinárodního repatriačního projektu Návrat orlosupa bradatého do evropské přírody, do něhož je Zoo Ostrava zapojena od roku 2009 a v rámci něhož bezplatně poskytla už 17 mladých orlosupů pro vypuštění do volné přírody."
Nahlásit chybu


K tématu

V ostravské zoo odstranili část železných klecí u starého pavilonu primátů

2. června 2023 17:56 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Pavilon primátů patří k nejstarším objektům v Zoo Ostrava. Postaven byl v roce 1966. Pro většinu jeho obyvatel zoo postupně vybudovala nová moderní chovatelská zařízení, ta nejnovější byla otevřena v loňském roce pro makaky lví a gibony bělolící. Návštěvníkům je budova již nějakou dobu uzavřena a do budoucna spěje k demolici. V minulých dnech proběhlo odstranění několika venkovních železných klecí, které obývali právě makaci.

Krajty zelené se poprvé rozmnožily v Zoo Ostrava

31. května 2023 15:44 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Krajty zelené obývají v Zoo Ostrava jedno z akvaterárií v pavilonu Papua. K vidění jsou zde ve své typické poloze na větvích dvě samice a jeden samec. První pokus o rozmnožení proběhl už v loňském roce, ale nebyl úspěšný. V letošním roce se 23. května vylíhlo deset mláďat, která zůstávají v chovatelském zázemí. Přestože se tito zelení hadi chovají v 80 evropských zoo, rozmnožují se jen vzácně. Ostravští chovatelé proto doufají, že bude prvoodchov úspěšný.

Zoo Ostrava chystá na sobotu v rámci Dnů Fajne rodiny Den pro včely a medobraní

16. června 2023 11:17 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V sobotu 17. června proběhne v ostravské zoologické zahradě akce věnovaná včelám a včelaření. Lidé se mohou těšit na tradiční medobraní, pro malé i velké návštěvníky budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, jaké všechny profese zastane včelí dělnice během svého krátkého života, zda mají všechny včely žihadlo a další zajímavosti. V souvislosti s alarmujícím úbytkem těchto důležitých opylovatelů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu. Akce je součástí Dnů Fajne rodiny.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Dnes 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Včera 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Včera 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Včera 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

ZŠ Bohumínská uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Pár orlosupů bradatých v Zoo Ostrava odchovává adoptivní mládě
Vydáno 27. února 2023 15:21, Ostrava-město, Jiří Cileček
Hnízdní sezóna orlosupů bradatých začíná už na podzim, kdy probíhají námluvy, stavba hnízda a páření. Vejce pak samice snáší na začátku zimy, takže inkubace probíhá v nejstudenější část roku. Ale právě chlad je pro správný vývoj orlosupích vajec zásadní. Tuto podmínku je třeba dodržet i v případě, že inkubace musí probíhat v líhni. Chovatelé proto vejce pravidelně chladí. V Zoo Ostrava tak letos inkubovali dvě vejce, navíc mládě jednoho páru odchovává druhý pár. Přirozený odchov rodiči případně pěstouny je podmínkou pro následné vypuštění mladých jedinců do přírody.

Krmení mláděte orlosupa; zdroj foto: Zoo Ostrava/Enrico Gombala

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou chovány dva páry orlosupů bradatých – mladší pár obývá jednu z voliér dravců v návštěvnické části, starší a zkušenější pár je v chovatelském zázemí. Jako první snesla vejce samice mladšího páru, už v polovině prosince loňského roku.

Adéla Obračajová, zooložka: "Tento pár je ale méně zkušený a inkubace i odchov mláďat je často spojen s komplikacemi, proto jsme jejich vejce po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu (EEP) 30. prosince 2022 odebrali a vyměnili za podkladek. Vejce bylo umístěno do líhně, kde pokračovala jeho inkubace pod dohledem chovatelů."

Inkubace v líhni není jednoduchá, musejí být nastaveny správné podmínky (teplota a vlhkost uvnitř líhně) a dodržován postup a každodenní kontrola vejce.

Adéla Obračajová, zooložka: "V líhni je nastaveno automatické otáčení vejce na přesný počet otáček za den, vejce je každý den váženo, abychom mohli sledovat, zda se vyvíjí správně. Každý den je také nezbytné chlazení, které simuluje situaci, když se rodiče na vejci střídají, a vejce je tak na nějakou chvíli nezakryté. U orlosupích vajec má chlazení, v tomto případě tzv. termální šok, po několik minut denně zcela zásadní roli pro správný vývoj vejce."

Inkubace v líhni probíhala správně. Dne 3. února 2023 se mládě ve vejci samo naklubalo a 5. února ráno bylo již samo vylíhnuté.

Adéla Obračajová, zooložka: "Večer toho dne jsme začali s postupným rozkrmováním mláděte. To znamená několik krmení za den od rána do večera, přičemž množství krmení se postupně navyšuje a snižuje se teplota v inkubátoru. Vzhledem k nejistotě odchovu mláděte vlastními rodiči jsme se opět po konzultaci s EEP koordinátorem rozhodli mládě podložit na hnízdo staršímu a velmi zkušenému páru, jehož vejce, snesené o něco později, bylo také umístěno do líhně. Tento pár už odchoval několik vlastních mláďat a má rovněž zkušenosti s odchovem adoptivních mláďat. Podložení proběhlo v pátek 10. února."

Oba zkušení rodiče mládě přijali a začali o něj okamžitě pečovat. Odpoledne už byly pozorovány i první pokusy o krmení. Chovatelé dění na hnízdě stále sledují – zaznamenávají pravidelné krmení mláděte adoptivním párem, sledují chování a spolupráci páru i aktivitu mláděte. Mládě je téměř tři týdny staré a zatím to vypadá, že bude dalším úspěšně odchovaným orlosupem. Zatím není jisté, zda bude nakonec vypuštěno do volné přírody, nebo zůstane v chovatelské základně v některé partnerské zoo či záchranné stanici.

Adéla Obračajová, zooložka: "Pokud se vylíhne mládě i z vejce staršího páru, budeme operativně ve spolupráci s EEP koordinátorem hledat pěstouny, aby i toto mládě bylo odchováno přirozeně jedinci svého druhu. Je to podmínka mezinárodního repatriačního projektu Návrat orlosupa bradatého do evropské přírody, do něhož je Zoo Ostrava zapojena od roku 2009 a v rámci něhož bezplatně poskytla už 17 mladých orlosupů pro vypuštění do volné přírody."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000035953/par-orlosupu-bradatych-v-zoo-ostrava-odchovava-adoptivni-mlade