Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policisté zachránili život muži po srdeční zástavě v Ostravě

Ostrava-město |

Bleskový zásah a perfektní spolupráce svědků, policistů a záchranářů zachránila život 49letému muži v Ostravě. Seděl na lavičce a najednou se z ní sesunul. Zastavilo se mu totiž srdce. Zrovna v tu chvíli kolem projížděla policejní hlídka, která mu okamžitě přispěchala na pomoc. Policisté u muže prováděli masáž srdce až do příjezdu záchranářů. Těm se poté za pomoci přístrojů a léků podařilo muže oživit.

zdroj foto: Policie ČR; zdroj zvuku: ZZS MSK

V sobotu 4. března odpoledne projížděli policisté Robert (24) a Tomáš (40) z hlídkové služby obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka při výkonu služby ulicí Na Rovince, kde si poblíž autobusové zastávky Ostrava-Hrabová všimli muže ležícího na zemi. Jejich reakce byla okamžitá a pohotová. Zastavili auto a utíkali k muži.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Už při prvním kontaktu s ním zjistili, že nedýchá a je bez srdečního tepu. Začali s poskytováním první pomoci. Nejdříve Zprůchodnili dýchací cesty záklonem hlavy a poté začali se srdeční masáží. Mezitím už někdo ze svědků zavolal tísňovou linku 155 a muži zákona pokračovali v nepřímé srdeční masáži až do jejich příjezdu."

Operátor záchranné služby tak vyslal na místo lékaře a sanitku během několika desítek sekund. Do jejich příjezdu organizoval a odborně vedl poskytování pomoci prostřednictvím telefonicky asistované neodkladné resuscitace.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Svědkové dle pokynů uložili muže na zem a na záda, zaklonili mu hlavu a zjistili, že nedýchá. V tomto okamžiku okolo projížděla hlídka policie, jejíž členové se rovněž bez váhání zapojili do záchrany. Pod vedením operátora zahájili nepřímou srdeční masáž a do příjezdu záchranářů ji kvalitně prováděli."

První posádka záchranné služby dorazilo na místo do šesti minut od ohlášení a 49letého muže si převzala.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí. Záchranáři použili přístrojovou masáž srdce, museli aplikovat tři defibrilační výboje a také léky, než se jim za dalších osm minut podařilo činnost srdce obnovit. Po zajištění dýchacích cest, umělé plicní ventilace a dalších nezbytných opatřeních, muže s již pravidelnou srdeční akcí, přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava."
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak bylo dodatečně zjištěno od svědkyně z místa, muž seděl na lavičce a najednou se sesunul k zemi. Bylo to jen několik vteřin před tím, než projížděla policejní hlídka. Muž je v současné době hospitalizován a díky rychlé a profesionální pomoci je nyní mimo ohrožení života."

K úspěšné záchraně přitom nepochybně velmi přispěl tzv. řetězec přežití, který výborně zafungoval. Zapojili se do něj bezprostředně svědkové na místě události, operátoři ZZS, okolo jedoucí policisté, následně posádky ZZS, a v neposlední řadě také zdravotníci FN Ostrava.

Nahlásit chybu


K tématu

Svědek vytáhl tonoucího z Ostravice. S policistou prováděl 7 minut resuscitaci

Rychlá reakce kolemjdoucího a blesková akce policistů přispěla k záchraně muže, který se mezi svátky topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Svědek ho vytáhl z vody a začal s resuscitací. S policistou se pak střídali v masáži srdce. Díky tomu se podařilo muže oživit.

Záchranáři oživovali řidiče na Novojičínsku. Po nevolnosti naboural do stromu

2. ledna 2024 10:03 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

52letý řidič vyjížděl autem z domu a postihla ho náhlá zdravotní indispozice. Vlivem toho naboural do stromu. Z auta ho museli vyprostit hasiči. Následně se mu zastavilo srdce a záchranáři ho museli oživovat.

V opavském Stříbrném jezeře se topil patnáctiletý chlapec

19. července 2023 17:56 | Opava | Jiří Cileček

Další případ tonutí na opavském Stříbrném jezeře zaměstnal ve středu odpoledne záchranáře. Topil se tam patnáctiletý chlapec. Vytáhli ho kamarádi a svědci, kteří mu poskytli první pomoc. Sanitka ho poté převezla do nemocnice.


Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

17. dubna 2024 20:00 | Rychvald | Michal Slonina | Rychvaldský miniexpres

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

SPŠ elektrotechniky a informatiky představila nové učebny

17. dubna 2024 21:40 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě patří k páteřním školám, které se zapojily do projektu Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Díky tomu získala moderní učebnu a také založila vlastní školní firmu.

K zápisům do prvních tříd došlo na Slezské 171 dětí, otevře se sedm tříd

Slezskoostravské předškoláky čekal v minulém týdnu zápis do prvních tříd. Letošní ročník byl silnější a k zápisu se tak dostavilo celkem 171 dětí. Největší zájem byl tradičně o Základní školu Bohumínská.

Studenti hladnovského gymnázia se možná podívají do Afriky, jejich projekt podporuje školu v Tanzánii

Studenti hladnovského gymnázia pracují na speciálním projektu, který spojuje slezskoostravskou školu s tanzanskou školou Mlondwe. Jmenuje se Hakuna Matata a studenti gymnázia díky němu možná brzy vycestují rovnou do Afriky.

Mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět je opět v Ostravě

17. dubna 2024 12:30 | Ostrava-Centrum | Michal Slonina | Kulturní okénko

V Ostravě začal další ročník mezinárodního filmového festivalu Jeden svět. Promítá filmy o lidských právech v celkem 48 městech v České republice a jedná se o největší festival svého druhu na světě.

Platforma Move Ostrava zve na své programy, nejbližším bude představení s názvem Sen

17. dubna 2024 12:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Kulturní okénko

Move Ostrava je platformou podporující rozvoj múzických umění. Zaměřená je na diváky i profesionální umělce a v Ostravě funguje už více než 10 let. Ve svých projektech propojuje současný tanec, fyzické divadlo a nový cirkus.

V Ostravě se bude hrát špičkový tenis. Turnaj Ostra Group Open má bohatou tradici

17. dubna 2024 11:54 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Do Ostravy se sjedou špičkoví tenisté, aby se utkali o titul na 21. ročníku turnaje Ostra Group Open druhé nejvyšší světové kategorie Challenger. Loňské vítězství bude obhajovat český tenista Zdeněk Kolář.

Policisté zachránili život muži po srdeční zástavě v Ostravě
Vydáno 9. března 2023 9:09, Ostrava-město, Jiří Cileček
Bleskový zásah a perfektní spolupráce svědků, policistů a záchranářů zachránila život 49letému muži v Ostravě. Seděl na lavičce a najednou se z ní sesunul. Zastavilo se mu totiž srdce. Zrovna v tu chvíli kolem projížděla policejní hlídka, která mu okamžitě přispěchala na pomoc. Policisté u muže prováděli masáž srdce až do příjezdu záchranářů. Těm se poté za pomoci přístrojů a léků podařilo muže oživit.

zdroj foto: Policie ČR; zdroj zvuku: ZZS MSK

V sobotu 4. března odpoledne projížděli policisté Robert (24) a Tomáš (40) z hlídkové služby obvodního oddělení Ostrava-Hrabůvka při výkonu služby ulicí Na Rovince, kde si poblíž autobusové zastávky Ostrava-Hrabová všimli muže ležícího na zemi. Jejich reakce byla okamžitá a pohotová. Zastavili auto a utíkali k muži.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Už při prvním kontaktu s ním zjistili, že nedýchá a je bez srdečního tepu. Začali s poskytováním první pomoci. Nejdříve Zprůchodnili dýchací cesty záklonem hlavy a poté začali se srdeční masáží. Mezitím už někdo ze svědků zavolal tísňovou linku 155 a muži zákona pokračovali v nepřímé srdeční masáži až do jejich příjezdu."

Operátor záchranné služby tak vyslal na místo lékaře a sanitku během několika desítek sekund. Do jejich příjezdu organizoval a odborně vedl poskytování pomoci prostřednictvím telefonicky asistované neodkladné resuscitace.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Svědkové dle pokynů uložili muže na zem a na záda, zaklonili mu hlavu a zjistili, že nedýchá. V tomto okamžiku okolo projížděla hlídka policie, jejíž členové se rovněž bez váhání zapojili do záchrany. Pod vedením operátora zahájili nepřímou srdeční masáž a do příjezdu záchranářů ji kvalitně prováděli."

První posádka záchranné služby dorazilo na místo do šesti minut od ohlášení a 49letého muže si převzala.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí. Záchranáři použili přístrojovou masáž srdce, museli aplikovat tři defibrilační výboje a také léky, než se jim za dalších osm minut podařilo činnost srdce obnovit. Po zajištění dýchacích cest, umělé plicní ventilace a dalších nezbytných opatřeních, muže s již pravidelnou srdeční akcí, přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava."
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Jak bylo dodatečně zjištěno od svědkyně z místa, muž seděl na lavičce a najednou se sesunul k zemi. Bylo to jen několik vteřin před tím, než projížděla policejní hlídka. Muž je v současné době hospitalizován a díky rychlé a profesionální pomoci je nyní mimo ohrožení života."

K úspěšné záchraně přitom nepochybně velmi přispěl tzv. řetězec přežití, který výborně zafungoval. Zapojili se do něj bezprostředně svědkové na místě události, operátoři ZZS, okolo jedoucí policisté, následně posádky ZZS, a v neposlední řadě také zdravotníci FN Ostrava.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036102/policiste-zachranili-zivot-muzi-po-srdecni-zastave-v-ostrave