Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V dubnu začnou zápisy dětí do základních a mateřských škol

Ostrava-město |

Významný životní milník má před sebou 3381 dětí s trvalým pobytem na území města Ostravy. Čeká je totiž zápis do první třídy. Spolu s nimi by mělo k zápisům přijít také 216 dětí z Ukrajiny. Zápis čeká na děti, které dovrší šestý rok nejpozději do 31. srpna. Termín zápisů do základních škol je stanoven zákonem na období od 1. do 30. dubna, konkrétní termín zápisu pak stanoví ředitel školy v rámci zmíněného měsíce.

Zákonný zástupce může zapsat své dítě primárně do spádové základní školy nebo má možnost dítě zapsat do nespádové základní školy, pokud tato disponuje volnou kapacitou.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Mohu uklidnit všechny rodiče, míst pro prvňáčky máme dost a ředitelé našich škol činí všechny potřebné kroky k tomu, aby i zápis do první třídy byl pro děti nezapomenutelným okamžikem a do své školy se těšily. Pro budoucí žáky prvních tříd připravujeme spolu s Knihovnou města Ostravy dárek v podobě Knížky pro prvňáčka, která bude obsahovat příběhy právě z Ostravy, a noví prvňáčci budou úplně první, kteří publikaci získají."

Ostrava má 23 městských obvodů. V 18 městských obvodech, kde jsou zřízeny školy, ředitelé intenzivně připravují co nejlepší podmínky pro hladký průběh zápisů. Městské obvody Martinov, Plesná, Pustkovec, Třebovice a Nová Ves zřizovateli základních škol nejsou, a proto žákům z těchto městských obvodů tvoří školský obvod všechny spádové základní školy na území města (konkrétně 55 základních škol), což vyplývá z obecně závazné vyhlášky č. 1/2022.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Veškeré potřebné informace naleznou zájemci na webových stránkách konkrétních škol, ať už se bude jednat o termíny, organizaci či průběh zápisu i související fakta. Lze doplnit, že žádost mohou zákonní zástupci doručit osobně ve škole, poštou, do datové schránky školy, prostřednictvím e- mailu s elektronickým podpisem zákonného zástupce. V případě žádosti o odklad školní docházky zákonný zástupce dokládá doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa."

Na nejmenší děti a jejich zákonné zástupce pak čekají zápisy do mateřských škol. Ostrava a její obvody zřizují 65 mateřských škol (z toho 19 pod základní školou).

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V Pustkovci, Třebovicích a Nové Vsi mateřské školy zřízeny městským obvodem nejsou. Ve většině městských obvodů je termín zápisů do mateřských škol stanoven v rozmezí 3. a 4 května 2023 (a to i pro ukrajinské děti)."

Registrace žádostí je ale možná již od 20. dubna 2023 prostřednictvím celoměstského portálu pro mateřské školy, který zájemci naleznou v odkazu. Katalog mateřských škol obsahuje přehled všech mateřských škol, zřizovaných městskými obvody, kontakty na jednotlivé školy, informace o zaměření škol i konkrétní hodiny zápisů či veškeré související skutečnosti.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Pouze jeden den budou moci zapsat zákonní zástupci děti do mateřských škol některých městských obvodů, výjimky představují Hošťálkovice a Lhotka, tam zápis proběhne 3. května 2023. V Martinově a Vítkovicích je pak zápis do mateřských škol připraven 4. května 2023 a v Proskovicích 11. května 2023. Zvláštní zápisy pro ukrajinské děti jsou plánovány v Martinově 5. června 2023 a v Moravské Ostravě a Přívozu pak 12. června 2023."

V roce 2022 mělo k zápisům přijít celkem 3 223 dětí.

Nahlásit chybu


K tématu

Unikátní vzdělávací program Para tour putuje opět po ostravských školách

22. září 2023 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Školáci v Ostravě se opět mohou zapojit do vzdělávacího programu Para tour, který má žákům interaktivní formou ukázat, jak se žije lidem se zdravotním handicapem. Děti se seznámí s tím, co vše mohou lidé se zdravotním znevýhodněním dělat, jak mohou sportovat či jak fungují v běžném životě. Ostrava nyní tento projekt podpořila a Para tour tak zamíří do 20 ostravských základních a středních škol k bezmála 1200 žákům.

Kam po základce? Deváťákům poradí Veletrh středních škol v Ostravě

6. listopadu 2023 14:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Téměř pět desítek škol se představí na Veletrhu středních škol, který se bude konat v Ostravě ve středu 8. listopadu. V obchodním centru Futurum budou zástupci i žáci u svých stánků návštěvníkům k dispozici od 9 do 17 hodin. Akce bude volně přístupná pro žáky základních škol a jejich rodiče i ostatní zájemce.

Ostrava spustila nový projekt kreativního vzdělávání

21. listopadu 2023 12:49 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava spustila zbrusu nový projekt s názvem „Probuď v sobě kreativce“. Jeho cílem je podpora kreativního učení dětí, metodická podpora pedagogů, rozvoj kompetencí lektorů kulturního a kreativního sektoru, koordinace kreativního učení v rámci města a poskytování návodů a inspirace pro tvůrčí aktivity v oblasti kreativity.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, tančírny budou pokračovat po celé léto

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem a okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem. Swingové tančírny se budou na nábřeží za pěkného počasí konat po celé prázdniny. Na tu příští se mohou zájemci těšit už příští týden.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, na Slezskou láká diváky i ze zahraničí

Ostrava je už tradičně jedním ze čtyř měst, které hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Jedná se o nejdelší festival v historii města a herci letos nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

16. července 2024 10:50 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

16. července 2024 10:42 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

V dubnu začnou zápisy dětí do základních a mateřských škol
Vydáno 24. března 2023 18:54, Ostrava-město, Jiří Cileček
Významný životní milník má před sebou 3381 dětí s trvalým pobytem na území města Ostravy. Čeká je totiž zápis do první třídy. Spolu s nimi by mělo k zápisům přijít také 216 dětí z Ukrajiny. Zápis čeká na děti, které dovrší šestý rok nejpozději do 31. srpna. Termín zápisů do základních škol je stanoven zákonem na období od 1. do 30. dubna, konkrétní termín zápisu pak stanoví ředitel školy v rámci zmíněného měsíce.

ilustrační snímek; zdroj foto: ZŠ Ostrava – Dubina, Františka Formana

Zákonný zástupce může zapsat své dítě primárně do spádové základní školy nebo má možnost dítě zapsat do nespádové základní školy, pokud tato disponuje volnou kapacitou.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Mohu uklidnit všechny rodiče, míst pro prvňáčky máme dost a ředitelé našich škol činí všechny potřebné kroky k tomu, aby i zápis do první třídy byl pro děti nezapomenutelným okamžikem a do své školy se těšily. Pro budoucí žáky prvních tříd připravujeme spolu s Knihovnou města Ostravy dárek v podobě Knížky pro prvňáčka, která bude obsahovat příběhy právě z Ostravy, a noví prvňáčci budou úplně první, kteří publikaci získají."

Ostrava má 23 městských obvodů. V 18 městských obvodech, kde jsou zřízeny školy, ředitelé intenzivně připravují co nejlepší podmínky pro hladký průběh zápisů. Městské obvody Martinov, Plesná, Pustkovec, Třebovice a Nová Ves zřizovateli základních škol nejsou, a proto žákům z těchto městských obvodů tvoří školský obvod všechny spádové základní školy na území města (konkrétně 55 základních škol), což vyplývá z obecně závazné vyhlášky č. 1/2022.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Veškeré potřebné informace naleznou zájemci na webových stránkách konkrétních škol, ať už se bude jednat o termíny, organizaci či průběh zápisu i související fakta. Lze doplnit, že žádost mohou zákonní zástupci doručit osobně ve škole, poštou, do datové schránky školy, prostřednictvím e- mailu s elektronickým podpisem zákonného zástupce. V případě žádosti o odklad školní docházky zákonný zástupce dokládá doporučení školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa."

Na nejmenší děti a jejich zákonné zástupce pak čekají zápisy do mateřských škol. Ostrava a její obvody zřizují 65 mateřských škol (z toho 19 pod základní školou).

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V Pustkovci, Třebovicích a Nové Vsi mateřské školy zřízeny městským obvodem nejsou. Ve většině městských obvodů je termín zápisů do mateřských škol stanoven v rozmezí 3. a 4 května 2023 (a to i pro ukrajinské děti)."

Registrace žádostí je ale možná již od 20. dubna 2023 prostřednictvím celoměstského portálu pro mateřské školy, který zájemci naleznou v odkazu. Katalog mateřských škol obsahuje přehled všech mateřských škol, zřizovaných městskými obvody, kontakty na jednotlivé školy, informace o zaměření škol i konkrétní hodiny zápisů či veškeré související skutečnosti.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Pouze jeden den budou moci zapsat zákonní zástupci děti do mateřských škol některých městských obvodů, výjimky představují Hošťálkovice a Lhotka, tam zápis proběhne 3. května 2023. V Martinově a Vítkovicích je pak zápis do mateřských škol připraven 4. května 2023 a v Proskovicích 11. května 2023. Zvláštní zápisy pro ukrajinské děti jsou plánovány v Martinově 5. června 2023 a v Moravské Ostravě a Přívozu pak 12. června 2023."

V roce 2022 mělo k zápisům přijít celkem 3 223 dětí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036367/v-dubnu-zacnou-zapisy-deti-do-zakladnich-a-materskych-skol