Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava pomáhá hledat talenty už mezi předškoláky

Ostrava-město |

Projekt Talentík vznikl v Mateřské škole Ostrava, Varenská 2a už v roce 2017. Mateřská škola si klade za cíl hravou formou vzbudit zájem dětí o přírodní vědy a rozpoznat ty, kdož k příbuzným oborům tíhnou už takzvaně od kolébky. Finanční podpora ze strany statutárního města Ostravy umožnila prohlubovat a rozšiřovat související činnosti. Patří mezi ně například i tzv. Numeráčci, aktivita k vyhledávání nadání v intelektové oblasti ještě před nástupem dětí do základního vzdělávání.

Finálové setkání Numeráčků se uskutečnilo tuto sobotu 25. března 2023 v Ostravě.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Mám radost z toho, že počet mateřských škol, které se do aktivity Numeráčci zapojují, stále roste. Jde o důkaz, že samotná předškolní zařízení si důležitost práce s dětskými talenty uvědomují a mají zájem se na ní podílet. Jedná se o velmi nadějný příslib do budoucna. Na místě je také poděkovat pedagogům, kteří tyto výjimečné aktivity pro děti připravují a zajišťují. Jde o jeden z konkrétních projektů, cílených nadaným dětem, město podporuje práci s talentovanými dětmi dlouhodobě a systematicky."

Vznik tříkolové aktivity Numeráčci se pak datuje do roku 2019, kdy počala být organizována Stanislavou Korcovou a Jitkou Severinovou. Letos se jí zúčastnilo 29 mateřských škol a 824 dětí, což je nejvíce za celou dobu její existence (vloni to bylo 16 mateřských škol a 639 dětí). Všechna tři kola probíhala od ledna 2023 ve spolupracujících školách. Z celkového počtu dětí bylo na konci nominováno 35, které se zúčastnily se svými rodiči 25. března 2023 finále v Mateřské škole Varenská 2a. Rodiče jistě potěšila skutečnost, že jejich dítě má vyšší intelektový potenciál, který je žádoucí též správným způsobem dále rozvíjet. Sobotní setkání zpříjemnil doprovodný program zahrnující polytechnické dílny nebo ukázky robotiky pro děti a přednášku odborníků pro rodiče.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mateřská škola právě spolupráci s rodiči dětí věnuje velkou pozornost. Nabízí jim jak individuální konzultace, tak například zapůjčení odborné literatury. Této podpory se dostává všem rodičům, hlubší význam pak má u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, kde náleží i děti nadané. Pro ty byla vydána originální publikace Numeráčci aneb Jak objevit nadání autorek Jitky Severinové, Stanislavy Korcové a ilustrátora Milana Lesniaka. Obdržely ji také děti z velkého sobotního finále Numeráčků."

Talentík je ale i současně názvem specializované učebny úvodem zmíněné mateřské školy, kterou průběžně navštěvují všechny tamní děti. 

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Díky pomoci města je tato učebna vybavena moderními didaktickými pomůckami a poskytuje vysoce podnětné prostředí, kde se může u dětí plně projevit jejich případný vyšší intelektový potenciál. Vybrané děti se jednou do týdne pod vedením zkušené pedagožky zabývají oblastmi přírodních věd, které je zajímají. Důraz je kladen na jejich aktivní zapojení a vtažení do hloubky podstaty věci. Ostrava letos podpořila projekt Talentík částkou 300 000 korun."

Podstatnou součástí projektu Talentík je také vzdělávání pedagogů směřující k prohlubování znalostí a dovedností pro vyhledávání a rozvíjení nadaných a mimořádně nadaných dětí. Loni se kupříkladu zaměřili na oblast práce s diagnostikou dítěte a z ní vycházející další plánování vzdělávací nabídky.

Stanislava Korcová, ředitelka MŠ Varenská: "Právě různorodé, náročností odstupňované, aktivity spolu s podnětným prostředím nám pomáhají odkrýt, mnohdy skrytý, potenciál dětí. V naší mateřské škole plánujeme podle teorie mnohočetných inteligencí H. Gardnera a tím zajišťujeme, že si každé dítě vybere činnost, která ho zajímá, baví ho, zažije si v ní úspěch a posouvá se dál. A to je začátek vyhledávání nadání."
Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava spustila nový projekt kreativního vzdělávání

21. listopadu 2023 12:49 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava spustila zbrusu nový projekt s názvem „Probuď v sobě kreativce“. Jeho cílem je podpora kreativního učení dětí, metodická podpora pedagogů, rozvoj kompetencí lektorů kulturního a kreativního sektoru, koordinace kreativního učení v rámci města a poskytování návodů a inspirace pro tvůrčí aktivity v oblasti kreativity.

MŠ Barevný svět ve Frýdku-Místku zapojila rodiče do života ve školce

10. července 2023 14:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Mateřská škola Barevný svět ve Frýdku-Místku se zapojila do inovativního vzdělávání. V rámci toho se tady zaměřili na propojení školky a rodiny. Pravidelně tak zapojovali rodiče do dění ve školce a zároveň spolu vymýšleli různé společné aktivity. Všichni si projekt velmi chválí a školka v něm chce dál pokračovat.

Střední škola elektrotechnická v Ostravě má experimentální soběstačný dům

7. května 2023 17:21 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Střední škola elektrotechnická v Ostravě nově využívá pro odbornou výuku experimentální soběstačný dům. Žáci se díky němu podrobně seznámí s využíváním fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla. Pro výuku poslouží i model vodní elektrárny a panel na výrobu vodíku. Smart EKOdům bude sloužit i pro exkurze a výukové programy pro žáky ostatních škol.


Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Základní školy ve Slezské Ostravě budou mít moderní učebny, vybavené budou i virtuální realitou

Robotické sady, 3D tiskárny, sady pro experimenty, a dokonce i virtuální realitu – to vše najdou studenti v nových jazykových, multimediálních a přírodovědných učebnách ve slezskoostravských základních školách. Finální úpravy by měly být hotové do konce června.

Blíží se zápisy do mateřských škol. Registrace žádostí začala 19. dubna

Blíží se termín pro zápisy dětí do mateřských škol. V Ostravě ho má většina školek stanoven na 6. a 7. května, je ale nutné dítě nejprve registrovat do celoměstského portálu. Rodiče ale nemusejí mít obavy, protože míst je dostatek.

Vedení Ostravy-Jihu diskutuje s občany na veřejných setkáních

Ve Výškovické pobočce knihovny města Ostravy se konalo první veřejné setkání vedení obvodu s jeho obyvateli. Občané Jihu mohli přímo se starostou otevřeně probrat témata, které je trápí. Například situaci okolo bývalého obchodního centra Odra.

Ostrava považuje rozvoj cyklodopravy za jednu z priorit. Zásadní je ale bezpečnost

22. dubna 2024 11:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Rozvoj cyklodopravy je jednou z priorit vedení města. S tím samozřejmě souvisí bezpečnost, protože cyklisté považují za nejdůležitější, aby je při jízdě neohrožovala auta. Město proto klade důraz na kvalitní cyklostezky a pomáhají také strážníci, kteří se v rámci různých projektů a akcí na cykodopravu zaměřují.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Dny památek zaměřené na historii městského obvodu Ostrava-Jih se konaly už po deváté

22. dubna 2024 10:37 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Již 9. ročník festivalu Dny památek na Jihu se konal od čtvrtka do neděle. Zahrnoval foto-přednášky, prohlídky bytového muzea či komentované vycházky. Festivalem provázel kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Ostrava pomáhá hledat talenty už mezi předškoláky
Vydáno 26. března 2023 21:35, Ostrava-město, Jiří Cileček
Projekt Talentík vznikl v Mateřské škole Ostrava, Varenská 2a už v roce 2017. Mateřská škola si klade za cíl hravou formou vzbudit zájem dětí o přírodní vědy a rozpoznat ty, kdož k příbuzným oborům tíhnou už takzvaně od kolébky. Finanční podpora ze strany statutárního města Ostravy umožnila prohlubovat a rozšiřovat související činnosti. Patří mezi ně například i tzv. Numeráčci, aktivita k vyhledávání nadání v intelektové oblasti ještě před nástupem dětí do základního vzdělávání.

Setkání aktivity Numeráčci; zdroj foto: Jiří Zerzoň

Finálové setkání Numeráčků se uskutečnilo tuto sobotu 25. března 2023 v Ostravě.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Mám radost z toho, že počet mateřských škol, které se do aktivity Numeráčci zapojují, stále roste. Jde o důkaz, že samotná předškolní zařízení si důležitost práce s dětskými talenty uvědomují a mají zájem se na ní podílet. Jedná se o velmi nadějný příslib do budoucna. Na místě je také poděkovat pedagogům, kteří tyto výjimečné aktivity pro děti připravují a zajišťují. Jde o jeden z konkrétních projektů, cílených nadaným dětem, město podporuje práci s talentovanými dětmi dlouhodobě a systematicky."

Vznik tříkolové aktivity Numeráčci se pak datuje do roku 2019, kdy počala být organizována Stanislavou Korcovou a Jitkou Severinovou. Letos se jí zúčastnilo 29 mateřských škol a 824 dětí, což je nejvíce za celou dobu její existence (vloni to bylo 16 mateřských škol a 639 dětí). Všechna tři kola probíhala od ledna 2023 ve spolupracujících školách. Z celkového počtu dětí bylo na konci nominováno 35, které se zúčastnily se svými rodiči 25. března 2023 finále v Mateřské škole Varenská 2a. Rodiče jistě potěšila skutečnost, že jejich dítě má vyšší intelektový potenciál, který je žádoucí též správným způsobem dále rozvíjet. Sobotní setkání zpříjemnil doprovodný program zahrnující polytechnické dílny nebo ukázky robotiky pro děti a přednášku odborníků pro rodiče.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Mateřská škola právě spolupráci s rodiči dětí věnuje velkou pozornost. Nabízí jim jak individuální konzultace, tak například zapůjčení odborné literatury. Této podpory se dostává všem rodičům, hlubší význam pak má u dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, kde náleží i děti nadané. Pro ty byla vydána originální publikace Numeráčci aneb Jak objevit nadání autorek Jitky Severinové, Stanislavy Korcové a ilustrátora Milana Lesniaka. Obdržely ji také děti z velkého sobotního finále Numeráčků."

Talentík je ale i současně názvem specializované učebny úvodem zmíněné mateřské školy, kterou průběžně navštěvují všechny tamní děti. 

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Díky pomoci města je tato učebna vybavena moderními didaktickými pomůckami a poskytuje vysoce podnětné prostředí, kde se může u dětí plně projevit jejich případný vyšší intelektový potenciál. Vybrané děti se jednou do týdne pod vedením zkušené pedagožky zabývají oblastmi přírodních věd, které je zajímají. Důraz je kladen na jejich aktivní zapojení a vtažení do hloubky podstaty věci. Ostrava letos podpořila projekt Talentík částkou 300 000 korun."

Podstatnou součástí projektu Talentík je také vzdělávání pedagogů směřující k prohlubování znalostí a dovedností pro vyhledávání a rozvíjení nadaných a mimořádně nadaných dětí. Loni se kupříkladu zaměřili na oblast práce s diagnostikou dítěte a z ní vycházející další plánování vzdělávací nabídky.

Stanislava Korcová, ředitelka MŠ Varenská: "Právě různorodé, náročností odstupňované, aktivity spolu s podnětným prostředím nám pomáhají odkrýt, mnohdy skrytý, potenciál dětí. V naší mateřské škole plánujeme podle teorie mnohočetných inteligencí H. Gardnera a tím zajišťujeme, že si každé dítě vybere činnost, která ho zajímá, baví ho, zažije si v ní úspěch a posouvá se dál. A to je začátek vyhledávání nadání."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036379/ostrava-pomaha-hledat-talenty-uz-mezi-predskolaky