Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě hrají šachy děti už v mateřských školách

Ostrava-město |

Nadané děti mohou svůj talent rozvíjet díky mnoha rozličným aktivitám ostravských mateřských i základních škol. Náleží k nim také projekt Šachy do škol, jehož počátky se datují již do roku 2017. Za tuto dobu se do projektu zapojilo víc jak 1 600 dětí základních i mateřských škol.

Cílem projektu není výchova šachových mistrů, ale komplexní rozvoj dětí. Výuka dětí v mateřských školách probíhá hrou, formou pohádky. Šachovnice se pro nejmenší stane královstvím, ve kterém neschází král s královnou, hrad, koníci či rytíř (střelec). Děti, které ještě neumí číst a psát, pak při hře překvapí matematickými schopnostmi i logickým úsudkem.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Rozvoj intelektu dětí díky hře šachů definuje celá řada psychologických studií. Šachy mohou zlepšit matematické, paměťové schopnosti, rozvíjet logické myšlení, učí děti koncentraci, flexibilnímu plánování či umění se rozhodnout v kritické chvíli. Přispějí rozvoji kreativity a intuice. Praxe ukazuje, že pokud dítě začne hrát šachy již v mateřské škole, pokračuje v této smysluplné činnosti i v rámci zájmových aktivit základních škol."

V současnosti se v Ostravě zapojilo do projektu Šachy do škol 24 základních a 25 mateřských škol, šachy si mohou děti zahrát také ve Středisku volného času Korunka, které je rovněž nositelem projektu.

Jana Secová, ředitelka SVČ Korunka: "V mateřských a základních školách nám nejde o sport a o vítěze, ale o to, aby šachy učily přemýšlet, plánovat a prolamovat bariéry mezi lidmi."

Hře učí děti jak pedagogové škol, kteří absolvovali příslušné semináře, tak pedagogové Střediska volného času Korunka.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Pro děti z mateřských škol jsou připravovány šachové turnaje, o prázdninách se pro děti ve věku od 4 do 7 let chystá už třetí příměstský šachový tábor s názvem „Letní šachová pohádka.“ Zkrátka nepřijdou ani žáci základních škol, je připravován okresní přebor družstev škol v šachu. Nicméně učit se mohou i pedagogové, v rámci projektu Šachy do škol je zajištěno o vzdělávání učitelů a mohou také absolvovat kurzy šachového trenéra 4. třídy. V rámci projektu vznikly též specifické metodické materiály."

Od roku 2017 probíhala výuka šachů ve Středisku volného času Korunka, v roce 2018 započala výuka šachů speciální metodou pro děti předškolní věku v prostorách Mateřské školy Hornická. Lekcí se účastnili i pedagogové z dalších mateřských škol a současně byla pořízena i videometodika. Následoval podpis memoranda o spolupráci na projektu Šachy do škol v roce 2020, zástupců statutárního města Ostravy, Šachového svazu České republiky, Střediska volného času Korunka a Ostravské univerzity. Zájem o výuku šachů v Ostravě stále stoupá.

Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezský kraj i letos podpoří technické a jazykové vzdělávání

2. září 2023 8:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový školní rok 2023/2024 začne v Moravskoslezském kraji v pondělí 4. září. Do mateřské školy půjde poprvé 11 a půl tisíce dětí, prvňáčků na základních školách bude zhruba 12 a půl tisíce, střední školy by mělo začít navštěvovat 11 a půl tisíce bývalých deváťáků. Oproti loňskému roku jsou tyto počty nepatrně vyšší: prvňáčků bylo vloni asi o 500 méně, čerstvých středoškoláků o 700 méně. Do mateřinek letos nastoupil podobný počet dětí jako vloni. K maturitám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8100 žáků.

Ostrava spustila nový projekt kreativního vzdělávání

21. listopadu 2023 12:49 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava spustila zbrusu nový projekt s názvem „Probuď v sobě kreativce“. Jeho cílem je podpora kreativního učení dětí, metodická podpora pedagogů, rozvoj kompetencí lektorů kulturního a kreativního sektoru, koordinace kreativního učení v rámci města a poskytování návodů a inspirace pro tvůrčí aktivity v oblasti kreativity.

K zápisům do prvních tříd ve Slezské Ostravě přišlo přes 140 dětí

18. dubna 2023 9:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava má za sebou zápisy do prvních tříd. Do čtyř základních škol se přišlo přihlásit celkem 140 dětí. Některým byl ale doporučen odklad a další se mohly také hlásit na více škol nebo absolvují zápisy dodatečně. Přesná čísla budoucích prvňáčků tak budou znát na školách až v průběhu dalších měsíců.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

V Ostravě hrají šachy děti už v mateřských školách
Vydáno 20. dubna 2023 19:14, Ostrava-město, Jiří Cileček
Nadané děti mohou svůj talent rozvíjet díky mnoha rozličným aktivitám ostravských mateřských i základních škol. Náleží k nim také projekt Šachy do škol, jehož počátky se datují již do roku 2017. Za tuto dobu se do projektu zapojilo víc jak 1 600 dětí základních i mateřských škol.

MŠ Klubíčko; zdroj foto: Město Ostrava/Adolf Horsinka

Cílem projektu není výchova šachových mistrů, ale komplexní rozvoj dětí. Výuka dětí v mateřských školách probíhá hrou, formou pohádky. Šachovnice se pro nejmenší stane královstvím, ve kterém neschází král s královnou, hrad, koníci či rytíř (střelec). Děti, které ještě neumí číst a psát, pak při hře překvapí matematickými schopnostmi i logickým úsudkem.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Rozvoj intelektu dětí díky hře šachů definuje celá řada psychologických studií. Šachy mohou zlepšit matematické, paměťové schopnosti, rozvíjet logické myšlení, učí děti koncentraci, flexibilnímu plánování či umění se rozhodnout v kritické chvíli. Přispějí rozvoji kreativity a intuice. Praxe ukazuje, že pokud dítě začne hrát šachy již v mateřské škole, pokračuje v této smysluplné činnosti i v rámci zájmových aktivit základních škol."

V současnosti se v Ostravě zapojilo do projektu Šachy do škol 24 základních a 25 mateřských škol, šachy si mohou děti zahrát také ve Středisku volného času Korunka, které je rovněž nositelem projektu.

Jana Secová, ředitelka SVČ Korunka: "V mateřských a základních školách nám nejde o sport a o vítěze, ale o to, aby šachy učily přemýšlet, plánovat a prolamovat bariéry mezi lidmi."

Hře učí děti jak pedagogové škol, kteří absolvovali příslušné semináře, tak pedagogové Střediska volného času Korunka.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Pro děti z mateřských škol jsou připravovány šachové turnaje, o prázdninách se pro děti ve věku od 4 do 7 let chystá už třetí příměstský šachový tábor s názvem „Letní šachová pohádka.“ Zkrátka nepřijdou ani žáci základních škol, je připravován okresní přebor družstev škol v šachu. Nicméně učit se mohou i pedagogové, v rámci projektu Šachy do škol je zajištěno o vzdělávání učitelů a mohou také absolvovat kurzy šachového trenéra 4. třídy. V rámci projektu vznikly též specifické metodické materiály."

Od roku 2017 probíhala výuka šachů ve Středisku volného času Korunka, v roce 2018 započala výuka šachů speciální metodou pro děti předškolní věku v prostorách Mateřské školy Hornická. Lekcí se účastnili i pedagogové z dalších mateřských škol a současně byla pořízena i videometodika. Následoval podpis memoranda o spolupráci na projektu Šachy do škol v roce 2020, zástupců statutárního města Ostravy, Šachového svazu České republiky, Střediska volného času Korunka a Ostravské univerzity. Zájem o výuku šachů v Ostravě stále stoupá.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000036812/v-ostrave-hraji-sachy-deti-uz-v-materskych-skolach