Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku. Program cílí na žáky i pedagogy

Ostrava-město |

Ostrava se snaží různými způsoby podporovat cizojazyčnou výuku a proto před několika lety vznikl speciální program, který na programy z této oblasti finančně přispívá. Vzdělávání cílí na žáky i pedagogy.

Znalost cizích jazyků je v dnešní době pro pracovní uplatnění velkým přínosem a proto Ostrava už řadu let podporuje cizojazyčnou výuku. Ti nejúspěšnější studenti vysokých škol dokonce často studují přímo na zahraničních univerzitách, což potvrzuje i ostravská anketa Talent roku, kde tvoří většinu oceněných stipendistů.  

vítězové ankety Talent roku: "Jsem studentkou strojního inženýrství na Edinburské univerzitě ve Skotsku."
"Studuji v České republice a zároveň ve Francii."
"Studuji už třetím rokem na univerzitě Berklee College of Music v americkém Bostonu." 

Podpora je poskytována v rámci Programu na podporu cizojazyčné výuky. Pro nový školní rok bude podpořeno celkem 40 projektů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalost cizího jazyka je zásadní v jakékoliv uplatnitelnosti na trhu práce. Rozšiřuje nám obzory, ulehčuje komunikaci s celým světem, a to nejen během dovolené a cest. Chceme, aby každý ostravský žák mluvil obstojně minimálně jedním cizím jazykem, a proto podporujeme již několik let systematický rozvoj výuky jazyků, ať už to jsou bilingvní třídy anebo výuka předmětů v cizím jazyce."

Mezi úspěšnými žadateli je i Základní škola Krestova, kde vymysleli projekt Political geography. 

Lucie Fialová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krestova Ostrava-Hrabůvka: "V rámci zeměpisu probíhá na naší škole výuka CLIL, to znamená, že se žáci s mezinárodními pojmy a celou problematikou seznamují v cizím jazyce."  

Rada města a zastupitelstvo na projekty cizojazyčné výuky v novém školním roce rozdělí 10 milionů korun. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava podporuje talentované žáky i studenty. Připraveno je 55 dotačních programů

8. února 2024 11:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Péčí o talentované žáky a studenty může být Ostrava vzorem pro ostatní města v celé zemi. Ve městě funguje řada programů, které se zaměřují na rozpoznání, správné nasměrování či podporu talentů. Na financování těchto aktivit v letošním roce zastupitelé schválili přes 30 milionů korun.

Ostrava podpoří začínající podnikatele. Inspirace vzešla z programu Řemeslný akcelerátor

22. dubna 2024 10:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava chce pomoci začínajícím podnikatelům a proto vyhlásila nový dotační program. Jeho cílem je zvýšení konkurenceschopnosti, podpora inovací a technologií, ale také rozvoj podnikatelského prostředí.

Na magistrátu se setkali výjimeční studenti. Jde o stipendisty programu Talent roku

2. června 2023 8:46 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava si velice váží nadaných studentů a snaží se je podporovat. Ti nejnadanější pak dostávají od města i stipendium a jejich příběhy jsou zveřejněny jako inspirace ostatním. Vybrané talenty za letošní rok se představily ve foyeru Nové radnice.


Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

Dnes 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Na zámku Hošťálkovy byly objeveny nové, dosud neznámé malby a fresky

Včera 14:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku Hošťálkovy mezi Krnovem a Bruntálem objevili provozovatelé nové malby, o kterých nevěděli ani restaurátoři. Zámek měl v historii velké štěstí v tom, že nebyl zásadně devastován, pouze výmalby byly kompletně zatřeny. Před válkou patřil rodu Skrbenských a následně rodu Arco.

Novojičínská ZUŠka proměnila městský park ve velké pódium

Novojičínské Smetanovy sady obsadili hudebníci, tanečníci, zpěváci a výtvarníci ze základní umělecké školy. Touto přírodní uměleckou scénou se připojili k celorepublikovému festivalu ZUŠ Open.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

Tradičně na několika místech se bude letos opět odvíjet program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Mladí hasiči z Horní Suché měli na závodech premiéru, obsadili krásné páté místo

Mladí dobrovolní hasiči rádi trénují požární útok i štafetu uzlů. Ještě více ale mají rádi závody a poměřování sil s ostatními družstvy. A to mohli při konání osmého kola mládežnické ligy, kde mělo svou premiéru i družstvo z Horní Suché.

Příští rok začne II. etapa stavby jižního obchvatu Opavy. ŘSD vyhlásilo tendr na zhotovitele

Severní obchvat Opavy, který je v provozu od loňského léta, výrazně ulevil centru města. Využívají ho všichni řidiči, kteří míří z Ostravy do Krnova a Bruntálu nebo opačným směrem. Z centra Opavy by už brzy mohli zmizet i kamiony, které míří do Olomouce a Hradce nad Moravicí.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Fakultní nemocnici Ostrava pomáhá 125 dobrovolníků. Pacienti díky nim přicházejí na jiné myšlenky

23. května 2024 20:50 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V ostravské Fakultní nemocnici nemocnici v současné době působí 125 dobrovolníků. Zajišťují servis nejen v kavárnách na onkologické a hematoonkologické klinice, ale pomáhají i odbornému personálu vyplnit čas pacientů.

Opava ušetří miliony na energiích díky fotovoltaickým elektrárnám na střechách škol a MDPO

23. května 2024 19:57 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Město Opava připravuje řadu energetických projektů. V současné době už má vypsáno výběrové řízení na 8 fotovoltaických elektráren, které se objeví mimo jiné na střechách školských zařízení.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

Rodiny s dětmi se bavili na Bezva Festu, Přispět mohli i do sbírky Srdce pro Porubu

23. května 2024 21:13 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Letní koupaliště v Ostravě-Porubě patřilo rodinnému festivalu Bezva Fest. Nabídl nejen spoustu atrakcí a soutěží, ale také zábavné zóny, youtubery a hvězdné interprety.

Na školním hřišti ZŠ Gen. Janka se díky novému provoznímu řádu vystřídají všechny děti

Mariánskohorská radnice upravila provozní řád sportovního hřiště u Základní školy Gen. Janka. A to tak, aby se na něm vystřídaly všechny děti. Stávalo se totiž, že menší děti se na něj vůbec nedostaly.

Porubané přispěli Aničce na multifunkční vozík. Poprvé se tak dostane k moři

23. května 2024 20:15 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Další rodině s postiženým dítětem se díky Porubanům usnadnil život. V charitativní sbírce Srdce pro Porubu poslali Aničce desetitisíce korun na tolik potřebný multifunkční zdravotní vozík.

Na Kamenci roste nové dětské hřiště, na výsledné podobě se podílela místní komunita

Na sídlišti Kamenec ve Slezské Ostravě vznikne nové dětské hřiště. Bude speciálně upravené pro různé typy her a na jeho výsledné podobě se podílela i místní komunita. Od místních taky vzešel samotný nápad na jeho výstavbu.

Slezskoostravská ZŠ uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku. Program cílí na žáky i pedagogy
Vydáno 11. července 2023 11:15, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava se snaží různými způsoby podporovat cizojazyčnou výuku a proto před několika lety vznikl speciální program, který na programy z této oblasti finančně přispívá. Vzdělávání cílí na žáky i pedagogy.

Znalost cizích jazyků je v dnešní době pro pracovní uplatnění velkým přínosem a proto Ostrava už řadu let podporuje cizojazyčnou výuku. Ti nejúspěšnější studenti vysokých škol dokonce často studují přímo na zahraničních univerzitách, což potvrzuje i ostravská anketa Talent roku, kde tvoří většinu oceněných stipendistů.  

vítězové ankety Talent roku: "Jsem studentkou strojního inženýrství na Edinburské univerzitě ve Skotsku."
"Studuji v České republice a zároveň ve Francii."
"Studuji už třetím rokem na univerzitě Berklee College of Music v americkém Bostonu." 

Podpora je poskytována v rámci Programu na podporu cizojazyčné výuky. Pro nový školní rok bude podpořeno celkem 40 projektů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalost cizího jazyka je zásadní v jakékoliv uplatnitelnosti na trhu práce. Rozšiřuje nám obzory, ulehčuje komunikaci s celým světem, a to nejen během dovolené a cest. Chceme, aby každý ostravský žák mluvil obstojně minimálně jedním cizím jazykem, a proto podporujeme již několik let systematický rozvoj výuky jazyků, ať už to jsou bilingvní třídy anebo výuka předmětů v cizím jazyce."

Mezi úspěšnými žadateli je i Základní škola Krestova, kde vymysleli projekt Political geography. 

Lucie Fialová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krestova Ostrava-Hrabůvka: "V rámci zeměpisu probíhá na naší škole výuka CLIL, to znamená, že se žáci s mezinárodními pojmy a celou problematikou seznamují v cizím jazyce."  

Rada města a zastupitelstvo na projekty cizojazyčné výuky v novém školním roce rozdělí 10 milionů korun. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038152/ostrava-podporuje-projekty-na-cizojazycnou-vyuku-program-cili-na-zaky-i-pedagogy