Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku. Program cílí na žáky i pedagogy

Ostrava-město |

Ostrava se snaží různými způsoby podporovat cizojazyčnou výuku a proto před několika lety vznikl speciální program, který na programy z této oblasti finančně přispívá. Vzdělávání cílí na žáky i pedagogy.

Znalost cizích jazyků je v dnešní době pro pracovní uplatnění velkým přínosem a proto Ostrava už řadu let podporuje cizojazyčnou výuku. Ti nejúspěšnější studenti vysokých škol dokonce často studují přímo na zahraničních univerzitách, což potvrzuje i ostravská anketa Talent roku, kde tvoří většinu oceněných stipendistů.  

vítězové ankety Talent roku: "Jsem studentkou strojního inženýrství na Edinburské univerzitě ve Skotsku."
"Studuji v České republice a zároveň ve Francii."
"Studuji už třetím rokem na univerzitě Berklee College of Music v americkém Bostonu." 

Podpora je poskytována v rámci Programu na podporu cizojazyčné výuky. Pro nový školní rok bude podpořeno celkem 40 projektů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalost cizího jazyka je zásadní v jakékoliv uplatnitelnosti na trhu práce. Rozšiřuje nám obzory, ulehčuje komunikaci s celým světem, a to nejen během dovolené a cest. Chceme, aby každý ostravský žák mluvil obstojně minimálně jedním cizím jazykem, a proto podporujeme již několik let systematický rozvoj výuky jazyků, ať už to jsou bilingvní třídy anebo výuka předmětů v cizím jazyce."

Mezi úspěšnými žadateli je i Základní škola Krestova, kde vymysleli projekt Political geography. 

Lucie Fialová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krestova Ostrava-Hrabůvka: "V rámci zeměpisu probíhá na naší škole výuka CLIL, to znamená, že se žáci s mezinárodními pojmy a celou problematikou seznamují v cizím jazyce."  

Rada města a zastupitelstvo na projekty cizojazyčné výuky v novém školním roce rozdělí 10 milionů korun. 

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava podporuje talentované žáky i studenty. Připraveno je 55 dotačních programů

8. února 2024 11:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Péčí o talentované žáky a studenty může být Ostrava vzorem pro ostatní města v celé zemi. Ve městě funguje řada programů, které se zaměřují na rozpoznání, správné nasměrování či podporu talentů. Na financování těchto aktivit v letošním roce zastupitelé schválili přes 30 milionů korun.

Ostrava vybrala vítěze ankety Ředitel roku 2023. Titul byl udělen třem pedagogům ze základních i mateřské školy

22. června 2023 9:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

V Ostravě loni začala nová tradice udělování titulů Ředitel školy roku. Pro rok 2023 v této anketě zvítězili hned tři výjimeční pedagogové a na jejich nominacích se shodlo i zastupitelstvo města.

Na magistrátu se setkali výjimeční studenti. Jde o stipendisty programu Talent roku

2. června 2023 8:46 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava si velice váží nadaných studentů a snaží se je podporovat. Ti nejnadanější pak dostávají od města i stipendium a jejich příběhy jsou zveřejněny jako inspirace ostatním. Vybrané talenty za letošní rok se představily ve foyeru Nové radnice.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Ostrava podporuje projekty na cizojazyčnou výuku. Program cílí na žáky i pedagogy
Vydáno 11. července 2023 11:15, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostrava se snaží různými způsoby podporovat cizojazyčnou výuku a proto před několika lety vznikl speciální program, který na programy z této oblasti finančně přispívá. Vzdělávání cílí na žáky i pedagogy.

Znalost cizích jazyků je v dnešní době pro pracovní uplatnění velkým přínosem a proto Ostrava už řadu let podporuje cizojazyčnou výuku. Ti nejúspěšnější studenti vysokých škol dokonce často studují přímo na zahraničních univerzitách, což potvrzuje i ostravská anketa Talent roku, kde tvoří většinu oceněných stipendistů.  

vítězové ankety Talent roku: "Jsem studentkou strojního inženýrství na Edinburské univerzitě ve Skotsku."
"Studuji v České republice a zároveň ve Francii."
"Studuji už třetím rokem na univerzitě Berklee College of Music v americkém Bostonu." 

Podpora je poskytována v rámci Programu na podporu cizojazyčné výuky. Pro nový školní rok bude podpořeno celkem 40 projektů. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalost cizího jazyka je zásadní v jakékoliv uplatnitelnosti na trhu práce. Rozšiřuje nám obzory, ulehčuje komunikaci s celým světem, a to nejen během dovolené a cest. Chceme, aby každý ostravský žák mluvil obstojně minimálně jedním cizím jazykem, a proto podporujeme již několik let systematický rozvoj výuky jazyků, ať už to jsou bilingvní třídy anebo výuka předmětů v cizím jazyce."

Mezi úspěšnými žadateli je i Základní škola Krestova, kde vymysleli projekt Political geography. 

Lucie Fialová, zástupkyně ředitele ZŠ a MŠ Krestova Ostrava-Hrabůvka: "V rámci zeměpisu probíhá na naší škole výuka CLIL, to znamená, že se žáci s mezinárodními pojmy a celou problematikou seznamují v cizím jazyce."  

Rada města a zastupitelstvo na projekty cizojazyčné výuky v novém školním roce rozdělí 10 milionů korun. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000038152/ostrava-podporuje-projekty-na-cizojazycnou-vyuku-program-cili-na-zaky-i-pedagogy