Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava připravila 120 milionů korun pro potřebné. Příjem žádostí začíná 23. října

Ostrava-město |

Ostravský magistrát se mnoha způsoby snaží pomáhat lidem, kteří to potřebují. Jedním ze způsobů je i dotační program, do kterého poputuje přes 120 milionů korun a je určen na podporu široké škály aktivit od sociální péče až například po prevenci kriminality či volnočasové aktivity.

Zastupitelstvo Ostravy každý rok vyčleňuje finance pro podporu sociální oblasti. Pro rok 2024 by to mělo být asi 123 milionů korun, které půjdou na širokou škálu aktivit. Nejvíce peněz, více než 76 milionů korun, jde na sociální péči a dalších 19 milionů mohou využít handicapovaní.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Pro rok 2024 město zamýšlí vyčlenit k podpoře sociální péče, zdravotnictví, osob s handicapem, ale i prevence kriminality, protidrogové prevence, volnočasových aktivit a rodinné politice částku přesahující 123 milionů korun. Rozhodně bychom nechtěli omezit stávající rozsah a funkčnost poskytovaných sociálních služeb, ale naopak vše přizpůsobovat zvyšujícím se potřebám. Proto i nyní definovaná částka reflektuje vývoj inflace, jejího dopadu a růstu cen energií, služeb, pohonných hmot a souvisejících nákladů. Nicméně v tuto chvíli jde o předpokládané částky, které zohledňují popsanou situaci."

Detailní podmínky jednotlivých programů naleznou zájemci na webu města. V prostorách magistrátu města jsou připraveny také semináře pro žadatele v termínech 3. října a 5. října, kde se mohou dozvědět, jak správně žádost podat. 

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: „Město letos ale rovněž dotovalo zhruba 30 projektů v rámci rodinné politiky a prostřednictvím dotačního titulu volný čas podporuje i víc než stovku spolků a dalších neziskových organizací. Namátkou mohu uvést projekt dobrovolnického centra ADRA Ostrava, v jehož rámci studenti středních škol navštěvují domovy pro seniory a pomáhají zmírňovat pocity osamělosti a sociální izolace. Podpořen byl také spolek Senioři České republiky, městské organizace Ostrava. Díky jeho aktivitám se senioři společně setkávají a absolvují různé aktivity, soutěžemi počínaje, výlety konče.“

V letošním roce byl například podpořen Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, dotace pomohla hospicovému centru Charity Ostrava a peníze šly také organizaci pomáhající vytvářet vhodné pracovní a životní podmínky pro osoby s handicapem formou chráněných pracovních míst.

Nahlásit chybu


K tématu

Připomínáme si Světový den sociální práce. V Ostravě mají sociální služby přes 30 tisíc klientů

19. března 2024 11:50 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Světový den sociálních pracovníků si v letošním roce připomínáme 19. března. Jistě se shodneme, že jejich práce je velmi důležitá a nelehká. V Ostravě v současné době existuje široká síť téměř dvou set nejrůznějších sociálních služeb.

Nová čtvrť v Ostravě-Zábřehu nabídne téměř 240 bytů

11. srpna 2023 15:15 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Soukromý investor chce v Ostravě-Zábřehu vybudovat novou rezidenční čtvrť. Ta má nabídnout téměř 240 bytů, parkovací místa, prostory pro trávení volného času, park, místa pro sportovní vyžití i společné venkovní aktivity. Výstavba je plánována v etapách a zahájena by mohla být v roce 2027.

Některým průmyslovým podnikům v Ostravě se zvedne daň z nemovitosti

21. září 2023 15:25 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Některé průmyslové podniky a podnikatelé působící v Ostravě budou od příštího roku platit vyšší daň z nemovitosti. Zastupitelé města rozhodli o vydání nové obecně závazné vyhlášky, která stanoví koeficienty pro výpočet daní z nemovitých věcí. Od 1. ledna 2024 bude stanoven místní koeficient ve výši 1,7 pro území Ostravy určené pro provoz těžkého průmyslu. Výnos z této daně ve výši téměř 100 milionů korun, poputuje přímo do pokladny města. Občanům město místní koeficient daně z nemovitosti zvedat nechce.


Uhlí z podzemí Dolu ČSM tahá nově opravený obří motor

Přestože těžba uhlí v poslední činné šachtě v České republice skončí začátkem roku 2026, musela společnost OKD těžní stroj Dolu ČSM ve Stonavě modernizovat. Byli jsme u toho, když technici usazovali opravený elektrické motor pod vrcholem téměř 100 metrů vysoké těžní věže.

Děti si v Havířově užily Den otevřených sportovišť

Správa sportovních a rekreačních zařízení připravila i v letošním roce pro veřejnost Den otevřených sportovišť. Smyslem akce bylo ukázat veřejnosti, kde mohou aktivně trávit léto.

Nový Jičín převezme od tělovýchovné jednoty tribunu, aby ji mohl zbourat

Město Nový Jičín převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Interaktivní výstavu Svět kostiček Lego stojí za to navštívit

Městské kulturní středisko připravilo v KD L. Janáčka je ve Výstavní síni Viléma Wünscheho interaktivní výstavu Svět kostiček Lego. Ta potěší nejen děti, ale i dospělé.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Opavská porodnice otevřela dveře veřejnosti a pochlubila se svými moderními prostory i novinkami

Opavská porodnice uspořádala tradiční Den otevřených dveří. Nejen budoucí maminky tak měly možnost prohlédnout si všechny prostory, popovídat si s lékaři a asistentkami a zjistit, jaké porodní možnosti nemocnice nabízí.

Karvinsko kulturně žije. Chystají se další festivaly i sportovní akce

Včera 18:45 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná se připravuje na Festival POHO Den. Ten letos oživí bohatým kulturním programem lázeňský park Darkov. Chystají se také běžecké závody POHO 50, které lákají na tratě od 10 do 50 kilometrů. Léto na Barboře pak nabízí pestrou škálu aktivit v areálu bývalého dolu Barbora po celé léto. Krásy pohornické krajiny výletníci poznají díky komentovaným projížďkám Báňským spěšným vlakem mezi doly.

Ostrava postaví na Bazalech nový fotbalový stadion až pro 17 tisíc lidí

Včera 11:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Návrat fotbalového Baníku Ostrava zpět na ikonické Bazaly je možný. Město Ostrava zadalo studii proveditelnosti výstavby nového stadionu. Z ní vyplynulo, že stavbě nic nebrání. Nový stadion může mít kapacitu až 17 tisíc lidí a bude splňovat nejmodernější požadavky.

Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze. Vyhrál radikální projekt s úctou k historii

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Mladý pár se vloupal v Ostravě do pekárny. Ukradl tašky sladkostí i peníze

Dnes 10:32 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Povedený páreček se v noci vloupal do pekárny v centru Ostravy. Pobrali tam vše, na co přišli. Hlavně tašky plné krabic s cukrovím. Na útěku si jich ale všiml pohotový svědek, který přivolal policii. Ta 22letého muže a 20letou ženu následně, i díky rychlé operativní práci, zadržela.

Ostravský Baník se vrátí na Bazaly. Odborníci potvrdili, že to jde

Ostrava bude mít nový fotbalový stadion pro Baník na Bazalech s kapacitou nejméně 15 tisíc diváků. Rozhodlo o tom vedení Ostravy na základě pozitivního výsledku odborné studie. Bude splňovat nejvyšší požadavky UEFA.

V knihovně města Ostravy pasovali téměř 400 pvňáků na čtenáře

Skoro 4 stovky prvňáků z 8 základních škol na Jihu byli v knihovně města Ostravy pasováni na čtenáře. Při ceremonii dostali darem i knížku regionální autorky, která vznikla přímo k této příležitosti. Cílem dlouholeté tradice je probudit v dětech lásku ke čtení.

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

15. června 2024 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Na VŠB-TUO předali experimentální, vyřazený vůz SŠ Jablunkov pro výuku

Darováním vyřazeného experimentálního vozidla byla odstartována spolupráce mezi Vysokou školou Báňskou v Ostravě a Střední školou Jablunkov. Její žáci nyní budou moct vůz využít při výuce. Projekt bude pokračovat i v dalších odborných středních školách v kraji.

Ostrava připravila 120 milionů korun pro potřebné. Příjem žádostí začíná 23. října
Vydáno 29. září 2023 12:49, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Ostravský magistrát se mnoha způsoby snaží pomáhat lidem, kteří to potřebují. Jedním ze způsobů je i dotační program, do kterého poputuje přes 120 milionů korun a je určen na podporu široké škály aktivit od sociální péče až například po prevenci kriminality či volnočasové aktivity.

Zastupitelstvo Ostravy každý rok vyčleňuje finance pro podporu sociální oblasti. Pro rok 2024 by to mělo být asi 123 milionů korun, které půjdou na širokou škálu aktivit. Nejvíce peněz, více než 76 milionů korun, jde na sociální péči a dalších 19 milionů mohou využít handicapovaní.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „Pro rok 2024 město zamýšlí vyčlenit k podpoře sociální péče, zdravotnictví, osob s handicapem, ale i prevence kriminality, protidrogové prevence, volnočasových aktivit a rodinné politice částku přesahující 123 milionů korun. Rozhodně bychom nechtěli omezit stávající rozsah a funkčnost poskytovaných sociálních služeb, ale naopak vše přizpůsobovat zvyšujícím se potřebám. Proto i nyní definovaná částka reflektuje vývoj inflace, jejího dopadu a růstu cen energií, služeb, pohonných hmot a souvisejících nákladů. Nicméně v tuto chvíli jde o předpokládané částky, které zohledňují popsanou situaci."

Detailní podmínky jednotlivých programů naleznou zájemci na webu města. V prostorách magistrátu města jsou připraveny také semináře pro žadatele v termínech 3. října a 5. října, kde se mohou dozvědět, jak správně žádost podat. 

Zdeněk Živčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: „Město letos ale rovněž dotovalo zhruba 30 projektů v rámci rodinné politiky a prostřednictvím dotačního titulu volný čas podporuje i víc než stovku spolků a dalších neziskových organizací. Namátkou mohu uvést projekt dobrovolnického centra ADRA Ostrava, v jehož rámci studenti středních škol navštěvují domovy pro seniory a pomáhají zmírňovat pocity osamělosti a sociální izolace. Podpořen byl také spolek Senioři České republiky, městské organizace Ostrava. Díky jeho aktivitám se senioři společně setkávají a absolvují různé aktivity, soutěžemi počínaje, výlety konče.“

V letošním roce byl například podpořen Azylový dům pro ženy a matky s dětmi, dotace pomohla hospicovému centru Charity Ostrava a peníze šly také organizaci pomáhající vytvářet vhodné pracovní a životní podmínky pro osoby s handicapem formou chráněných pracovních míst.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000039329/ostrava-pripravila-120-milionu-korun-pro-potrebne-prijem-zadosti-zacina-23-rijna