Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Fotbalový Baník Ostrava by se mohl vrátit na stadion Bazaly

Ostrava-město |

Ostrava plánuje vybudovat nové zázemí pro fotbalový klub FC Baník Ostrava. Chce prověřit, zda by se fotbalisté mohli vrátit zpět na věhlasný stadion Bazaly. Ten byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/2015. Město si nechá zpracovat ověřovací studii, která má ukázat, jestli je v původním areálu možné postavit stadion pro 15 tisíc lidí.

Fotbalisté Baníku Ostrava nyní působí na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, který byl v minulosti rekonstruován za zhruba miliardu korun. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dlouhodobě víme, že Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích nevytváří Baníku komfortní zázemí. Je to multifunkční stadion, máme tam atlety, jsou tam nějaké prostorové i technické limity, takže v rámci rozvoje sportovní infrastruktury řešíme, jestli by bylo možné v Ostravě postavit nové zázemí pro Baník."

Rada města Ostravy dnes rozhodla o výběru dodavatele a uzavření smlouvy k veřejné zakázce na vypracování ověřovací a koncepční studie v rámci zvětšení kapacity fotbalového stadionu. Studie vyjde na téměř 1,5 milionu korun a hotová by měla být v dubnu.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "V rámci rozvoje sportovní infrastruktury ve městě jsme se rozhodli pro vypracování studie, abychom definitivně zjistili, zda je varianta výstavby většího fotbalového stadionu na Bazalech realizovatelná. Vnímáme, že stávající zázemí městského stadionu není vyhovující, má prostorové, technické i další limity. Víme také, že majitel fotbalového klubu i jeho fanoušci by se rádi na Bazaly vrátili. Studie má obsáhnout a prověřit hlavní požadavky, tedy legislativní, provozní, technické, bezpečnostní, požární, hygienické a dopravní, na využívání fotbalového areálu ve vztahu k uvažovanému zvětšení kapacity stadionu na cca 15 000 sedadel při současném splnění podmínek fotbalové asociace FAČR a UEFA. Studie by nám měla poskytnout odpovědi na otázky, zda je tento záměr zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech vůbec možný. A pokud ano, pak za jakých podmínek."

Bazaly se město rozhodlo odkoupit v roce 2013, klub měl tehdy značné finanční problémy. Město za areál zaplatilo zhruba 115 milionů korun a klub tím zachránilo před bankrotem. Město následně nechalo areál opravit za zhruba 320 milionů korun. Od roku 2019 je sportoviště využíváno pro tréninky dorostu, mládeže a teamu A FC Baník Ostrava. Divácká kapacita stadionu hlavní hrací plochy je cca 450 sedadel.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dneska je na Bazalech regionální fotbalová akademie a trénuje tam Baník. Akademie se ale postupně přesouvá do porubského areálu u Základní školy J. Šoupala a výhledově tam stejně bude trénovat pouze Baník, takže provozně bychom se tam vešli."

Pokud studie ukáže, že je možné na Bazalech nový stadion vybudovat, je město ochotno se k této variantě přiklonit pouze za předpokladu, že náklady na jeho vznik nebudou výrazně dražší než případná stavba na zelené louce. Město by každopádně chtělo, aby se na výstavbě podílel i klub. Primátor očekává, že fotbalisté by se nového zázemí mohli dočkat do pěti let.

Nahlásit chybu


K tématu

Trenéři evropského fotbalu učili na Bazalech, jak zdokonalovat mládež

9. května 2023 13:46 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Fotbalový Baník připravil další ročník unikátního semináře pro trenéry mládeže. Na akci přednášeli nejen domácí trenéři, ale také se podařilo získat i několik zvučných jmen ze světových klubů. Cílem bylo si vzájemně předat cenné zkušenosti, které mohou rozvíjet talenty mladých hráčů.

Baník se možná vrátí na Bazaly, město nyní ověřuje možnosti rozšíření stadionu

28. února 2024 14:00 | Ostrava-město | Michal Slonina | Slezskoostravský expres

Stadion na Bazalech je v Ostravě legendou a je také domovem ostravského prvoligového fotbalového klubu – Baníku. Fotbaloví fanoušci dnes ale musí za zápasy do Vítkovic, kapacity Bazalů totiž na první ligu nestačí. To se možná v budoucnu změní a Baník se k radosti fanoušků na Slezskou vrátí.

Ostrava chce prověřit možnosti Bazalů. Baník by návrat "domů" uvítal

14. února 2024 11:26 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Fanoušci fotbalového Baníku Ostrava se radují. Ostrava si totiž nechá vypracovat studii, která by prověřila možnost návratu slavného klubu zpátky na Slezskou. Půjde ale jen o první krok a je možné, že naděje na návrat na Bazaly bude definitivně pohřbena.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Senior zapomněl kulovnici opřenou o auto. Recidivista ji sebral a prodal

Včera 20:29 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

77letý senior vykládal v Ostravě věci z auta a zapomněl při tom na kulovnici, kterou nechal stát vedle. Zbraň schovanou v pouzdře sebral náhodný kolemjdoucí. Byl to recidivista, který zbraň prodal. Policisté ho vypátrali díky kamerám a následně zadrželi i kupce. Oběma teď hrozí vězení. Se seniorem bude za odložení zbraně projednán přestupek.

Ostrava chce novým projektem pomoci udržet školáky u vzdělávání

Včera 11:50 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence předčasných odchodů ze vzdělávání ve městě Ostrava. To je název nového projektu, který ve městě odstartoval loni v září. Běží 22 měsíců v pěti vybraných základních školách. Cílem aktivit je zvýšit školní úspěšnost žáků základních škol, ohrožených školním neúspěchem a snížení rizika jejich předčasného odchodu ze vzdělávání. Jedná se především o žáky pocházející ze sociálně znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

19. dubna 2024 14:24 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Ostrava opět boxuje extraligu olympijského boxu, zápasy lákají na ty nejlepší

Extraliga boxu České boxerské asociace je oficiální nejvyšší soutěž olympijského boxu. Po letech se opět boxuje i v Ostravě a domácí zápasy jsou plné napětí a emocí. Hned první velký souboj přinesl výhru domácích proti Jihlavě.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Fotbalový Baník Ostrava by se mohl vrátit na stadion Bazaly
Vydáno 13. února 2024 15:00, Ostrava-město, Jiří Cileček
Ostrava plánuje vybudovat nové zázemí pro fotbalový klub FC Baník Ostrava. Chce prověřit, zda by se fotbalisté mohli vrátit zpět na věhlasný stadion Bazaly. Ten byl domovským areálem Baníku od roku 1959 až do sezony 2014/2015. Město si nechá zpracovat ověřovací studii, která má ukázat, jestli je v původním areálu možné postavit stadion pro 15 tisíc lidí.

současná podoba stadionu Bazaly; foto: VÍTKOVICE ARÉNA

Fotbalisté Baníku Ostrava nyní působí na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích, který byl v minulosti rekonstruován za zhruba miliardu korun. 

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dlouhodobě víme, že Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích nevytváří Baníku komfortní zázemí. Je to multifunkční stadion, máme tam atlety, jsou tam nějaké prostorové i technické limity, takže v rámci rozvoje sportovní infrastruktury řešíme, jestli by bylo možné v Ostravě postavit nové zázemí pro Baník."

Rada města Ostravy dnes rozhodla o výběru dodavatele a uzavření smlouvy k veřejné zakázce na vypracování ověřovací a koncepční studie v rámci zvětšení kapacity fotbalového stadionu. Studie vyjde na téměř 1,5 milionu korun a hotová by měla být v dubnu.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "V rámci rozvoje sportovní infrastruktury ve městě jsme se rozhodli pro vypracování studie, abychom definitivně zjistili, zda je varianta výstavby většího fotbalového stadionu na Bazalech realizovatelná. Vnímáme, že stávající zázemí městského stadionu není vyhovující, má prostorové, technické i další limity. Víme také, že majitel fotbalového klubu i jeho fanoušci by se rádi na Bazaly vrátili. Studie má obsáhnout a prověřit hlavní požadavky, tedy legislativní, provozní, technické, bezpečnostní, požární, hygienické a dopravní, na využívání fotbalového areálu ve vztahu k uvažovanému zvětšení kapacity stadionu na cca 15 000 sedadel při současném splnění podmínek fotbalové asociace FAČR a UEFA. Studie by nám měla poskytnout odpovědi na otázky, zda je tento záměr zvětšení kapacity fotbalového stadionu na Bazalech vůbec možný. A pokud ano, pak za jakých podmínek."

Bazaly se město rozhodlo odkoupit v roce 2013, klub měl tehdy značné finanční problémy. Město za areál zaplatilo zhruba 115 milionů korun a klub tím zachránilo před bankrotem. Město následně nechalo areál opravit za zhruba 320 milionů korun. Od roku 2019 je sportoviště využíváno pro tréninky dorostu, mládeže a teamu A FC Baník Ostrava. Divácká kapacita stadionu hlavní hrací plochy je cca 450 sedadel.

Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Dneska je na Bazalech regionální fotbalová akademie a trénuje tam Baník. Akademie se ale postupně přesouvá do porubského areálu u Základní školy J. Šoupala a výhledově tam stejně bude trénovat pouze Baník, takže provozně bychom se tam vešli."

Pokud studie ukáže, že je možné na Bazalech nový stadion vybudovat, je město ochotno se k této variantě přiklonit pouze za předpokladu, že náklady na jeho vznik nebudou výrazně dražší než případná stavba na zelené louce. Město by každopádně chtělo, aby se na výstavbě podílel i klub. Primátor očekává, že fotbalisté by se nového zázemí mohli dočkat do pěti let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041517/fotbalovy-banik-ostrava-by-se-mohl-vratit-na-stadion-bazaly