Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MAPPA Ostrava zve na debatu o tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo

Ostrava-město |

Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? To je ústřední otázka veřejné debaty, která proběhne v úterý 5. března v ostravském Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Debata doplní aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

Česká města hledají cesty, jak zlepšovat prostředí pro život svých obyvatel. Ti od svého bydliště očekávají víc než jen cenově dostupné bydlení. Chtějí fungující dopravu, zeleň v ulicích, dobrou prostupnost pro pěší i cyklisty, dostatečné kapacity parkování nebo přívětivý a esteticky upravený veřejný prostor.

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Jak dobře dokáží města tyto požadavky ve svých plánech zohlednit, se bude hostů debaty ptát redaktor Deníku N Prokop Vodrážka, který se tématům spojeným s životem ve městě ve své novinářské práci systematicky věnuje. Debata s názvem O městě: Jak ho rozvíjet, aby se v něm dobře žilo? se odehraje v úterý 5. března od 18 hodin ve výstavním prostoru MAPPA Za výlohou, na adrese Nádražní 17."

Pozvání do debaty přijal architekt a urbanista Peter Bednár, který kromě působení v kanceláři Jakub Cigler Architekti také píše články o městském plánování a veřejném prostoru pro časopis Finmag a je autorem podcastu Lepší města. Práci plánovacích organizací v debatě přiblíží Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA. Diskuzní panel doplní dvojice politiků. O své zkušenosti s rozvojovými projekty v Ostravě se podělí náměstkyně pro strategický rozvoj Hana Tichánková, perspektivu menších měst doplní starosta Krnova Tomáš Hradil.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Každý člověk přirozeně touží po životě ve zdravém, komfortním městě, proto potřebujeme znát principy, jak toho docílit; a to nám právě společná debata přiblíží. Věřím, že nebudou zaznívat jen akademické názory, ale konkrétní kroky, které je potřeba podniknout, aby naše touha byla naplňována.“

Nadcházející veřejná debata zájemcům představí procesy, které se odehrávají při plánování města.

Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA: "Dlouhodobě tvrdíme, že chceme tvořit město pro lidi, společně s lidmi, kteří v něm žijí. Proto se snažíme informovat veřejnost nejen o konkrétních připravovaných projektech, ale také vysvětlovat v čem spočívá naše práce. Rolím samosprávy, soukromých developerů i občanských iniciativ při rozvoji měst česká společnost zatím příliš dobře nerozumí. Aktuální výstavou Město staví město i jejím doprovodným programem v podobě komentovaných prohlídek, debat s odborníky nebo edukací pro školy, chceme upozornit na to, jak důležitý je pro město a kvalitu života v něm dobře zpracovaný plán rozvoje. Název výstavy je zároveň heslem odkazujícím k přesvědčení, že bez aktivní role samosprávy nemůže město dobře vzkvétat."

Výstava přibližuje 7 principů pro tvorbu dobrého plánu. 

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Ty lze připodobnit k ingrediencím v receptu na co nejlepší město, ve kterém všechno dobře funguje, skvěle se v něm žije i pohybuje a jeho provoz je ekonomicky i ekologicky udržitelný. V praxi pak onen „plán“ představují územní studie či regulační podmínky, tedy pravidla, která například říkají, kde by se měly stavět byty, kde naopak průmyslové haly, kde má vzniknout park či hřiště, jak má být nová zástavba vysoká a podobně."

Výstava principy ukazuje na příkladech některých ostravských lokalit. Jedná se o lokality Technologická, Karolina – DOV, Francouzská, Černá louka, Hrušov, Polská – Mongolská a Středoškolská. Jde o plány pro rozvoj 7 cenných území, které jsou v různé fázi přípravy – od projektů, které jsou doslova „v plenkách“, až po místa, kde se už za pár let začne stavět. Výstava však ve většině případů představuje dlouhodobé vize, jejichž naplnění bude probíhat postupně a v dlouhodobém horizontu, některé z nich mohou ležet až na příštích generacích.

Od února je výstava také k shlédnutí na venkovních výstavních panelech. Ty postupně poputují městem a objeví se vždy na pár týdnů na 5 frekventovaných místech 3 městských obvodů. V centru v Komenského sadech a na Prokešově náměstí, na náměstí Ostrava-Jih a u Kotvy, a nakonec v Porubě na Hlavní třídě.

Nahlásit chybu


K tématu

12 tisíc lidí a desítky expertů se zapojili do debaty o budoucím směřování Ostravy

3. září 2023 8:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Kvalita života v Ostravě se zvyšuje. Ve městě přibývá vzdělaných lidí, lépe se zde podniká i dýchá. Ekonomicky město roste, průměrné mzdy ale zaostávají za zbytkem republiky. Lidé jsou s životem v Ostravě z větší části spokojení.

Ostrava plánuje stavbu nové správní budovy za zhruba 750 milionů

6. března 2024 15:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava chce na Černé louce vystavět Dům městských služeb. Nová budova má výrazně zlepšit služby poskytované občanům. Pod jednu střechu má v budoucnu sdružit agendu cestovních dokladů, občanských a řidičských průkazů i několik městských organizací. Výstavba má přijít na zhruba 750 milionů korun a podoba objektu vzejde z architektonické soutěže, kterou připravuje Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA).

Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli. Bude z ní městská třída

4. prosince 2023 13:35 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Ulice Bohumínská, Frýdecká bude mít v budoucnu významnou roli v dalším rozvoji Ostravy. Mezi investory je o pozemky velký zájem a proto byl vypracován urbanistický návrh s cílem změnit ulici v městský bulvár a odstranit bariéry mezi slezskou a moravskou částí.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

3,5 tisíce žáků ZŠ si zasportovalo na akci School games v Ostravě-Jihu

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno velké finále. To jsou School games, unikátní projekt, který má za cíl zapojit co nejvíce dětí z Jihu do pohybových aktivit. Školáci mají za sebou kvalifikační kola a mohou se připravovat na červnové vyvrcholení.

V Ostravě začaly Dny Fajne rodiny. Akce potrvají do poloviny června

20. května 2024 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě začaly oblíbené Dny Fajne rodiny, což je spousta akcí a prorodinných aktivit napříč celým městem, kde si to své najde opravdu každý. V letošním roce se do pořádání zapojilo více než 50 nejrůznějších organizací.

Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

ZŠ Bohumínská uspořádala Den otevřených dveří s roboty, návštěvníci si vyzkoušeli i virtuální realitu

Základní škola Bohumínská uspořádala pro veřejnost Den otevřených dveří s roboty. Žáci představili návštěvníkům své vlastní robotické výtvory a lektoři klubů Robotiky předvedli, jakým způsobem škola využívá moderní technologie.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

MAPPA Ostrava zve na debatu o tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo
Vydáno 4. března 2024 15:18, Ostrava-město, Jiří Cileček
Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? To je ústřední otázka veřejné debaty, která proběhne v úterý 5. března v ostravském Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Debata doplní aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

Vernisáž výstavy Město staví město (30.11.2023); zdroj foto: MAPPA Ostrava

Česká města hledají cesty, jak zlepšovat prostředí pro život svých obyvatel. Ti od svého bydliště očekávají víc než jen cenově dostupné bydlení. Chtějí fungující dopravu, zeleň v ulicích, dobrou prostupnost pro pěší i cyklisty, dostatečné kapacity parkování nebo přívětivý a esteticky upravený veřejný prostor.

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Jak dobře dokáží města tyto požadavky ve svých plánech zohlednit, se bude hostů debaty ptát redaktor Deníku N Prokop Vodrážka, který se tématům spojeným s životem ve městě ve své novinářské práci systematicky věnuje. Debata s názvem O městě: Jak ho rozvíjet, aby se v něm dobře žilo? se odehraje v úterý 5. března od 18 hodin ve výstavním prostoru MAPPA Za výlohou, na adrese Nádražní 17."

Pozvání do debaty přijal architekt a urbanista Peter Bednár, který kromě působení v kanceláři Jakub Cigler Architekti také píše články o městském plánování a veřejném prostoru pro časopis Finmag a je autorem podcastu Lepší města. Práci plánovacích organizací v debatě přiblíží Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA. Diskuzní panel doplní dvojice politiků. O své zkušenosti s rozvojovými projekty v Ostravě se podělí náměstkyně pro strategický rozvoj Hana Tichánková, perspektivu menších měst doplní starosta Krnova Tomáš Hradil.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Každý člověk přirozeně touží po životě ve zdravém, komfortním městě, proto potřebujeme znát principy, jak toho docílit; a to nám právě společná debata přiblíží. Věřím, že nebudou zaznívat jen akademické názory, ale konkrétní kroky, které je potřeba podniknout, aby naše touha byla naplňována.“

Nadcházející veřejná debata zájemcům představí procesy, které se odehrávají při plánování města.

Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA: "Dlouhodobě tvrdíme, že chceme tvořit město pro lidi, společně s lidmi, kteří v něm žijí. Proto se snažíme informovat veřejnost nejen o konkrétních připravovaných projektech, ale také vysvětlovat v čem spočívá naše práce. Rolím samosprávy, soukromých developerů i občanských iniciativ při rozvoji měst česká společnost zatím příliš dobře nerozumí. Aktuální výstavou Město staví město i jejím doprovodným programem v podobě komentovaných prohlídek, debat s odborníky nebo edukací pro školy, chceme upozornit na to, jak důležitý je pro město a kvalitu života v něm dobře zpracovaný plán rozvoje. Název výstavy je zároveň heslem odkazujícím k přesvědčení, že bez aktivní role samosprávy nemůže město dobře vzkvétat."

Výstava přibližuje 7 principů pro tvorbu dobrého plánu. 

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Ty lze připodobnit k ingrediencím v receptu na co nejlepší město, ve kterém všechno dobře funguje, skvěle se v něm žije i pohybuje a jeho provoz je ekonomicky i ekologicky udržitelný. V praxi pak onen „plán“ představují územní studie či regulační podmínky, tedy pravidla, která například říkají, kde by se měly stavět byty, kde naopak průmyslové haly, kde má vzniknout park či hřiště, jak má být nová zástavba vysoká a podobně."

Výstava principy ukazuje na příkladech některých ostravských lokalit. Jedná se o lokality Technologická, Karolina – DOV, Francouzská, Černá louka, Hrušov, Polská – Mongolská a Středoškolská. Jde o plány pro rozvoj 7 cenných území, které jsou v různé fázi přípravy – od projektů, které jsou doslova „v plenkách“, až po místa, kde se už za pár let začne stavět. Výstava však ve většině případů představuje dlouhodobé vize, jejichž naplnění bude probíhat postupně a v dlouhodobém horizontu, některé z nich mohou ležet až na příštích generacích.

Od února je výstava také k shlédnutí na venkovních výstavních panelech. Ty postupně poputují městem a objeví se vždy na pár týdnů na 5 frekventovaných místech 3 městských obvodů. V centru v Komenského sadech a na Prokešově náměstí, na náměstí Ostrava-Jih a u Kotvy, a nakonec v Porubě na Hlavní třídě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041846/mappa-ostrava-zve-na-debatu-o-tom-jak-rozvijet-mesto-aby-se-v-nem-dobre-zilo