Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MAPPA Ostrava zve na debatu o tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo

Ostrava-město |

Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? To je ústřední otázka veřejné debaty, která proběhne v úterý 5. března v ostravském Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Debata doplní aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

Česká města hledají cesty, jak zlepšovat prostředí pro život svých obyvatel. Ti od svého bydliště očekávají víc než jen cenově dostupné bydlení. Chtějí fungující dopravu, zeleň v ulicích, dobrou prostupnost pro pěší i cyklisty, dostatečné kapacity parkování nebo přívětivý a esteticky upravený veřejný prostor.

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Jak dobře dokáží města tyto požadavky ve svých plánech zohlednit, se bude hostů debaty ptát redaktor Deníku N Prokop Vodrážka, který se tématům spojeným s životem ve městě ve své novinářské práci systematicky věnuje. Debata s názvem O městě: Jak ho rozvíjet, aby se v něm dobře žilo? se odehraje v úterý 5. března od 18 hodin ve výstavním prostoru MAPPA Za výlohou, na adrese Nádražní 17."

Pozvání do debaty přijal architekt a urbanista Peter Bednár, který kromě působení v kanceláři Jakub Cigler Architekti také píše články o městském plánování a veřejném prostoru pro časopis Finmag a je autorem podcastu Lepší města. Práci plánovacích organizací v debatě přiblíží Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA. Diskuzní panel doplní dvojice politiků. O své zkušenosti s rozvojovými projekty v Ostravě se podělí náměstkyně pro strategický rozvoj Hana Tichánková, perspektivu menších měst doplní starosta Krnova Tomáš Hradil.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Každý člověk přirozeně touží po životě ve zdravém, komfortním městě, proto potřebujeme znát principy, jak toho docílit; a to nám právě společná debata přiblíží. Věřím, že nebudou zaznívat jen akademické názory, ale konkrétní kroky, které je potřeba podniknout, aby naše touha byla naplňována.“

Nadcházející veřejná debata zájemcům představí procesy, které se odehrávají při plánování města.

Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA: "Dlouhodobě tvrdíme, že chceme tvořit město pro lidi, společně s lidmi, kteří v něm žijí. Proto se snažíme informovat veřejnost nejen o konkrétních připravovaných projektech, ale také vysvětlovat v čem spočívá naše práce. Rolím samosprávy, soukromých developerů i občanských iniciativ při rozvoji měst česká společnost zatím příliš dobře nerozumí. Aktuální výstavou Město staví město i jejím doprovodným programem v podobě komentovaných prohlídek, debat s odborníky nebo edukací pro školy, chceme upozornit na to, jak důležitý je pro město a kvalitu života v něm dobře zpracovaný plán rozvoje. Název výstavy je zároveň heslem odkazujícím k přesvědčení, že bez aktivní role samosprávy nemůže město dobře vzkvétat."

Výstava přibližuje 7 principů pro tvorbu dobrého plánu. 

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Ty lze připodobnit k ingrediencím v receptu na co nejlepší město, ve kterém všechno dobře funguje, skvěle se v něm žije i pohybuje a jeho provoz je ekonomicky i ekologicky udržitelný. V praxi pak onen „plán“ představují územní studie či regulační podmínky, tedy pravidla, která například říkají, kde by se měly stavět byty, kde naopak průmyslové haly, kde má vzniknout park či hřiště, jak má být nová zástavba vysoká a podobně."

Výstava principy ukazuje na příkladech některých ostravských lokalit. Jedná se o lokality Technologická, Karolina – DOV, Francouzská, Černá louka, Hrušov, Polská – Mongolská a Středoškolská. Jde o plány pro rozvoj 7 cenných území, které jsou v různé fázi přípravy – od projektů, které jsou doslova „v plenkách“, až po místa, kde se už za pár let začne stavět. Výstava však ve většině případů představuje dlouhodobé vize, jejichž naplnění bude probíhat postupně a v dlouhodobém horizontu, některé z nich mohou ležet až na příštích generacích.

Od února je výstava také k shlédnutí na venkovních výstavních panelech. Ty postupně poputují městem a objeví se vždy na pár týdnů na 5 frekventovaných místech 3 městských obvodů. V centru v Komenského sadech a na Prokešově náměstí, na náměstí Ostrava-Jih a u Kotvy, a nakonec v Porubě na Hlavní třídě.

Nahlásit chybu


K tématu

12 tisíc lidí a desítky expertů se zapojili do debaty o budoucím směřování Ostravy

3. září 2023 8:34 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Kvalita života v Ostravě se zvyšuje. Ve městě přibývá vzdělaných lidí, lépe se zde podniká i dýchá. Ekonomicky město roste, průměrné mzdy ale zaostávají za zbytkem republiky. Lidé jsou s životem v Ostravě z větší části spokojení.

Ostrava plánuje stavbu nové správní budovy za zhruba 750 milionů

6. března 2024 15:36 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava chce na Černé louce vystavět Dům městských služeb. Nová budova má výrazně zlepšit služby poskytované občanům. Pod jednu střechu má v budoucnu sdružit agendu cestovních dokladů, občanských a řidičských průkazů i několik městských organizací. Výstavba má přijít na zhruba 750 milionů korun a podoba objektu vzejde z architektonické soutěže, kterou připravuje Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA).

Bohumínská ulice hraje v dalším rozvoji Ostravy významnou roli. Bude z ní městská třída

4. prosince 2023 13:35 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Ulice Bohumínská, Frýdecká bude mít v budoucnu významnou roli v dalším rozvoji Ostravy. Mezi investory je o pozemky velký zájem a proto byl vypracován urbanistický návrh s cílem změnit ulici v městský bulvár a odstranit bariéry mezi slezskou a moravskou částí.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Ostrava Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

12. dubna 2024 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

StartUp show na VŠB-TUO představila finalisty Green Light Akcelerátoru

11. dubna 2024 21:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Tvoříme prostor pokračuje další výzvou. Změnit své okolí může kdokoliv

11. dubna 2024 19:17 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Také Porubané se mohou zapojit do dotačního programu ostravského magistrátu Tvoříme prostor. Každý, kdo není spokojen se svým okolím, ho může jakkoliv změnit. Přihlášky mohou zájemci podávat do 6. května.

Stará hyperbarická komora by mohla sloužit kosmonautům. Fifejdská nemocnice hledá další využití

11. dubna 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jak už z našeho zpravodajství víte, Městská nemocnice Ostrava získala novou hyperbarickou komoru. Nyní řeší další využití starého padesáti tunového zařízení. Zajímavou možností by mohla být její přeměna pro modul na přípravu kosmonautů na lety do vesmíru.

StartUp Show na VŠB-TUO vyvrcholil 11. ročník Green Light Akcelerátoru

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava patřila finále Green Light Akcelerátoru. Letos proběhl už 11. ročník, do kterého začínající podnikatelé přihlásili celkem 10 projektů.

Aplikace čistáOVA funguje už šest let. Lidé díky ní mohou upozornit na závady ve městě

11. dubna 2024 9:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

MAPPA Ostrava zve na debatu o tom, jak rozvíjet město, aby se v něm dobře žilo
Vydáno 4. března 2024 15:18, Ostrava-město, Jiří Cileček
Vytvářejí česká města prostor pro dobrý život? To je ústřední otázka veřejné debaty, která proběhne v úterý 5. března v ostravském Městském ateliéru prostorového plánování a architektury. Debata doplní aktuální výstavu ateliéru MAPPA s názvem Město staví město, která návštěvníky seznamuje s principy dobrého plánování.

Vernisáž výstavy Město staví město (30.11.2023); zdroj foto: MAPPA Ostrava

Česká města hledají cesty, jak zlepšovat prostředí pro život svých obyvatel. Ti od svého bydliště očekávají víc než jen cenově dostupné bydlení. Chtějí fungující dopravu, zeleň v ulicích, dobrou prostupnost pro pěší i cyklisty, dostatečné kapacity parkování nebo přívětivý a esteticky upravený veřejný prostor.

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Jak dobře dokáží města tyto požadavky ve svých plánech zohlednit, se bude hostů debaty ptát redaktor Deníku N Prokop Vodrážka, který se tématům spojeným s životem ve městě ve své novinářské práci systematicky věnuje. Debata s názvem O městě: Jak ho rozvíjet, aby se v něm dobře žilo? se odehraje v úterý 5. března od 18 hodin ve výstavním prostoru MAPPA Za výlohou, na adrese Nádražní 17."

Pozvání do debaty přijal architekt a urbanista Peter Bednár, který kromě působení v kanceláři Jakub Cigler Architekti také píše články o městském plánování a veřejném prostoru pro časopis Finmag a je autorem podcastu Lepší města. Práci plánovacích organizací v debatě přiblíží Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA. Diskuzní panel doplní dvojice politiků. O své zkušenosti s rozvojovými projekty v Ostravě se podělí náměstkyně pro strategický rozvoj Hana Tichánková, perspektivu menších měst doplní starosta Krnova Tomáš Hradil.

Hana Tichánková (ANO), náměstkyně primátora Ostravy: "Každý člověk přirozeně touží po životě ve zdravém, komfortním městě, proto potřebujeme znát principy, jak toho docílit; a to nám právě společná debata přiblíží. Věřím, že nebudou zaznívat jen akademické názory, ale konkrétní kroky, které je potřeba podniknout, aby naše touha byla naplňována.“

Nadcházející veřejná debata zájemcům představí procesy, které se odehrávají při plánování města.

Ondřej Vysloužil, městský architekt a ředitel ateliéru MAPPA: "Dlouhodobě tvrdíme, že chceme tvořit město pro lidi, společně s lidmi, kteří v něm žijí. Proto se snažíme informovat veřejnost nejen o konkrétních připravovaných projektech, ale také vysvětlovat v čem spočívá naše práce. Rolím samosprávy, soukromých developerů i občanských iniciativ při rozvoji měst česká společnost zatím příliš dobře nerozumí. Aktuální výstavou Město staví město i jejím doprovodným programem v podobě komentovaných prohlídek, debat s odborníky nebo edukací pro školy, chceme upozornit na to, jak důležitý je pro město a kvalitu života v něm dobře zpracovaný plán rozvoje. Název výstavy je zároveň heslem odkazujícím k přesvědčení, že bez aktivní role samosprávy nemůže město dobře vzkvétat."

Výstava přibližuje 7 principů pro tvorbu dobrého plánu. 

Lenka Hochová, komunikace a participace MAPPA: "Ty lze připodobnit k ingrediencím v receptu na co nejlepší město, ve kterém všechno dobře funguje, skvěle se v něm žije i pohybuje a jeho provoz je ekonomicky i ekologicky udržitelný. V praxi pak onen „plán“ představují územní studie či regulační podmínky, tedy pravidla, která například říkají, kde by se měly stavět byty, kde naopak průmyslové haly, kde má vzniknout park či hřiště, jak má být nová zástavba vysoká a podobně."

Výstava principy ukazuje na příkladech některých ostravských lokalit. Jedná se o lokality Technologická, Karolina – DOV, Francouzská, Černá louka, Hrušov, Polská – Mongolská a Středoškolská. Jde o plány pro rozvoj 7 cenných území, které jsou v různé fázi přípravy – od projektů, které jsou doslova „v plenkách“, až po místa, kde se už za pár let začne stavět. Výstava však ve většině případů představuje dlouhodobé vize, jejichž naplnění bude probíhat postupně a v dlouhodobém horizontu, některé z nich mohou ležet až na příštích generacích.

Od února je výstava také k shlédnutí na venkovních výstavních panelech. Ty postupně poputují městem a objeví se vždy na pár týdnů na 5 frekventovaných místech 3 městských obvodů. V centru v Komenského sadech a na Prokešově náměstí, na náměstí Ostrava-Jih a u Kotvy, a nakonec v Porubě na Hlavní třídě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000041846/mappa-ostrava-zve-na-debatu-o-tom-jak-rozvijet-mesto-aby-se-v-nem-dobre-zilo