Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a národní kulturní památkou

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."
Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

Nahlásit chybu


K tématu

Kostel z Ostravy-Hrušova usiluje o úspěch v celostátní soutěži podporující obnovu památek

15. srpna 2023 13:50 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Farnost Ostrava-Hrušov usiluje o významné ocenění, které by mohlo pomoct s dalšími opravami tamního kostela. Chrám sv. Františka a Viktora uspěl v krajském kole soutěže Máme vybráno, ve které lidé hlasují pro památky blízké jejich srdci.

V Ostravě byly nainstalovány další kameny zmizelých Stolpersteine

21. září 2023 18:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou v Ostravě další kameny zmizelých tzv. Stolpersteine. Dvaadvacet jich bylo instalováno ve středu. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst.

Moravskoslezský kraj dá 35 milionů na opravy významných památek

18. června 2023 18:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj opět přispěje na opravy významných kulturních památek. Letos rozdělí 35 milionů korun na celkem 15 projektů, mezi kterými jsou i opravy dvou národních kulturních památek. Jsou to Společenský dům v Opavě a Dolní oblast Vítkovice, která chystá opravu Malého světa techniky U6.


Slezskoostravské Bazaly hostily trenérskou konferenci, přednášel i trenér španělského FC Sevilla

Na Bazalech proběhla další trenérská konference – ojedinělá akce určená jak trenérům, tak i fotbalovým nadšencům. Své zkušenosti zde letos předávali jak reprezentační trenéři, tak i šéftrenér mládeže FC Sevilla, José Ramón Collado.

Floristická soutěž v Novém Jičíně měla jasnou favoritku, už loňská vítězka je teď na mistrovství republiky

Na půdě novojičínské Základní školy Komenského 66 se konalo okresní kolo floristické soutěže, pořádané Českým zahrádkářským svazem. V aranžování květin tu soupeřila děvčata ze sedmých tříd.

Skatepark Novému Jičínu chyběl, teď už je plný dětí a mládeže

Skatepark v Novém Jičíně byl stavebně dokončen loni v listopadu, na slavnostní otevření si počkal na příznivé podmínky teď do května. Sportoviště je volně přístupné, součástí je i bikepark.

15. 5. slaví zdravotnické záchranné služby Den linky 155

Dnes 8:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dispečeři ročně přijmou přes 1,7 milionu tísňových volání Každou minutu vyjedou v České republice na pomoc pacientům v průměru dva sanitní vozy. Na počátku naprosté většiny těchto výjezdů je volání na tísňovou linku 155. A právě Den linky 155 slaví zdravotnické záchranné služby už tuto středu, na kterou připadá symbolické datum 15. 5.

Karviná má v plánu koupit Karvinské moře

V pondělí 13. května se konalo v sále Obchodně podnikatelské fakulty. 12. zasedání Zastupitelstva města Karviné. Doplňujícím bodem programu byl plán města koupit lokalitu Karvinské moře.

Čokoládová tretra se v Havířově těšila opět velkému zájmu

Na hřišti u Základní školy Marie Kudeříkové se konalo základní kolo Čokoládové tretry, což je běžecká soutěž pro děti do 11 let. Motivací pro mladé sportovce byl postup do finále v rámci Zlaté tretry v Ostravě.

Květinový swap zahájil ve Studénce měsíc rodiny

Květen měsíc rodiny zahájili v rodinném centru Květinovým swapem. Lidé si tu mohli vyměňovat sazeničky ze svých zahrádek a vyslechnout rady, jak na dokonalé balkonové truhlíky.

Radnice poděkovala havířovským hokejistům za skvělou sezonu

Hokejisté AZ byli v letošní sezoně jen kousek od postupu do 1. ligy. Vedení radnice chtělo týmu poděkovat a pozvalo hráče na společný oběd.

V Karviné modernizují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu prostranství Gagarinova náměstí a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studénka zažila velkou barevnou sportovní párty

Studénka zažila velkou barevnou sportovní párty. V areálu městského koupaliště se konal festival Rainbow run. Běžecké závody doprovodil zábavný program plný pohybu a her.

ZŠ Bohumínská poprvé navštívili žáci z polského Těšína, školy navázaly přeshraniční spolupráci

Žáci i učitelé Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě a Szkoły Podstawowej nr 1 z polského Těšína se poprvé sešli, aby navázali přeshraniční spolupráci. Polské hosty čekalo v Ostravě tradiční přivítání chlebem se solí, ale i prohlídka školy, nebo přátelský zápas v basketbalu.

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili výročí 125 let od založení sboru

Dobrovolní hasiči z Kunčiček oslavili v neděli 5. května letošní výročí 125 let od založení sboru. Velká sláva začala mší k příležitosti svátku svatého Floriána, který je právě patronem hasičů. V hasičárně pak členové sboru převzali ocenění za dlouholetou obětavou práci.

Zábřežský Kostel Sv. Ducha v Ostravě má nové píšťalové varhany

Nové varhany konečně rozezní stěny kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Pro region jsou mimořádné nejen svou velikostí ale i stylem francouzského romantismu, ve kterém jsou postaveny. Vyrobeny byly v Německu.

Vrchol festivalové sezóny se rychle blíží. Coloursy budou hostit 19 držitelů ceny Grammy

Už za dva měsíce vyvrcholí festivalová sezóna, kdy po 4 dny ovládnou Dolní Vítkovice legendární Colours of Ostrava. Letošním světových hvězdám vévodí Lenny Kravitz, ale představí se celkem 19 držitelů ceny Grammy. Těšit se ale můžete i na divadlo a velmi populární diskusní fórum Meltingpot.

Kostel Sv. Ducha v Zábřehu má nové píšťalové varhany. V regionu jsou unikátem

Nové varhany konečně rozezní stěny kostelu sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Pro region jsou mimořádné nejen svou velikostí ale i stylem francouzského romantismu, ve kterém jsou postaveny. Vyrobeny byly v Německu.

Mladí cyklisté z Ostravy se učili bezpečnému provozu

Se zásadami bezpečného chování v silničním provozu se každoročně seznamují žáci 3. až 5. tříd základních škol z Ostravy. Vyvrcholením dopravní výuky mladých cyklistů byla soutěž, která se konala na dopravním hřišti v Hrabůvce.

Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a národní kulturní památkou
Vydáno 21. března 2024 11:00, Ostrava-město, Michal Slonina
Vila doktora Eduarda Lisky na slezskoostravských Bazalech rozhodně není typickým turistickým cílem. Díky své hodnotné architektuře ale stojí po boku takových památek, jako je Karlův most, nebo hrad Pernštejn. Jedná se totiž o Národní kulturní památku, kterých je v celé České republice méně než 400.

Funkcionalistická Liskova vila ve Slezské Ostravě je skrytou architektonickou perlou a významnou ostravskou stavbou. Ve 30. letech si ji nechal nad dělnickými koloniemi postavit právník Eduard Liska. Ve své době moderní vila je zajímavá třeba tím, že byla postavena na ne příliš typickém organickém půdorysu.

Martin Strakoš, historik architektury: "Říká se tomu taky emocionální funkcionalismus, to znamená uvažování o racionální skladbě místností, o dobré dispozici, ale zároveň s tím, aby vyvolávala silné emoce. To v tom domě je patrné. On vlastně nemá úplně pravidelné místnosti. Hlavně ten vstupní prostor a potom ta hlavní hala je vlastně taková organicky nepravidelně zformovaná, s velkým pásovým oknem, které má přes deset metrů a obrací se do údolí řeky Ostravice."
Petr Lexa Přendík, průvodce Ostravou: "Vcházelo se přes terasu do centrální chodby a na tuto centrální chodbu navazovaly různé obytné pokoje, ale také třeba koupelna, místnost určená pro domácí práce, která zase byla docela příhodně propojená s kuchyní a samotná kuchyně pak propojená malým okýnkem s jídelnou. Samotná společenská místnost má dvě úrovně podlah, tak jak to známe třeba ze slavných funkcionalistických vil, jako Müllerova vila v Praze, takže myslím si, že z tohoto hlediska trochu vybočuje oproti jiným ostravským vilám."

Dům je navíc plný inovativních technických řešení. Majitelé donedávna využívali například původní důmyslný systém vytápění. Jeho srdcem je ohromný kotel v přízemí, který ale v současnosti čeká na opravu.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Uvažoval jsem, proč jsou ty výduchy s teplým vzduchem nahoře, proč nejsou dole. Protože teplo stoupá vzhůru. No časem jsem pochopil, že oni to mají vyřešené normální klimatizací. Oni mají dole, jak je tato velká lávka, odtahy. V každém pokoji jsou odtahy, takže dojde k cirkulaci, a začne se ohřívat celá místnost. A to, že je nahoře, tak to bylo z důvodu, že to přihřívalo v té době i střechu, ať se netvoří led."

Vila je významná nejen samotnou architekturou, ale i tím, že se dochovala dodnes v téměř nezměněné podobě. Majitelé ale provedli řadu nutných rekonstrukcí.

Petr Doležílek, současný majitel vily: "Původního je tady možná tak šedesát, sedmdesát procent všeho, co tu je, ale vyměněná jsou třeba okna, dveře, natřené skříně znova, opravená garáž, zdivo, sanace sklepních místností. Já si myslím, že toho proběhlo dost."
Martin Strakoš, historik architektury: "Já bych chtěl ocenit, že zrovna v případě této unikátní architektury vynikající vily ji jednak původní majitelé vlastnili dlouho, myslím až do 70. let, a pak ji koupili rodiče současného majitele a stavěli se k tomu vynikajícím způsobem. Měli o tu vilu zájem, přijali ji za vlastní a dá se v podstatě říct, že ta vila je ve velmi autentickém stavu."

Národní kulturní památkou se vila stala v roce 2008. Památkově chráněná je ale i okolní zahrada se skalkou a jezírkem, do které se vila otevírá a dotváří tak významnou krajinnou scenérii.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042154/liskova-vila-ve-slezske-ostrave-je-skrytou-architektonickou-perlou-a-narodni-kulturni-pamatkou