Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historická procházka Porubou přilákala rekordní počet lidí. Dorazilo přes 80 zájemců

Ostrava-Poruba |

Poruba připravila pro všechny zájemce další oblíbenou historickou procházku. Trasa vedla tentokrát nejstarší částí obvodu a přilákala rekordní počet lidí.

Na historickou procházku starou Porubou dorazilo přes 80 zájemců. Historik Petr Lexa Přendík představil na dva a půl kilometrové trase místní památky i zajímavosti.

Petr Lexa Přendík, historik a průvodce: ,,Budeme se bavit od dob pravěkých. Začneme bludným balvanem a od toho budeme odvíjet příběh přes různá století až do 19. století. A nemineme významné dominanty Poruby jako je kostel, zámek, bývalá zámecká zahrada, rybníky, mlýny a zaměříme se i na historii Blažejovy továrny na nábytek. Poruba je v podstatě až do počátku 50. let  malou slezskou nenápadnou obcí, ale nakonec je jí dána role nové socialistické Ostravy, takže tady vzniká megalomanské sídliště. Pro mě jsou nejzajímavější příběhy spjaté s porubským zámkem od času renesance přes barokní přestavbu až po chátrání ve 20. století. Nakonec přišla i záchrana, tak si myslím, že to je jeden z těch šťastných příběhů aristokratických sídel na území Ostravy.”
Kristýna Špačková, odbor strategického rozvoje ÚMOb Poruba: ,,Procházky, zejména ty historické procházky, děláme pravidelně a jsou opravdu velmi oblíbené u veřejnosti. Hodně lidí zajímá historie Poruby, rádi se dozví, kde bydlí a co se tady stalo.”
účastníci historické procházky: ,,Na několika už jsme vlastně byli, takže víme, že prostě je to vždy zajímavé. V loňském roce například byla vycházka do Rezávky, předtím byly nějaké vycházky po centru města, takže my vlastně víme, kam jdeme.”
,,Poznat historii Poruby z pohledu zase někoho jiného. Ještě když víme, že je to poutavé přednášení, tak je to lákavé. A je fajn si to projít zase s kolektivem, který k tomu přidá vlastní zážitky nebo vzpomínky.”
,,Jsem z Poruby, jsem tady celý život, takže se těším na to, že se dozvím nějaké zajímavé informace o tom, jak to tady vzniklo.”
Kristýna Špačková, odbor strategického rozvoje ÚMOb Poruba: ,,Čekají nás ještě další obvody, 1. a 2. stavební obvod, 3. a 4. obvod. A letos máme novinku, která bude 2. října, a to je 5. stavební obvod."
Petr Lexa Přendík, historik a průvodce: ,,Zbývající obvody Poruby určitě taky někdy budou, ale ty si samozřejmě šetřím zase třeba na další rok. Kdyby mě někdo z Poruby oslovil, tak ať mám ještě nějaké eso v rukávu. Takže předpokládám, že postupem času dojdeme až do toho vůbec nejnovějšího obvodu.”

Komentované procházky se konají každý čtvrtek od 17 hodin. Milovníci Poruby se ale mohou těšit i na další akce, jednou z nich bude například 6. října přednáška v Pokladu zaměřená na výstavbu 5. a 6 obvodu.

Nahlásit chybu


K tématu

Historická procházka Porubou přilákala rekordní počet lidí. Dorazilo přes 80 zájemců

11. září 2025 10:33 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba připravila pro všechny zájemce další oblíbenou historickou procházku. Trasa vedla tentokrát nejstarší částí obvodu a přilákala rekordní počet lidí.

Historik Přendík představil v porubském Pokladu vznik Nové Ostravy

30. ledna 2025 17:50 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba ve stínu socialistického realismu - takové bylo téma fotopřednášky, která se uskutečnila v DK Poklad. Petr Lexa Přendík na ni představil vznik Nové Ostravy na pozadí poválečné situace.

Porubu ovládne Festival v ulicích. Nabídne přes 200 umělců ze 17 zemí

12. června 2025 15:27 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostravu-Porubu už brzy ovládne oblíbený Festival v ulicích. Představí se na něm více než 200 umělců. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu.


Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

Dnes 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

Zapojte se do soutěže o nejlepší sváteční vánočku

Včera 7:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Vánoce se hlásí o slovo a k nim neodmyslitelně patří i jedna z nejoblíbenějších tradic – pečení vánočky. A upéct opravdu chutnou vláčnou sváteční dobrotu není jen tak. Město Frýdek-Místek spouští již pátý ročník tradiční soutěže O nejlepší sváteční vánočku.

Na ostravském magistrátu se setkali dárci krve. Ocenění byli za 40 a 80 odběrů

Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Darování krve je nenahraditelným pilířem zdravotnictví a díky lidem, kteří to dobrovolně pravidelně podstupují jsou denně zachraňovány lidské životy. Na ostravský magistrát si vedení města a Červeného kříže pozvalo dvě stovky dárců, aby je ocenilo za jejich nezištnou pomoc.

Nový Jičín přejmenuje autobusové zastávky

Včera 9:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

14. prosince vstoupí v platnost upravené jízdní řády městských autobusů v Novém Jičíně. Velké novinky nepřinesou, zato se změní názvy některých zastávek. Jedno úplně nové nástupní místo přibude v ulici Svatopluka Čecha.

Únik na dani za čtvrt milionu. Celníci zabavili náklad kamionu s dva tisíce litry alkoholu

Včera 9:30 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Neměl doklady o zaplacení daně. Řidič kamionu převážel více než dva tisíce litrů alkoholu. Vezl likéry z Litvy do Itálie. Při kontrole dvakrát uvedl falešný kód přepravy. Alkohol zajistili ostravští celníci. V případě prodeje by únik na dani přesáhl čtvrt milionu korun.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2026 od 25 560 Kč/měsíc

V Ostravě-Mariánských Horách slavnostně rozsvítili vánoční strom v kostele Panny Marie Královny

V kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách se slavnostně rozsvítil vánoční strom. Tradiční akce se už podruhé konala uvnitř chrámu, který dodává předvánočnímu setkání jedinečnou atmosféru. Program odstartoval koncert dětí z místních mateřských škol a školního sboru Základní školy generála Janka.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

Včera 17:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Participativní rozpočet Naše Poruba zná vítěze. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Strážníci se s BESIPEM zaměřili na bezpečnost chodců. Rozdávali také reflexní prvky

Včera 17:08 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava a BESIP vyrazili společně do ulic s preventivně informační akcí. S příchodem zimy a snížené viditelnosti se v Porubě zaměřili na osvětu chodců, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky provozu.

Ostrava plánuje rok velkých investic. Rozpočet téměř 16 miliard udrží klíčové projekty

Včera 17:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

Vánoční strom bude v Porubě zářit až do tří králů. Jarmark je otevřen do 23. 12.

Včera 16:14 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Poruba rozzářila svůj vánoční strom. Slavnostní rozsvícení na Alšově náměstí si opět nenechaly ujít davy lidí. Zpestřil ho také bohatý doprovodný program, který je připraven po celý Vánoční jarmark.

Vítězem Naší Poruby je Hravý odpočinek na osmáku. Autor může čerpat až 5 mil. Kč

3. prosince 2025 15:51 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Ostrava-Poruba zná vítěze participativního rozpočtu. Veřejnost mohla vybírat ze tří finálových projektů. V hlasování, do kterého se zapojil rekordní počet lidí, nakonec uspěl návrh Hravý odpočinek na osmáku.

Historická procházka Porubou přilákala rekordní počet lidí. Dorazilo přes 80 zájemců
Vydáno 11. září 2025 17:45, Ostrava-Poruba, Jana Lipowská
Poruba připravila pro všechny zájemce další oblíbenou historickou procházku. Trasa vedla tentokrát nejstarší částí obvodu a přilákala rekordní počet lidí.

Na historickou procházku starou Porubou dorazilo přes 80 zájemců. Historik Petr Lexa Přendík představil na dva a půl kilometrové trase místní památky i zajímavosti.

Petr Lexa Přendík, historik a průvodce: ,,Budeme se bavit od dob pravěkých. Začneme bludným balvanem a od toho budeme odvíjet příběh přes různá století až do 19. století. A nemineme významné dominanty Poruby jako je kostel, zámek, bývalá zámecká zahrada, rybníky, mlýny a zaměříme se i na historii Blažejovy továrny na nábytek. Poruba je v podstatě až do počátku 50. let  malou slezskou nenápadnou obcí, ale nakonec je jí dána role nové socialistické Ostravy, takže tady vzniká megalomanské sídliště. Pro mě jsou nejzajímavější příběhy spjaté s porubským zámkem od času renesance přes barokní přestavbu až po chátrání ve 20. století. Nakonec přišla i záchrana, tak si myslím, že to je jeden z těch šťastných příběhů aristokratických sídel na území Ostravy.”
Kristýna Špačková, odbor strategického rozvoje ÚMOb Poruba: ,,Procházky, zejména ty historické procházky, děláme pravidelně a jsou opravdu velmi oblíbené u veřejnosti. Hodně lidí zajímá historie Poruby, rádi se dozví, kde bydlí a co se tady stalo.”
účastníci historické procházky: ,,Na několika už jsme vlastně byli, takže víme, že prostě je to vždy zajímavé. V loňském roce například byla vycházka do Rezávky, předtím byly nějaké vycházky po centru města, takže my vlastně víme, kam jdeme.”
,,Poznat historii Poruby z pohledu zase někoho jiného. Ještě když víme, že je to poutavé přednášení, tak je to lákavé. A je fajn si to projít zase s kolektivem, který k tomu přidá vlastní zážitky nebo vzpomínky.”
,,Jsem z Poruby, jsem tady celý život, takže se těším na to, že se dozvím nějaké zajímavé informace o tom, jak to tady vzniklo.”
Kristýna Špačková, odbor strategického rozvoje ÚMOb Poruba: ,,Čekají nás ještě další obvody, 1. a 2. stavební obvod, 3. a 4. obvod. A letos máme novinku, která bude 2. října, a to je 5. stavební obvod."
Petr Lexa Přendík, historik a průvodce: ,,Zbývající obvody Poruby určitě taky někdy budou, ale ty si samozřejmě šetřím zase třeba na další rok. Kdyby mě někdo z Poruby oslovil, tak ať mám ještě nějaké eso v rukávu. Takže předpokládám, že postupem času dojdeme až do toho vůbec nejnovějšího obvodu.”

Komentované procházky se konají každý čtvrtek od 17 hodin. Milovníci Poruby se ale mohou těšit i na další akce, jednou z nich bude například 6. října přednáška v Pokladu zaměřená na výstavbu 5. a 6 obvodu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-poruba/11000050519/historicka-prochazka-porubou-prilakala-rekordni-pocet-lidi-dorazilo-pres-80-zajemcu