Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Aplikace čistáOVA funguje už šest let. Lidé díky ní mohou upozornit na závady ve městě

Ostrava-město |  | Ostravské minuty

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Už od roku 2019 existuje v Ostravě webová aplikace čistáOVA a za dobu svého fungování už pomohla vyřešit tisíce problémů a nedostatků ve veřejném prostoru. Její velkou výhodou je, že není potřeba nic stahovat do mobilu, ale stačí si jen otevřít webovou stránku. Jen loni takto občané podali na tři a půl tisíce podnětů.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to velice jednoduché webové rozhraní, na kterém může každý obyvatel Ostravy nahlásit problém, který vidí. Jedná se především o vandalismus nebo údržbu zeleně. Lidé si na to zvykli, mají to rádi a užívají to napříč Ostravou."
 Aplikace uživatele jednoduše navádí, kam svůj postřeh směřovat. Hlavními oblastmi jsou cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, autovraky, zeleň, vandalismus a další. Po výběru kategorie problému je třeba vyplnit jeho popis, zaznačit pozici na mapě a připojit fotografii.

Eliška Konieczná, obyvatelka Poruby: "Já jsem velký fanda čistéOVY, protože mě zajímá, co se děje v Ostravě, já žiju v Ostravě-Porubě. Nahlásím do čisté OVY požadavek a mám hlavně zpětnou vazbu, co se s ním dělá. Kudy chodím, tudy to svým kamarádům říkám, protože je to super." 

V loňském roce nejčastěji lidé upozorňovali na rozbité cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, poškozenou zeleň a autovraky. Nejvíce hlášení se váže k městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, nejvíce podnětů přišlo v měsíci červnu. Většina nahlášených případů je však vyřešena v průběhu jednoho týdne,

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava znovu přispěje na úpravy veřejného prostoru. Z programu lze získat až půl milionu

19. ledna 2024 10:00 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Dotační program Tvoříme prostor už za roky jeho fungování zná snad každý obyvatel Ostravy. Je určen každému, komu není lhostejný vzhled místa, kde žije nebo třeba pracuje. Na nápady na zkrášlování veřejného prostoru může žadatel získat až půl milionu korun.

Aplikace čistáOVA už šestým rokem pomáhá udržovat pořádek v Ostravě

9. března 2024 12:53 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Webová aplikace čistáOVA pomáhá už téměř šest let občanům při hlášení závad na území Ostravy. Jejím prostřednictvím mohou jednoduše upozornit na různá poškození, kterých si ve veřejném prostoru všimnou, ať už je to nepořádek v ulicích, spadané větve nebo rozbité lavičky v parku.

Ostravané tvoří prostor. Podpořeno bylo dalších 5 projektů

16. dubna 2024 9:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

V Ostravě už několik let funguje oblíbený dotační program, který umožňuje obyvatelům města zvelebit si okolí svého bydliště. Nese název Tvoříme prostor a v těchto dnech zastupitelé schválili dalších 5 zajímavých projektů.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Vážná dopravní nehoda v Ostravě, dvě mladé dívky vstoupily pod projíždějící auto

25. května 2024 9:13 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Složky IZS zasahovaly v pátek odpoledne v Ostravě-Zábřehu na křižovatce ulic Výškovická a ulice U Studia u vážné dopravní nehody. Ve tři čtvrtě na pět převzali operátoři tísňové volání o střetu osobního vozidla se dvěma chodci. Na místo okamžitě vyjel lékařský tým ze základny v Zábřehu, dvě posádky rychlé zdravotnické pomoci a také policisté a hasiči. Záchranáři byli u zraněných během pěti minut.

Festival činoherního divadla hraje týden po celé Ostravě

24. května 2024 22:47 | Ostrava-Poruba | Libor Běčák | Kulturní okénko

Tradičně na několika místech se i letos opět odvíjí program činoherního festivalu Dream Factory Ostrava. Úvodní představení patřilo v pátek pražskému Činohernímu klubu. Vedle Vojty Kotka či Ondřeje Rychlého v něm hraje Marta Dancingerová, která je tváří letošního ročníku.

Ostrava přispěje na opravy památek a městských staveb. Dotační program funguje už 15 let

24. května 2024 13:31 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava podporuje rekonstrukce a opravy památek a významných městských staveb už mnoho let. V posledních 15 letech pak fungují dva programy, které dělí podporované objekty na klasické nebo industriální a na sakrální stavby.

Pětice žáků ZŠ z Ostravy zachránila zraněného seniora včasným zásahem

24. května 2024 12:15 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Regionální zprávy POLAR

Zcela příkladně se zachovala pětice žáků ze ZŠ Bohumíra Dvorského. Pomohli zraněnému seniorovi, kterého i dospělí kolemjdoucí jen míjeli. Jejich pomoc a postup ocenili záchranáři, vedení školy i obvodu. Pochvalu dostali přímo od starosty.

Den Moravské Ostravy a Přívozu zve na bohatý program

Centrum Ostravy se chystá na druhý ročník akce Den Moravské Ostravy a Přívozu. Akce letos slibuje ještě více zábavy a také propojení s průběhem oslav 100 let Velké Ostravy.

V Ostravě soutěžili dopravní policisté. Regulovčík roku musí zvládnout křižovatku i skvěle řídit

24. května 2024 10:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Ostrava opět po roce hostila dopravní policisty ze všech koutů MS kraje. Uskutečnil se totiž další ročník soutěže Regulovčík roku, který obnáší nejen perfektní řízení křižovatky, ale i další dovednosti, které musejí dopraváci ve službě zvládnout.

Aplikace čistáOVA funguje už šest let. Lidé díky ní mohou upozornit na závady ve městě
Vydáno 11. dubna 2024 9:20, Ostrava-město, Tomáš Kořistka
Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Už od roku 2019 existuje v Ostravě webová aplikace čistáOVA a za dobu svého fungování už pomohla vyřešit tisíce problémů a nedostatků ve veřejném prostoru. Její velkou výhodou je, že není potřeba nic stahovat do mobilu, ale stačí si jen otevřít webovou stránku. Jen loni takto občané podali na tři a půl tisíce podnětů.

Hana Tichánková, náměstkyně primátora Ostravy: "Je to velice jednoduché webové rozhraní, na kterém může každý obyvatel Ostravy nahlásit problém, který vidí. Jedná se především o vandalismus nebo údržbu zeleně. Lidé si na to zvykli, mají to rádi a užívají to napříč Ostravou."
 Aplikace uživatele jednoduše navádí, kam svůj postřeh směřovat. Hlavními oblastmi jsou cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, autovraky, zeleň, vandalismus a další. Po výběru kategorie problému je třeba vyplnit jeho popis, zaznačit pozici na mapě a připojit fotografii.

Eliška Konieczná, obyvatelka Poruby: "Já jsem velký fanda čistéOVY, protože mě zajímá, co se děje v Ostravě, já žiju v Ostravě-Porubě. Nahlásím do čisté OVY požadavek a mám hlavně zpětnou vazbu, co se s ním dělá. Kudy chodím, tudy to svým kamarádům říkám, protože je to super." 

V loňském roce nejčastěji lidé upozorňovali na rozbité cesty a chodníky, nepořádek v ulicích, poškozenou zeleň a autovraky. Nejvíce hlášení se váže k městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, nejvíce podnětů přišlo v měsíci červnu. Většina nahlášených případů je však vyřešena v průběhu jednoho týdne,

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000042513/aplikace-cistaova-funguje-uz-sest-let-lide-diky-ni-mohou-upozornit-na-zavady-ve-meste