Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Ostrava-město |

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Zdravotní ústav v Ostravě už zhruba měsíc měří imise na dvou místech nedaleko heřmanického odvalu. Konkrétně v místní části Bohumína ve Vrbici a v Ostravě-Heřmanicích, nedaleko věznice.

Rostislav Dudáš, ředitel odštěpného závodu ODRA: "Měřit budeme na obou místech minimálně rok a to 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Místa pro umístění měřicích stanic jsme ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava vybírali na základě několika parametrů. Jsou umístěny na návětrné a závětrné straně odvalu, rovněž jsme vycházeli z rozptylové studie, která určila místa kde mohou být koncentrace škodlivin nejvyšší a samozřejmě podle zákonné vyhlášky o umísťovaní monitorovacích stanic. Ta přesně definuje například podmínky vzdáleností od komunikace nebo budov a další důležité aspekty, tak aby nedocházelo ke zkreslení výsledků měření."
Lucie Hellebrandová, Zdravotní ústav Ostrava: "Mobilní měřicí stanice se vybavením v podstatě v ničem neliší od klasické stacionární imisní stanice, jakou provozujeme například v Ostravě-Radvanicích nebo v Hrušově. Analyzátory uvnitř vozu ukládají každou vteřinu naměřená data, až se vytvoří 10min průměr, tak dojde k jeho odeslání na náš centrální server. Měřicí stanice je rovněž vybavena softwarem, který nám umí hlásit chyby nebo výpadky v měření, a díky tomu jsme schopni reagovat okamžitě a zajistit v řádech desítek minut nápravu poruchového stavu."

Státní podnik imisní monitoring v minulosti nechal provádět 4x ročně v jednotlivých obdobích roku. Zdravotní ústav nově na obou stanicích po celý rok momentálně zaznamenává téměř všechny škodliviny, u kterých je stanoven zákonný limit.

Lucie Hellebrandová, Zdravotní ústav Ostrava: "Sledujeme koncentrace prachových částic velikosti PM10, PM2,5. Měříme oxidy dusíku, oxidy síry, oxid uhelnatý a odebíráme vzorky ovzduší na následnou analýzu benzo(a)pyrenu a dalších těkavých látek v ovzduší."

První relevantní data z měření by mohla být známa za několik týdnů.

Lucie Hellebrandová, Zdravotní ústav Ostrava: "Interpretace dat je totiž velmi náročná. Data musí analyzovat zkušený technik. Nad každou zvýšenou hodnotou se musí zamyslet, proč k výkyvu mohlo dojít a porovnat ho také s okolními stanicemi. Verifikace výsledků je časově velmi náročný proces, takže teď jednáme se státním podnikem DIAMO, jak často bychom data z měření mohli zveřejňovat."

Státní podnik Diamo provozuje termicky aktivní odval Heřmanice od roku 2002. Na něm ještě do nedávné doby prováděl sanační práce podle stanoveného plánu.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Sanaci odvalu jsme ale byli bohužel nuceni aktuálně pozastavit, a to z důvodu sporů se zhotovitelem prací, který měl v požadované kvalitě zrealizovat opatření proti šíření termické aktivity odvalu směrem k existující skládce chemických odpadů, a také na základě změn majetkových poměrů v lokalitě."

Pro kontrolu sanace byla Ministerstvem průmyslu a obchodu ustanovena meziresortní komise, která uložila státnímu podniku DIAMO za úkol zpracovat novou aktualizovanou studii sanace.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Předpokládáme, že 20. června bychom mohli představit zvolenou sanační metodu, která zohlední jak zátěž na životní prostředí, tak také časovou i finanční náročnost."
Nahlásit chybu


K tématu

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Ostrava požaduje urychlenou sanaci heřmanického odvalu. Apel jde přímo na ministry vlády

2. února 2024 14:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy nechce jen přihlížet sporům kolem sanace heřmanického odvalu a pozvalo proto do města ministry vlády, aby situaci urgentně vyřešili. Cílem je, aby státní podnik DIAMO provedl kompletní sanaci a rekultivaci celé lokality.

BorsodChem splnila dohodu s krajem o menším zatížení životního prostředí

30. června 2023 16:47 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Společnost BorsodChem se společně s Moravskoslezským krajem loni na jaře zavázala k aktivitám, které povedou k menšímu zatížení životního prostředí. Kraj i chemička své závazky splnily, vyplynulo to z ročního vyhodnocení.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Moravská Ostrava a Přívoz postupně revitalizuje i Husův sad

Centrální ostravský obvod revitalizuje také Husův sad. Aktuálně tam byly vysazeny nové trvalkové záhony a chystá se také realizace nového hřiště.

Ostravští strážníci realizovali na školách přes 800 preventivních programů

Včera 14:32 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Prevence je důležitou součástí práce ostravských strážníků. Cílí na nejzranitelnější skupiny, mezi které patří děti a dospívající mládež. Právě z tohoto důvodu ostravští strážníci-preventisté realizovali v průběhu celého školního roku v mateřských, základních i středních školách řadu besed i preventivních projektů.

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka byl zahájen, probíhá po celém Moravskoslezském kraji

Letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka probíhá ve slavnostní atmosféře. Na tento rok totiž připadl nejen Rok české hudby ale i výročí samotného Leoše Janáčka, který se narodil před 170 lety. V rámci festivalu tak opět vystoupí nejen špičkoví hudebníci, chybět nebude ani balet a bohatý doprovodný program.

Porubští trubači oslavili 15 let. S výročním koncertem vystoupili v klubu Garáž

20. června 2024 21:10 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubští trubči oslavili 15 let od svého založení výročním koncertem v klubu Garáž v Martinově. Za tu dobu se pořádně rozrostli, z původních 5 členů jich je v současné době 20. Loni jich bylo dokonce 27.

TJ Sokol Poruba má 130 let. Na oslavě se předvedly všechny oddíly

20. června 2024 21:00 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

TJ Sokol Poruba oslavil neuvěřitelných 130 let od svého založení v roce 1894. V areálu Sokolovny uspořádal slavnostní program, na kterém se předvedly všechny sportovní oddíly a nechyběla ani zábava.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

20. června 2024 16:29 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy
Vydáno 29. května 2024 12:10, Ostrava-město, Jiří Cileček
Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

zdroj foto: státní podnik DIAMO

Zdravotní ústav v Ostravě už zhruba měsíc měří imise na dvou místech nedaleko heřmanického odvalu. Konkrétně v místní části Bohumína ve Vrbici a v Ostravě-Heřmanicích, nedaleko věznice.

Rostislav Dudáš, ředitel odštěpného závodu ODRA: "Měřit budeme na obou místech minimálně rok a to 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Místa pro umístění měřicích stanic jsme ve spolupráci se Zdravotním ústavem Ostrava vybírali na základě několika parametrů. Jsou umístěny na návětrné a závětrné straně odvalu, rovněž jsme vycházeli z rozptylové studie, která určila místa kde mohou být koncentrace škodlivin nejvyšší a samozřejmě podle zákonné vyhlášky o umísťovaní monitorovacích stanic. Ta přesně definuje například podmínky vzdáleností od komunikace nebo budov a další důležité aspekty, tak aby nedocházelo ke zkreslení výsledků měření."
Lucie Hellebrandová, Zdravotní ústav Ostrava: "Mobilní měřicí stanice se vybavením v podstatě v ničem neliší od klasické stacionární imisní stanice, jakou provozujeme například v Ostravě-Radvanicích nebo v Hrušově. Analyzátory uvnitř vozu ukládají každou vteřinu naměřená data, až se vytvoří 10min průměr, tak dojde k jeho odeslání na náš centrální server. Měřicí stanice je rovněž vybavena softwarem, který nám umí hlásit chyby nebo výpadky v měření, a díky tomu jsme schopni reagovat okamžitě a zajistit v řádech desítek minut nápravu poruchového stavu."

Státní podnik imisní monitoring v minulosti nechal provádět 4x ročně v jednotlivých obdobích roku. Zdravotní ústav nově na obou stanicích po celý rok momentálně zaznamenává téměř všechny škodliviny, u kterých je stanoven zákonný limit.

Lucie Hellebrandová, Zdravotní ústav Ostrava: "Sledujeme koncentrace prachových částic velikosti PM10, PM2,5. Měříme oxidy dusíku, oxidy síry, oxid uhelnatý a odebíráme vzorky ovzduší na následnou analýzu benzo(a)pyrenu a dalších těkavých látek v ovzduší."

První relevantní data z měření by mohla být známa za několik týdnů.

Lucie Hellebrandová, Zdravotní ústav Ostrava: "Interpretace dat je totiž velmi náročná. Data musí analyzovat zkušený technik. Nad každou zvýšenou hodnotou se musí zamyslet, proč k výkyvu mohlo dojít a porovnat ho také s okolními stanicemi. Verifikace výsledků je časově velmi náročný proces, takže teď jednáme se státním podnikem DIAMO, jak často bychom data z měření mohli zveřejňovat."

Státní podnik Diamo provozuje termicky aktivní odval Heřmanice od roku 2002. Na něm ještě do nedávné doby prováděl sanační práce podle stanoveného plánu.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Sanaci odvalu jsme ale byli bohužel nuceni aktuálně pozastavit, a to z důvodu sporů se zhotovitelem prací, který měl v požadované kvalitě zrealizovat opatření proti šíření termické aktivity odvalu směrem k existující skládce chemických odpadů, a také na základě změn majetkových poměrů v lokalitě."

Pro kontrolu sanace byla Ministerstvem průmyslu a obchodu ustanovena meziresortní komise, která uložila státnímu podniku DIAMO za úkol zpracovat novou aktualizovanou studii sanace.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Předpokládáme, že 20. června bychom mohli představit zvolenou sanační metodu, která zohlední jak zátěž na životní prostředí, tak také časovou i finanční náročnost."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043287/diamo-rozsirilo-imisni-monitoring-u-hermanicke-haldy