Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • PO ZŘÍCENÍ ČÁSTI HOTELU ZÁMEČEK V ČELADNÉ HASIČI VYPROŠŤOVALI ZASYPANÉ HOSTY
  • V SOBOTU SE V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC KONÁ GASTROFESTIVAL POJEZFEST
  • LEVHARTÍ SAMIČKY Z OSTRAVSKÉ ZOO SI ZAČÍNAJÍ UŽÍVAT VENKOVNÍ VÝBĚH
  • DVĚ LEVHARTÍ SAMIČKY NAROZENÉ V LISTOPADU UŽ POZNÁVAJÍ VENKOVNÍ VÝBĚH ZOO OV
  • V BESKYDSKÉ OBCI ŘEKA LIDÉ ODMÍTAJÍ ZÁMĚR ROZŠÍŘIT TĚŽBU V KAMENOLOMU
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár, čeká ji i mistrovství světa

Ostrava-město |  | Slezskoostravský expres

Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Že jachting není v Česku příliš rozšířeným sportem, je jasné. I u nás ale máme úspěšné závodníky. Patří mezi ně i Tatiana Bělunková, patnáctiletá rodačka z Ostravy. S jachtingem začala už s nástupem na základní školu.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Věnuju se mu tak od první třídy, takže to bude dejme tomu devět, nebo deset let. Dělám to vlastně odmala, vedli mě k tomu odmala rodiče a vždycky to byla taková srdcovka. Začátky sice nebyly lehké, byl to takový boj, ale dostala jsem se k tomu a ten sportu už odmala miluju.“

      Tatiana má za sebou úspěšný rok. Po výhře dvou závodů vede Evropský pohár. Aby celou sérii 11 závodů vyhrála, chybí jí úspěšně projet už jen jediný. V dubnu se navíc vrátila z nejvyšší evropské soutěže.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nedávno jsme přijeli z mistrovství Evropy, kde jsem teda nakonec skončila dvanáctá, ale bylo nás 165 lodí z 35 zemí, takže konkurence byla veliká. V posledním dni jsem oželila šesté místo, nakonec se mi jedna rozička nepovedla, ale i tak bych řekla, že je to docela velký úspěch.“
      Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „U nás na Slezské máme samozřejmě spoustu šikovných lidí. Já se snažím s nimi pravidelně potkávat a oceňujeme je i v rámci nejrůznějších iniciativ městského obvodu. Jsem rád, že se u nás daří i takovým disciplínám, jako je třeba jachting, protože nejsme zrovna zemí, kde by jachting byl nějakou oblíbenou a rozšířenou disciplínou, takže i to je třeba ocenit.“

      Kromě tréninků a závodů musí Tatiana zvládat taky přípravu do školy. Je totiž studentkou prvního ročníku na hladnovském gymnáziu. To se jí ale snaží vycházet vstříc.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Hladnov mi umožňuje individuální plán. Když jsem pryč, tak jsem pak schopná si dodělat tu školu, dopsat si písemky. Je to někdy těžké, někdy se šrotuju večer na písemky, ale jsou strašně vstřícní a dávají mi volnou ruku na tyhle výjezdy a závody, takže za to jsem všem ze školy vděčná.“

      Cesta z Ostravy na nejvyšší soutěže v jachtingu prý není jednoduchá, ale stojí za to.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nejtěžší bylo aklimatizovat se na ty mořské, oceánské podmínky, protože to tady v Česku nemáme. Je těžké se připravit na ty vlny, protože tady v Česku je rovná voda, většinou slabý vítr, takže aklimatizovat se na ty vlny bylo hodně těžké. Nejlepší je na tom ale pak ten pocit, když to člověk zvládne, když se to tomu člověku povede. Je to fakt super si říct, že to ten člověk dokázal.“

      V následujících měsících se Tatiana začne připravovat dokonce na mistrovství světa. To se bude konat v Portugalsku na konci června.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      Chovatelská burza ve Slezské Ostravě má otevřeno každou neděli a není určená jen chovatelům

      Husy, krůty, slepice, kachny, králíky i jiná domácí a hospodářská zvířata mohou zájemci koupit i prodat na slezskoostravské chovatelské burze. Ta se koná na Hladnově každý týden po celý rok a vstupné je pouhých patnáct korun.

      Noc vědců přírodovědecké fakulty se vrátila do Slezské Ostravy, návštěvnost byla enormní

      Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity se připojila k vědeckým pracovištím dvou desítek českých vysokých škol a dalších institucí a přivítala stovky návštěvníků na letošní Noci vědců. Oproti loňskému roku se zájemcům představila ve vlastních prostorách na slezskoostravském Hladnově.

      Slezská Ostrava má Sportovce roku MSK 2024, v kategorii mládeže získala ocenění Tatiana Bělunková

      Slezská Ostrava je kolébkou úspěšných sportovců i sportovních klubů. To v loňském roce prokázala i šestnáctiletá jachtařka Tatiana Bělunková, která si vedla úspěšně v českých i mezinárodních soutěžích. Jako pochvalu si letos odnesla taky prestižní ocenění Sportovec roku Moravskoslezského kraje.


      V Dolních Vítkovicích startuje první letošní Pojez fest, nabídne gastro zážitky i koncerty

      Včera 17:34 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      V sobotu 10. května ožijí Dolní Vítkovice festivalem Pojez fest, který propojuje gastronomii s kulturním a rodinným programem. Letos se koná již počtvrté a opět je spojen s akcí Den s Technotrasou, která přibližuje technické památky a zážitky Moravskoslezského kraje.

      Budoucí zdravotníci skládají zkoušky v prostředí třinecké nemocnice

      Včera 16:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      V prostorách Nemocnice Třinec právě probíhají praktické maturitní zkoušky studentů zdravotnických škol, které představují významný krok na jejich cestě k budoucímu povolání. Tyto zkoušky jsou nejen ověřením odborných znalostí a dovedností, ale také momentem, kdy mladí lidé poprvé naplno vnímají odpovědnost, kterou zdravotnické povolání přináší.

      Karvinské moře čeká jarní úklid, do akce se mohou zapojit i náhodní návštěvníci

      Včera 17:08 | Karviná | Libor Běčák

      Rekreační areál Karvinské moře projde v sobotu 17. května od 10 do 13 hodin důkladným jarním úklidem. Do dobrovolnické akce, kterou připravil magistrát města Karviná, se může zapojit každý návštěvník.

      Hasiči v noci vyprošťovali sutinami zasypané hosty zříceného hotelu v Čeladné

      Včera 6:32 | Čeladná | Libor Běčák

      Dva lidi, které zavalily sutiny, vyprostili hasiči ze zborcených vnitřních prostor hotelů v Čeladné. Další hosty uvězněné ve vyšším patře evakuovali po žebříku.

      Policejní video zachytilo ženu slézající po bleskosvodu z hořícího bytu, z domu byl zachráněn i vozíčkář

      Včera 13:57 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Policie aktualizovala informace týkající se čtvrtečního požáru bytu v domě na ostravském sídlišti Dubina. Krátce po poledni tam došlo v panelovém domě v ulici Milana Fialy k požáru, který si vyžádal zásah policie, hasičů i záchranářů. Díky rychlé reakci policistů se podařilo evakuovat zhruba čtyři desítky obyvatel, zachránit muže na vozíku i ženu prchající z okna.

      Policisté hledají svědky nehody ve Frýdku-Místku, sražený chlapec z místa odešel

      Včera 17:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Dopravní policisté z Frýdku-Místku prověřují okolnosti nehody, k níž došlo 25. dubna ráno na ulici Frýdlantská. Osobní vůz srazil chlapce na přechodu pro chodce. Ten z místa nehody odešel a zatím se nepodařilo zjistit jeho totožnost.

      Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajskou soutěž ve vyprošťování

      Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.

      Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

      8. května 2025 11:27 | Havířov | Libor Běčák

      V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

      Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

      7. května 2025 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

      Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

      8. května 2025 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

      Radnice Moravské Ostravy a Přívozu se zapojí do Ostravské muzejní noci

      Moravská Ostrava a Přívoz se i letos připojuje k Ostravské muzejní noci. V sobotu 17. května nabídne radnice na náměstí kromě hudby a tance také setkání se starostou, komentované prohlídky a start rodinné venkovní hry. Program poběží až do pozdního večera.

      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      8. května 2025 18:01 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      V Ostravě-Porubě začalo rajonové čištění komunikací. Na termín upozorňují značky

      8. května 2025 17:57 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      V Porubě odstartovalo po zimě rajonové čištění komunikací. Na termín jarního úklidu upozorní obyvatele ulic několik dní předem přenosné dopravní značky.

      Porubský den bezpečí přilákal davy lidí. K vidění byly i dynamické ukázky složek IZS

      8. května 2025 17:34 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

      Louka u Francouzské ulice ožila Porubským dnem bezpečí, na kterém se prezentovali hasiči, policisté, strážníci nebo zdravotníci. Akci si nenechaly ujít stovky lidí.

      Nádraží Ostrava-Svinov projde v roce 2026 rekonstrukcí

      7. května 2025 9:41 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka | Svinovský miniexpres

      Vysokorychlostní trať výrazně zlepší dopravu i zaměstnanost v kraji. Ostrava se díky ní propojí s mezinárodní sítí – do Vídně či Varšavy se lidé dostanou za hodinu. Už v roce 2026 proto začne Správa železnic rekonstruovat svinovské nádraží.

      Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy vede Evropský pohár, čeká ji i mistrovství světa
      Vydáno 30. května 2024 12:30, Ostrava-město, Michal Slonina
      Patnáctiletá jachtařka ze Slezské Ostravy je nejen členkou českého reprezentačního týmu, momentálně je také v čele tabulky Evropského poháru. Jachtingu se věnuje už devět let a úspěchy nesbírá jen v rámci Evropy. V červnu ji čeká dokonce mistrovství světa.

      Že jachting není v Česku příliš rozšířeným sportem, je jasné. I u nás ale máme úspěšné závodníky. Patří mezi ně i Tatiana Bělunková, patnáctiletá rodačka z Ostravy. S jachtingem začala už s nástupem na základní školu.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Věnuju se mu tak od první třídy, takže to bude dejme tomu devět, nebo deset let. Dělám to vlastně odmala, vedli mě k tomu odmala rodiče a vždycky to byla taková srdcovka. Začátky sice nebyly lehké, byl to takový boj, ale dostala jsem se k tomu a ten sportu už odmala miluju.“

      Tatiana má za sebou úspěšný rok. Po výhře dvou závodů vede Evropský pohár. Aby celou sérii 11 závodů vyhrála, chybí jí úspěšně projet už jen jediný. V dubnu se navíc vrátila z nejvyšší evropské soutěže.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nedávno jsme přijeli z mistrovství Evropy, kde jsem teda nakonec skončila dvanáctá, ale bylo nás 165 lodí z 35 zemí, takže konkurence byla veliká. V posledním dni jsem oželila šesté místo, nakonec se mi jedna rozička nepovedla, ale i tak bych řekla, že je to docela velký úspěch.“
      Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: „U nás na Slezské máme samozřejmě spoustu šikovných lidí. Já se snažím s nimi pravidelně potkávat a oceňujeme je i v rámci nejrůznějších iniciativ městského obvodu. Jsem rád, že se u nás daří i takovým disciplínám, jako je třeba jachting, protože nejsme zrovna zemí, kde by jachting byl nějakou oblíbenou a rozšířenou disciplínou, takže i to je třeba ocenit.“

      Kromě tréninků a závodů musí Tatiana zvládat taky přípravu do školy. Je totiž studentkou prvního ročníku na hladnovském gymnáziu. To se jí ale snaží vycházet vstříc.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Hladnov mi umožňuje individuální plán. Když jsem pryč, tak jsem pak schopná si dodělat tu školu, dopsat si písemky. Je to někdy těžké, někdy se šrotuju večer na písemky, ale jsou strašně vstřícní a dávají mi volnou ruku na tyhle výjezdy a závody, takže za to jsem všem ze školy vděčná.“

      Cesta z Ostravy na nejvyšší soutěže v jachtingu prý není jednoduchá, ale stojí za to.

      Tatiana Bělunková, jachtařka: „Nejtěžší bylo aklimatizovat se na ty mořské, oceánské podmínky, protože to tady v Česku nemáme. Je těžké se připravit na ty vlny, protože tady v Česku je rovná voda, většinou slabý vítr, takže aklimatizovat se na ty vlny bylo hodně těžké. Nejlepší je na tom ale pak ten pocit, když to člověk zvládne, když se to tomu člověku povede. Je to fakt super si říct, že to ten člověk dokázal.“

      V následujících měsících se Tatiana začne připravovat dokonce na mistrovství světa. To se bude konat v Portugalsku na konci června.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043305/patnactileta-jachtarka-ze-slezske-ostravy-vede-evropsky-pohar-ceka-ji-i-mistrovstvi-sveta