Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Městské nemocnici Ostrava vzniklo nové pracoviště Gastroenterologie

Ostrava-město |

Oddělením od interny vzniklo v Městské nemocnici Ostrava nové pracoviště – oddělení gastroenterologie. Léčí se zde nejrůznější choroby zažívacího traktu, jako jícnu, žaludku, slinivky či jater a střev. Díky změně se zde mohou specialisté v oboru věnovat většímu množství pacientů.

Jindřich Procházka žije plnohodnotným životem. Před třemi roky však strávil dlouhé měsíce na interním oddělení městské nemocnice Ostrava, kde ho přijali s akutním zánětem slinivky.

Jindřich Procházka, pacient: „Ty moje začátky s nemocí byly nečekané, bylo to doslova z minuty na minutu. Odvezli mě a umístili nejdříve na internu, poté na gastro. Ten pocit byl takový, že tady jedete na 5 dní a pak jsem tady skončil 4 měsíce. A hlavně díky úžasné péči tady gastroenterologického oddělení a tehdy pana asistenta Kovaly, dnes už primáře Kovaly, jsem se z toho vyhrabal.

Aby si mohli lékaři zdejšího oddělení připsat na účet více příběhů s podobně šťastným koncem, vzniklo zde nové specializované pracoviště gastroenterologie.

Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Jedná se v podstatě o organizační změnu, která by měla vést k tomu, abychom byli schopni kvalitně ošetřit větší počet pacientů. Ta potřeba endoskopických výkonů stále narůstá a narůstat ještě bude.“

Od začátku roku pracovníkům interního oddělení pomáhá tento nový přístroj – cholangioskop.

Martin Kraus, lékař, Interna, MNO: „Je to k využití opravdu v monetě, kdy nejsme schopni diagnostikovat nebo řešit kameny ve žlučových cestách standartní RCP metodou. Pak přichází na řadu tento opravdu nadstandartní přístroj, který zavedeme pracovním kanálem toho RCP přístroje a pomocí speciální hydraulické sondy jsme schopni poté uvnitř těch žlučových cest rozbít ten kámen rázovou vlnou a poté to postupně vyčistit. Další problém, který jsme schopni díky tomuto vyřešit jsou zúžení v oblasti žlučových cest, které mají nejasnou povahu – jestli jsou zkoubné nebo nezhoubné.“

Obecně počty pacientů s chorobami trávicího traktu stoupají. Jen za loňský rok zde doktoři provedli více než 5,5 tisíce endoskopií trávícího traktu a jiných zákroků v oblasti slinivky, žlučových cest a jater.

Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Obecně si to samozřejmě vyžaduje ten zdravotní stav té populace. Větší stresové prostředí, rychlejší doba apod. Ale mimo jiné i v těch vyspělých zemích, kde se v tom zdravotnictví samozřejmě řadíme je potřeba té preventivní péče. Velký důraz se klade na prevenci nádoru tlustého střeva, konečníku a teď budeme součástí pilotního projektu pro vyhledávání rakoviny slinivky břišní.“

Velký důraz se tedy klade na prevenci. Ministerstvo zdravotnictví vyzývá každého občana staršího padesáti let k vyšetření rakoviny tlustého střeva.

Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Někdo to neakceptuje, samozřejmě 100 % lidí na tu prevenci nepřijde, protože mají někdy obavy z toho vyšetření, z bolesti, nějaký stud, ale ten apel je jednoznačný. Pokud člověk přijde včas tak jsme schopni s vysokou pravděpodobností pomoci tak, že nebude mít do budoucna nějaké větší problémy s tím nádorovým onemocněním.“

Nemocnice se snaží gastroenterologickou ambulanci rozšířit i o zájemce z řad absolventů lékařských fakult, a to prostřednictvím edukační činnosti nebo stáží.

Martin Kraus, lékař, Interna, MNO: „Gastroenterologie je v poslední době obor velmi dynamický a rozvíjí se hodně k terapii. V minulosti, kdy byla spousta věcí řešitelná pouze chirurgicky, tak ta endoskopie mnohé chirurgické metodu nahrazuje. To znamená je to pro pacienty méně invazivní a tom je ten obor i lákavý. Kdo chce pracovat rukama a trochu se možná té velké chirurgie obává, tak tohle je asi něco mezi tím a do budoucna se ten obor bude ještě určitě rozvíjet dále.“

Městská nemocnice Ostrava je již druhým rokem i na seznamu Center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie. Těch je v Česku celkem jen 19.

Nahlásit chybu


K tématu

Fifejdská nemocnice má druhou magnetickou rezonanci. Je prý nejmodernější v celém MS kraji

8. července 2025 10:05 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Městská nemocnice Ostrava pokračuje v modernizaci a to napříč odděleními. Nyní udělalo výrazný krok kupředu oddělení radiologie a zobrazovacích metod, které bylo vybaveno novým špičkovým zařízením v diagnostice - nejmodernější magnetickou rezonancí.

Centrum duševního zdraví Ostrava se kvůli rekonstrukci dočasně stěhuje

29. června 2025 10:48 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Centrum duševního zdraví Ostrava mění od července své působiště. Původní prostory na ulici Kafkova čeká rozsáhlá rekonstrukce, která má výrazně zkvalitnit zázemí a rozšířit péči o osoby s duševním onemocněním. Na přechodnou dobu se Centrum přemístí do budovy bývalé lékárny u hlavního vstupu do Městské nemocnice Ostrava.

Centrum pro rodinu a sociální péči má nové prostory. Budova byla zachráněna před zbouráním

8. ledna 2026 8:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Centrum pro rodinu a sociální péči je jednou z velmi důležitých sociálních služeb v Ostravě. V minulých dnech se tato organizace přestěhovala do nově zrekonstruovaného objektu v centru Ostravy a své služby tak může nabízet v moderních a důstojných prostorách.


Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

Dnes 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

Dnes 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

Dnes 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Důkazy nevedou ke konkrétnímu žháři, který zavinil požár domu v Havířově

Dnes 12:04 | Havířov | Libor Běčák

Policistům se nepodařilo získat dostatek důkazů, které by mohly usvědčit pachatele, který by mohl být zodpovědný za vznik tragického požáru loni v srpnu v centru Havířova. Vyšetřování bylo proto odloženo.

Akce Pozor, JEDU!!! učí bezpečné chování v dopravě. MŠ Ukrajinská uspořádala již 8. ročník

Dnes 15:17 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Pozor JEDU!!!, tak se jmenuje oblíbená dopravně-bezpečnostní akce, kterou pro děti, rodiče i veřejnost opět po roce uspořádala mateřská škola Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Zábavnou formou nabídla důležité informace o bezpečnosti v dopravě i první pomoci.

Drama s dobrým koncem – tak vypadal závěr Dnů města v Bruntále

Dnes 13:08 | Bruntál | Karel Soukop

Historicky dosud nevídaný zážitek měli pořadatelé i návštěvníci Dnů města v Bruntále. To, že nelze poručit větru ani dešti, zažili na místě při vrcholu oslav.

Dětská skupina při MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu funguje už rok

Dnes 9:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Zasáhli v krizové situaci. Středoškoláci převzali ocenění za poskytnutí první pomoci

Včera 11:39 | Ostrava-Vítkovice | Anna Břenková

Skupina středoškoláků dokázala v krizové situaci zachovat chladnou hlavu. Během výletu na Lysé hoře pomohli staršímu cyklistovi, který přímo před nimi zkolaboval. Za tento hrdinský čin byli oceněni přímo na půdě školy.

Kameny zmizelých v centru Fulneku připomínají členy židovských rodin, kteří se nevrátili z války

Dnes 13:05 | Fulnek | Libor Běčák

Také ve Fulneku si lidé připomněli památku obyvatel města, kteří nepřežili II. světovou válku. Setkání pozůstalých se školáky a tradiční židovský obřad na náměstí byl plný emocí.

Tropický víkend zaměstnal záchranáře. Vyjížděli ke stovce kolapsům kvůli horku

Včera 14:38 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Uplynulý víkend přinesl do Moravskoslezského kraje úmorná vedra, která se okamžitě projevila na vytíženosti záchranné služby. Během tří dnů musely posádky ošetřit více než stovku lidí, kteří zkolabovali v důsledku přehřátí a dehydratace. Nejčastěji šlo o seniory a osoby, které podcenily pobyt na přímém slunci nebo kombinaci horka s alkoholem.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Slavnosti Jihu 2026 byly větší, živější a nabitější

Dnes 16:41 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dny plné hudby, nezapomenutelných vystoupení a jedinečné atmosféry roztančily předposlední červnový víkend obvod Ostrava-Jih. Na zábřežském hřišti Svazácká se konal už tradiční Festival Slavnosti Jihu, který přilákal více než 15 tisíc lidí.

Ostrava má novou koncepci bydlení. Má nastavit směr až do roku 2050

Dnes 16:02 | Ostrava-město | Jana Lipowská

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050.

ZŠ a MŠ Volgogradská v Ostravě-Zábřehu provozuje dětskou skupinu i přípravnou třídu

Dnes 14:24 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Dětská skupina, která vznikla při základní a mateřské škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu uzavírá první rok svého fungování. Kapacita se naplnila a nyní přijímají nové zájemce. Mezistupeň vzdělávání mezi mateřskou a základní školou zde poté doplňuje přípravná třída.

Žáci Speciální školy Diakonie v Hrabůvce se dočkají nové solné jeskyně

Dnes 10:25 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Hrabůvkovská pobočka Speciální školy diakonie neustále vylepšuje podmínky pro své žáky s mentálním postižením. Tento rok otevřela nové dílny či muzikoterapeutickou místnost a nyní chystá i solnou jeskyni. Vedení školy proto spustilo veřejnou sbírku.

V Městské nemocnici Ostrava vzniklo nové pracoviště Gastroenterologie
Vydáno 12. června 2024 13:13, Ostrava-město, Andrea Holeszová
Oddělením od interny vzniklo v Městské nemocnici Ostrava nové pracoviště – oddělení gastroenterologie. Léčí se zde nejrůznější choroby zažívacího traktu, jako jícnu, žaludku, slinivky či jater a střev. Díky změně se zde mohou specialisté v oboru věnovat většímu množství pacientů.

Jindřich Procházka žije plnohodnotným životem. Před třemi roky však strávil dlouhé měsíce na interním oddělení městské nemocnice Ostrava, kde ho přijali s akutním zánětem slinivky.

Jindřich Procházka, pacient: „Ty moje začátky s nemocí byly nečekané, bylo to doslova z minuty na minutu. Odvezli mě a umístili nejdříve na internu, poté na gastro. Ten pocit byl takový, že tady jedete na 5 dní a pak jsem tady skončil 4 měsíce. A hlavně díky úžasné péči tady gastroenterologického oddělení a tehdy pana asistenta Kovaly, dnes už primáře Kovaly, jsem se z toho vyhrabal.

Aby si mohli lékaři zdejšího oddělení připsat na účet více příběhů s podobně šťastným koncem, vzniklo zde nové specializované pracoviště gastroenterologie.

Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Jedná se v podstatě o organizační změnu, která by měla vést k tomu, abychom byli schopni kvalitně ošetřit větší počet pacientů. Ta potřeba endoskopických výkonů stále narůstá a narůstat ještě bude.“

Od začátku roku pracovníkům interního oddělení pomáhá tento nový přístroj – cholangioskop.

Martin Kraus, lékař, Interna, MNO: „Je to k využití opravdu v monetě, kdy nejsme schopni diagnostikovat nebo řešit kameny ve žlučových cestách standartní RCP metodou. Pak přichází na řadu tento opravdu nadstandartní přístroj, který zavedeme pracovním kanálem toho RCP přístroje a pomocí speciální hydraulické sondy jsme schopni poté uvnitř těch žlučových cest rozbít ten kámen rázovou vlnou a poté to postupně vyčistit. Další problém, který jsme schopni díky tomuto vyřešit jsou zúžení v oblasti žlučových cest, které mají nejasnou povahu – jestli jsou zkoubné nebo nezhoubné.“

Obecně počty pacientů s chorobami trávicího traktu stoupají. Jen za loňský rok zde doktoři provedli více než 5,5 tisíce endoskopií trávícího traktu a jiných zákroků v oblasti slinivky, žlučových cest a jater.

Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Obecně si to samozřejmě vyžaduje ten zdravotní stav té populace. Větší stresové prostředí, rychlejší doba apod. Ale mimo jiné i v těch vyspělých zemích, kde se v tom zdravotnictví samozřejmě řadíme je potřeba té preventivní péče. Velký důraz se klade na prevenci nádoru tlustého střeva, konečníku a teď budeme součástí pilotního projektu pro vyhledávání rakoviny slinivky břišní.“

Velký důraz se tedy klade na prevenci. Ministerstvo zdravotnictví vyzývá každého občana staršího padesáti let k vyšetření rakoviny tlustého střeva.

Petr Kovala, primář Gastroenterologie, MNO: „Někdo to neakceptuje, samozřejmě 100 % lidí na tu prevenci nepřijde, protože mají někdy obavy z toho vyšetření, z bolesti, nějaký stud, ale ten apel je jednoznačný. Pokud člověk přijde včas tak jsme schopni s vysokou pravděpodobností pomoci tak, že nebude mít do budoucna nějaké větší problémy s tím nádorovým onemocněním.“

Nemocnice se snaží gastroenterologickou ambulanci rozšířit i o zájemce z řad absolventů lékařských fakult, a to prostřednictvím edukační činnosti nebo stáží.

Martin Kraus, lékař, Interna, MNO: „Gastroenterologie je v poslední době obor velmi dynamický a rozvíjí se hodně k terapii. V minulosti, kdy byla spousta věcí řešitelná pouze chirurgicky, tak ta endoskopie mnohé chirurgické metodu nahrazuje. To znamená je to pro pacienty méně invazivní a tom je ten obor i lákavý. Kdo chce pracovat rukama a trochu se možná té velké chirurgie obává, tak tohle je asi něco mezi tím a do budoucna se ten obor bude ještě určitě rozvíjet dále.“

Městská nemocnice Ostrava je již druhým rokem i na seznamu Center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie. Těch je v Česku celkem jen 19.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043515/v-mestske-nemocnici-ostrava-vzniklo-nove-pracoviste-gastroenterologie