Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě

Ostrava-město |

Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

schematické řešení sanace; zdroj státní podnik DIAMO

Pracovní skupina posuzovala pět technických variant možného řešení sanace haldy. Každá z nich byla hodnocena z hlediska časové a finanční náročnosti, ekologických dopadů a spolehlivosti na základě postupů dříve zvolených v Česku i v zahraničí. Skupina nakonec podpořila metodu zatěsnění termickyaktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn.

Jozef Síkela (nestr. za STAN), ministr průmyslu a obchodu: "Tato metoda je nejvhodnější z hlediska zajištění ochrany životního prostředí v okolí a zdraví obyvatel i z hlediska omezení negativních dopadů během prací. Úsilí vlády tedy po mnoha letech přinese řešení tohoto pozůstatku po dřívější těžební činnosti."
Zbyněk Stanjura (SPOLU/ODS), ministr financí: "Definitivní vyřešení problému hořící části heřmanické haldy je něco, na co Ostrava a celý Moravskoslezský kraj čekají už řadu let. Jsem rád, že se v krátké době podařilo navrhnout bezpečný a osvědčený postup."

Podle předběžných propočtů by se náklady na sanaci mohly v průběhu deseti let pohybovat mezi částkou 2,3 až 3 miliardy korun. 

Zbyněk Stanjura (SPOLU/ODS), ministr financí: "Jsem připraven zajistit finance pro státní podnik DIAMO ve státním rozpočtu."

Zvolený způsob sanace zahrnuje vytvoření ochranného sarkofágu a stavbu dvou nových oddělovacích stěn B a C, které naváží na již budovanou stěnu A. Cílem je oddělit termicky aktivní části haldy od nezasažené hlušiny, skládky chemických odpadů a kalových nádrží. Hlavním cílem je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu. Efektivní izolaci pak zajistí použité materiály, jako jílovitá zemina nebo stabilizát z elektrárenského popílku.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Tato metoda byla úspěšně použita při sanaci hořícího odvalu dolu Schoeller v Libušíně na Kladensku. Státní podnik DIAMO má s touto metodou vlastní zkušenosti, přičemž i po 12 letech od ukončení prací se tato metoda osvědčila. Po realizaci došlo k významnému poklesu teplot v odvalu. Zvolená metoda nejen chrání životní prostředí a zdraví obyvatel, ale také nabízí možnosti pro využití odváděného tepla z haldy k vytápění okolních objektů. Pilotní projekt na toto téma již řeší Vysoká škola báňská ve spolupráci se společností Veolia a státním podnikem DIAMO."

Sanaci bude provádět Diamo podle podrobného projektu schváleného všemi dotčenými úřady a mezirezortní pracovní skupinou ustanovenou ministrem průmyslu a obchodu. Komplexní postup sanace heřmanické haldy a jeho financování musí být potvrzeny vládou, jejíž jednání k tomuto tématu se předpokládá na podzim poté, co bude dokončena projektová studie. Zahájení samotné sanace se v závislosti na legislativním procesu očekává v horizontu jednoho roku. Předpokládaná délka prací je zhruba 10 let, aby byl postup pečlivý a ohleduplný vůči okolí. Projekt by měl být financován prostřednictvím státního rozpočtu přes kapitolu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku DIAMO: "Sanace heřmanické haldy zahrnuje i komplexní opatření zaměřená na stabilizaci a bezpečnost území. Materiály na haldě, včetně kalů v nádrži K1, hlušinových hrází a přepracované hlušiny, jsou aktuálně posuzovány kompetentními orgány."

Závěry posouzení jsou nezbytné pro upřesnění dalšího postupu řešení této staré ekologické zátěže včetně způsobu financování. Diamo také pracovní skupině představilo první výsledky posíleného monitoringu ovzduší v okolí heřmanické haldy, které probíhá od začátku června na dvou lokalitách, a to ve Vrbici a v Muglinově. 

Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku DIAMO: "Kontinuální monitoring za první měsíc potvrdil, že halda negativně neovlivňovala ovzduší ve svém okolí. Z kontinuálního monitoringu za první měsíc vyplývá, že naměřené koncentrace všech škodlivin, které Zdravotní ústav měří nebo stanovuje na obou místech, nevykazují žádné výkyvy oproti jiným měřicím stanicím v Ostravě."
Nahlásit chybu


K tématu

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

29. května 2024 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Ostrava požaduje urychlenou sanaci heřmanického odvalu. Apel jde přímo na ministry vlády

2. února 2024 14:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy nechce jen přihlížet sporům kolem sanace heřmanického odvalu a pozvalo proto do města ministry vlády, aby situaci urgentně vyřešili. Cílem je, aby státní podnik DIAMO provedl kompletní sanaci a rekultivaci celé lokality.

Lidé podepisují v Ostravě petici za odstranění haldy. Organizátoři chtějí 10 tisíc podpisů

27. února 2024 8:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jak už z našeho zpravodajství jistě víte, vedení města Ostravy i kraje se vložilo do řešení problémů s likvidací Heřmanické haldy. Nyní se do boje připadli i občané, kteří mohou svým podpisem podpořit petici za odstranění této ekologické zátěže.


Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

Dnes 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Na Slezskoostravském hradě se hraje Shakespeare, slavnosti zahájil Večer tříkrálový

Slezskoostravský hrad znovu hostí oblíbený divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti. Letos herci nabídnou divákům ve dvaceti pěti dnech celkem osm Shakespearových her, a to hlavně komedií. První z nich se hrála celý minulý týden, další čekají diváky postupně až do půlky srpna.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Radnici v Havířově došla trpělivost s firmou, která staví volnočasové hřiště

Lidem v Havířově-Podlesí dochází trpělivost při výstavbě volnočasového areálu. Místo hřiště se dívají stále jen na staveniště. A trpělivost se zhotovitelem už došla i radnici.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

Včera 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Vstup na stadion bude atraktivnějším veřejným prostorem, zmizí brána, přibude cyklopruh

Počátkem léta začala revitalizace prostoru vstupní části letního stadionu. Vzniknou tu nová parkovací místa, chodník a úsek pro cyklisty. Součástí projektu je i úprava křižovatky ulic Divadelní a Purkyňova.

Hasiči v Havířově měli ve sběrném dvoře cvičení na radioaktivní materiál, našli tam rtuť

Včera 10:27 | Havířov | Libor Běčák

Ve sběrném dvoře v Selské ulici v Havířově se v pondělí dopoledne konalo cvičení motivované nálezem radioaktivního materiálu.

Ve Skalici na Frýdecko-Místecku zabila elektřina muže u bazénu

Včera 15:06 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragicky skončil pohyb 51letého muže ze Skalice na Frýdecko-Místecku u bazénu. V neděli večer ho tam zasáhl elektrický proud.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Akcí Hurá k rybníkům 27.7. ožije areál v Ostravě-Výškovicích

Poslední červencovou sobotu areál rybníky pod Hurou ve Výškovicích již potřetí zaplní rodiny s dětmi. Bude se zde konat akce Hurá k Rybníkům v rámci kulturního programu „Kool léto“. Čekají je hry a soutěže pro děti, občerstvení i hudební doprovod.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Projekt Prázdniny na Jihu baví děti z Ostravy v letním volnu

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Ostravské městské lesy prodaly dřevo v aukci, je to výhodnější

Společnost Ostravské městské lesy se snaží o co nejlepší hospodaření se zelení a proto v letošním roce uspořádala na prodej surového dřeva aukci. Díky tomu získala za některé kusy kvalitního dřeva násobně více peněz, než při běžném prodeji.

Série asi 40 akcí s názvem Prázdniny na Jihu baví během léta děti z Ostravy-Jihu

Také letos se mohou děti žijící v obvodu zúčastnit tzv. Prázdnin na Jihu, aneb dní plných her, zábavy a pohybu pod taktovkou městského obvodu Ostrava-Jih. Bohatý program probíhá každý, letní, všední den od 8 do 12 hodin a je zcela zdarma.

Sarkofág za tři miliardy má překrýt prohořívající haldu v Ostravě
Vydáno 20. června 2024 16:29, Ostrava-město, Jiří Cileček
Odborníci přišli s řešením, jak dokončit sanaci haldy Heřmanice. Hodlají tam postavit speciální sarkofág, který má zajistit spolehlivou ochranu životního prostředí i zdraví obyvatel. Práce mají trvat deset let a náklady se odhadují až na 3 miliardy korun.

schematické řešení sanace; zdroj státní podnik DIAMO

Pracovní skupina posuzovala pět technických variant možného řešení sanace haldy. Každá z nich byla hodnocena z hlediska časové a finanční náročnosti, ekologických dopadů a spolehlivosti na základě postupů dříve zvolených v Česku i v zahraničí. Skupina nakonec podpořila metodu zatěsnění termickyaktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn.

Jozef Síkela (nestr. za STAN), ministr průmyslu a obchodu: "Tato metoda je nejvhodnější z hlediska zajištění ochrany životního prostředí v okolí a zdraví obyvatel i z hlediska omezení negativních dopadů během prací. Úsilí vlády tedy po mnoha letech přinese řešení tohoto pozůstatku po dřívější těžební činnosti."
Zbyněk Stanjura (SPOLU/ODS), ministr financí: "Definitivní vyřešení problému hořící části heřmanické haldy je něco, na co Ostrava a celý Moravskoslezský kraj čekají už řadu let. Jsem rád, že se v krátké době podařilo navrhnout bezpečný a osvědčený postup."

Podle předběžných propočtů by se náklady na sanaci mohly v průběhu deseti let pohybovat mezi částkou 2,3 až 3 miliardy korun. 

Zbyněk Stanjura (SPOLU/ODS), ministr financí: "Jsem připraven zajistit finance pro státní podnik DIAMO ve státním rozpočtu."

Zvolený způsob sanace zahrnuje vytvoření ochranného sarkofágu a stavbu dvou nových oddělovacích stěn B a C, které naváží na již budovanou stěnu A. Cílem je oddělit termicky aktivní části haldy od nezasažené hlušiny, skládky chemických odpadů a kalových nádrží. Hlavním cílem je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu. Efektivní izolaci pak zajistí použité materiály, jako jílovitá zemina nebo stabilizát z elektrárenského popílku.

Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO: "Tato metoda byla úspěšně použita při sanaci hořícího odvalu dolu Schoeller v Libušíně na Kladensku. Státní podnik DIAMO má s touto metodou vlastní zkušenosti, přičemž i po 12 letech od ukončení prací se tato metoda osvědčila. Po realizaci došlo k významnému poklesu teplot v odvalu. Zvolená metoda nejen chrání životní prostředí a zdraví obyvatel, ale také nabízí možnosti pro využití odváděného tepla z haldy k vytápění okolních objektů. Pilotní projekt na toto téma již řeší Vysoká škola báňská ve spolupráci se společností Veolia a státním podnikem DIAMO."

Sanaci bude provádět Diamo podle podrobného projektu schváleného všemi dotčenými úřady a mezirezortní pracovní skupinou ustanovenou ministrem průmyslu a obchodu. Komplexní postup sanace heřmanické haldy a jeho financování musí být potvrzeny vládou, jejíž jednání k tomuto tématu se předpokládá na podzim poté, co bude dokončena projektová studie. Zahájení samotné sanace se v závislosti na legislativním procesu očekává v horizontu jednoho roku. Předpokládaná délka prací je zhruba 10 let, aby byl postup pečlivý a ohleduplný vůči okolí. Projekt by měl být financován prostřednictvím státního rozpočtu přes kapitolu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku DIAMO: "Sanace heřmanické haldy zahrnuje i komplexní opatření zaměřená na stabilizaci a bezpečnost území. Materiály na haldě, včetně kalů v nádrži K1, hlušinových hrází a přepracované hlušiny, jsou aktuálně posuzovány kompetentními orgány."

Závěry posouzení jsou nezbytné pro upřesnění dalšího postupu řešení této staré ekologické zátěže včetně způsobu financování. Diamo také pracovní skupině představilo první výsledky posíleného monitoringu ovzduší v okolí heřmanické haldy, které probíhá od začátku června na dvou lokalitách, a to ve Vrbici a v Muglinově. 

Tomáš Indrei, mluvčí státního podniku DIAMO: "Kontinuální monitoring za první měsíc potvrdil, že halda negativně neovlivňovala ovzduší ve svém okolí. Z kontinuálního monitoringu za první měsíc vyplývá, že naměřené koncentrace všech škodlivin, které Zdravotní ústav měří nebo stanovuje na obou místech, nevykazují žádné výkyvy oproti jiným měřicím stanicím v Ostravě."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000043652/sarkofag-za-tri-miliardy-ma-prekryt-prohorivajici-haldu-v-ostrave