Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Neurologové MNO získali Diamantové ocenění v iktové péči

Ostrava-město |

Neurologové z Iktového centra Městské nemocnice Ostrava se pyšní nejvyšším Diamantovým oceněním za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Ocenění získali již po několikáté a je důkazem, že patří ke špičce ve svém oboru.

Ocenění agentury ESO Angels v iktové péči patří týmu pod vedením primáře Neurologie Městské nemocnice Ostrava Lukáše Klečky.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Je to ocenění za to, jak se staráme o mrtvice v Městské nemocnici a jak se o ně staráme komplexně a dlouhodobě. Uděluje se za to kolik pacientů ošetříte, jak kvalitně je ošetříte, ale hlavně ne jenom ty akutní, ale jde i o to, jak se o ně dokážete starat dlouhodobě. O to kolik dostanou léků, jak kvalitní léky dostanou a co jim to přinese. Musím říct, že to vlastně není jedno oddělení - Iktové centrum - to je v podstatě virtuální pracoviště, protože to obsahuje obrovské množství práce lidí i pracovišť této nemocnice.”

V České republice máme přes 40 Iktových center. V Moravskoslezském kraji jich je 6.

Jenom do Městské nemocnice Ostrava je ročně přivezeno v průměru přes 750 pacientů s mrtvicí. Neurologové se ale samozřejmě starají i o pacienty s řadou dalších diagnóz.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Staráme se v jiném dalším centru o pacienty s bolestí hlavy, staráme se o pacienty, kteří mají nervosvalová onemocnění - to znamená záněty nervosvalového systému, onemocnění genetická periferních nervů a mnohá jiná získaná. A potom obrovské množství pacientů je třeba s epilepsií a asi nejvíc jsou bolavá záda.”

Mezi další častou diagnózou je migréna, která postihuje asi kolem 12 % populace, především ženy.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Migrénu léčíme komplexně, léčíme ji jak nefarmakologicky, to znamená změnou životního stylu, vyvarováním se některých látek, které tu ataku bolesti hlavy zhoršují a nebo provokují. A potom jsou to farmakologické postupy.”

K léčbě migrény se využívá také botulotoxin, jed který významně pomáhá i při léčbě dalších neurologických onemocnění.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Jsou to něco čemu se říká odborně blefarospazmus, kdy se vám spontánně stáhne víčko, spadne oko a vy ho nemůžete otevřít. Onemocnění hemispasmus facialis, což nemá český název, ale je to stažení obličeje a je to způsobeno onemocněním mozku. Vy to můžete ne vyléčit, ale můžete tomu člověku významně pomoci, když mu píchnete do těch svalů botulotoxin a ten sval vyřadíte z provozu doslova a do písmene. Pak se přišlo na to, že to může působit systémověji, takže se to začalo používat v léčbě spasticity a dokonce to používáme v léčbě migrény.”
A co je pravdy na tom, že si neurolog při diagnostice vystačí s hřebíčkem a kladívkem?
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,To je taková ta stará poučka, jak vypadá neurolog. Ten potřebuje škrábátko neboli hřebíček, takže dřív to byly hřebíčky podkováky a kladívko, tím se klepou reflexy. Diagnózu z 90 % děláte svojí hlavou a tím, co na tom člověku vidíte a k tomu potřebujete to kladívko a ten hřebíček.”

Kvalitní péče o pacienty by ale nebyla možná bez dobrého týmu nejen lékařů, ale také sester, které s pacientem tráví nejvíce času.

Markéta Bubancová, zdravotní sestra, Neurologie MNO: ,,Máme tady třeba i pacienty po různých autonehodách, jezdíme s nimi do hyperbarické komory a u nich je vidět ten posun, jak se zlepšují. Spolupracujeme i s rodinami.”

Katarína Mikésková, zdravotní sestra, Neurologie MNO: ,,Pracuji tady 23 let, je to tým, který mě naplňuje, myslím, že i kolegyně. Rádi chodíme do práce, spolupráce je taková, že si navzájem pomáháme, i když máme pacienty skupinově rozdělené. Chodí nám občas i pochvaly.”

Roman Šimíček, pacient, Neurologie MNO: ,,Došlo k tomu, že jsem ztratil orientaci, byl jsem takový zmatený. Tak se přišlo na to, že mám aneurysma, tak mi tady dávali stent. Personál je tady milý, profesionální. Musím říct, že na zákrok mě připravili. Informace mi dali veškeré, co mě čeká, jak to bude probíhat.

Neurologie Městské nemocnice Ostrava se ročně stará na 46 lůžkách o zhruba 1500 hospitalizovaných pacientů. A v ambulancích ročně provede přes 19 000 ošetření.

Nahlásit chybu


K tématu

Centrum pro rodinu a sociální péči má nové prostory. Budova byla zachráněna před zbouráním

8. ledna 2026 8:56 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Centrum pro rodinu a sociální péči je jednou z velmi důležitých sociálních služeb v Ostravě. V minulých dnech se tato organizace přestěhovala do nově zrekonstruovaného objektu v centru Ostravy a své služby tak může nabízet v moderních a důstojných prostorách.

Ortopedi z městské nemocnice trénují v kamionu. Školí se v moderních metodách artroskopie

16. července 2026 9:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Mobilní operační laboratoř poprvé dorazila do Ostravy. Jde o kamion, který se během chvíle promění v moderní operační sál. Přímo na parkovišti Městské nemocnice Ostrava si ortopedi osvojují nejnovější postupy, aniž by museli odjíždět na specializovaná školení.


Tragická nehoda na Bílé. Jelen chtěl přeskočit motorkáře

Včera 22:29, vydáno včera 14:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžko uvěřitelná dopravní nehoda s tragickým koncem. V sobotu před polednem zemřel u Bílé na Frýdecko-Místecku 71letý motorkář. Střetl se s jelenem, který přebíhal přes silnici.

V Havířově zachraňovali malou holčičku po pádu z okna paneláku

Včera 18:53 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tříleté dítě zachraňovali v sobotu odpoledne v Havířově-Šumbarku poté, co vypadlo z okna ve 4. patře.

Táborová vedoucí plnila před tragickou dopravní nehodou úkol

Včera 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Proč se taková tragédie stala? Proč vezla mladá řidička tak pozdě večer autem tři školačky? To jsou otázky, na které chce znát řada lidí odpověď. Bohužel se množí řada spekulací a odsuzujících komentářů od lidí, kteří neznají přesné okolnosti události.

Regionem opět projela veteránská Beskyd rallye Turzovka

Včera 11:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několika městy a obcemi regionu projela tradiční Beskyd rallye Turzovka. Lidé mohli vidět několik desítek pečlivě udržovaných automobilových veteránů.

Spolek Portavita otevřel v Havířově nové centrum pomoci lidem v nouzi

24. července 2026 15:35 | Havířov | Bára Kelnerová

Spolek PORTAVITA pomáhá lidem v obtížných životních situacích. Nově otevřel centrum sociální rehabilitace v Havířově, které vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí chátrající budovy bývalé restaurace Bivoj.

Opava mění péči o zeleň. Vyšší tráva pomáhá přírodě, přibývají i nové stromy

24. července 2026 12:21 | Opava | Yvona Fajtová

Město Opava pokračuje v opatřeních, která mají pomoci lépe zvládat horké letní počasí i podpořit biodiverzitu. Na vybraných místech proto zavedlo mozaikovou seč trávníků a díky veřejné sbírce zároveň vysazuje další stromy a keře.

Po nehodě auta u Brušperku zemřela čtrnáctiletá dívka, další tři se zranily

Včera 14:58, vydáno 24. července 2026 13:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Mladá řidička zřejmě nezvládla řízení v dešti. U Brušperku dostala smyk a auto skončilo v příkopu. Následky nehody jsou fatální. 14letá spolujezdkyně zemřela. Další dvě stejně staré dívky a 22letá řidička skončily v nemocnici. Šlo o účastnice letního tábora na Frýdecko-Místecku.

Začala sanace sesuvu svahu na hřbitově v Bludovicích

24. července 2026 11:30 | Havířov | Bára Kelnerová

Hřbitov v Havířově-Bludovicích byl na několik dní uzavřen kvůli sanaci podmáčeného svahu, který poškodily povodně. Radnice věří, že provedená opatření zajistí jeho dlouhodobou stabilitu.

Mladý motorkář se v Soběšovicích vyhnul střetu s autem sjetím do příkopu, spolujezdec se zranil

24. července 2026 20:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Hasiči, zdravotníci se záchrankou i vrtulníkem a policisté spěchali v pátek vpodvečer k Žermanické přehradě, kde na silnici v Soběšovicích došlo k nehodě osobního auta s motocyklem. Ke střetu nedošlo, ale skútr sjel do příkopu, kde se zranil spolujezdec.

Dvouletá holčička utekla babičce dírou v plotě. Policisté ji našli za půl hodiny

24. července 2026 10:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Teprve dvouletá dívenka objevila na zahradě u babičky díru v plotě a najednou byla pryč. Vystrašená babička přivolala na pomoc do Českého Těšína policisty, kteří nasadili psovoda i dron, pomáhali i tamní strážníci. Zhruba po půl hodině policisté dívenku našli. Vystrašenou, ale v pořádku. Tatínek později všem poslal děkovný dopis, ve kterém ocenil jejich práci a nasazení.

Ženy v Gulagu musely žít v těžkých podmínkách, při vědomí je držely kusy látek. Výstava na radnici ukazuje jejich příběhy

24. července 2026 12:42 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Historie sovětských pracovních táborů je plná bolesti. Politické represe zasáhly miliony nevinných lidí. Stát trestal lidi za jejich víru, původ nebo názory. Často se zapomíná, že mezi vězni trpělo také obrovské množství žen. Právě jejich tragické příběhy teď připomíná výstava Nitky vzpomínek - Osudy žen v Gulagu.

Výlety, sport, zábava. Příměstské tábory mariánskohorské radnice opět zaplnily děti

23. července 2026 18:16 | Ostrava-Mariánské hory | Yvona Fajtová

Mariánskohorská radnice i letos připravila oblíbené příměstské tábory pro děti. Tři týdenní turnusy se zaplnily během několika minut a malí táborníci si užívají pestrý program plný sportu, výletů a zábavy.

Porubská Galerie Dukla představuje tvorbu Venduly Chalánkové. Malby jsou k vidění do 23. srpna

23. července 2026 16:54 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Galerie Dukla otevřela novou výstavu brněnské výtvarnice a ilustrátorky Venduly Chalánkové. Expozice nese název Pod dlažbou je polystyren. Autorka se v Dukle prezentuje vůbec poprvé.

V areálu FNO se otevřel nový parkovací dům. Nabídne stání pro 600 vozidel

23. července 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Fakultní nemocnice Ostrava má nový parkovací dům, který pojme až 600 vozidel. Usnadní zaparkování zaměstnancům i pacientům a uleví také obyvatelům Poruby, kterým auta návštěvníků nemocnice často blokovala místa v přilehlých ulicích.

V Porubě na 8. obvodu vzniká nové hřiště. Nabídne prvky pro všechny generace

23. července 2026 16:36 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Obyvatelé porubského osmého obvodu se mohou těšit na nové dětské hřiště a místo pro společné setkávání. Díky participativnímu rozpočtu Naše Poruba zde vzniká projekt s názvem Hravý odpočinek na osmáku.

Ostrava má peníze na účtu. Rekonstrukci mrakodrapu už nic nebrání

23. července 2026 12:36 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Rekonstrukce mrakodrapu na Ostrčilově ulici v centru Ostravy začne v nejbližší době. Primátor potvrdil, že město obdrželo na účet peníze za budovu a tak už nic nebrání zahájení prací.

Neurologové MNO získali Diamantové ocenění v iktové péči
Vydáno 11. září 2024 15:30, Ostrava-město, Jana Lipowská
Neurologové z Iktového centra Městské nemocnice Ostrava se pyšní nejvyšším Diamantovým oceněním za péči o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Ocenění získali již po několikáté a je důkazem, že patří ke špičce ve svém oboru.

Ocenění agentury ESO Angels v iktové péči patří týmu pod vedením primáře Neurologie Městské nemocnice Ostrava Lukáše Klečky.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Je to ocenění za to, jak se staráme o mrtvice v Městské nemocnici a jak se o ně staráme komplexně a dlouhodobě. Uděluje se za to kolik pacientů ošetříte, jak kvalitně je ošetříte, ale hlavně ne jenom ty akutní, ale jde i o to, jak se o ně dokážete starat dlouhodobě. O to kolik dostanou léků, jak kvalitní léky dostanou a co jim to přinese. Musím říct, že to vlastně není jedno oddělení - Iktové centrum - to je v podstatě virtuální pracoviště, protože to obsahuje obrovské množství práce lidí i pracovišť této nemocnice.”

V České republice máme přes 40 Iktových center. V Moravskoslezském kraji jich je 6.

Jenom do Městské nemocnice Ostrava je ročně přivezeno v průměru přes 750 pacientů s mrtvicí. Neurologové se ale samozřejmě starají i o pacienty s řadou dalších diagnóz.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Staráme se v jiném dalším centru o pacienty s bolestí hlavy, staráme se o pacienty, kteří mají nervosvalová onemocnění - to znamená záněty nervosvalového systému, onemocnění genetická periferních nervů a mnohá jiná získaná. A potom obrovské množství pacientů je třeba s epilepsií a asi nejvíc jsou bolavá záda.”

Mezi další častou diagnózou je migréna, která postihuje asi kolem 12 % populace, především ženy.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Migrénu léčíme komplexně, léčíme ji jak nefarmakologicky, to znamená změnou životního stylu, vyvarováním se některých látek, které tu ataku bolesti hlavy zhoršují a nebo provokují. A potom jsou to farmakologické postupy.”

K léčbě migrény se využívá také botulotoxin, jed který významně pomáhá i při léčbě dalších neurologických onemocnění.

Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,Jsou to něco čemu se říká odborně blefarospazmus, kdy se vám spontánně stáhne víčko, spadne oko a vy ho nemůžete otevřít. Onemocnění hemispasmus facialis, což nemá český název, ale je to stažení obličeje a je to způsobeno onemocněním mozku. Vy to můžete ne vyléčit, ale můžete tomu člověku významně pomoci, když mu píchnete do těch svalů botulotoxin a ten sval vyřadíte z provozu doslova a do písmene. Pak se přišlo na to, že to může působit systémověji, takže se to začalo používat v léčbě spasticity a dokonce to používáme v léčbě migrény.”
A co je pravdy na tom, že si neurolog při diagnostice vystačí s hřebíčkem a kladívkem?
Mudr. Lukáš Klečka, primář Neurologie MNO: ,,To je taková ta stará poučka, jak vypadá neurolog. Ten potřebuje škrábátko neboli hřebíček, takže dřív to byly hřebíčky podkováky a kladívko, tím se klepou reflexy. Diagnózu z 90 % děláte svojí hlavou a tím, co na tom člověku vidíte a k tomu potřebujete to kladívko a ten hřebíček.”

Kvalitní péče o pacienty by ale nebyla možná bez dobrého týmu nejen lékařů, ale také sester, které s pacientem tráví nejvíce času.

Markéta Bubancová, zdravotní sestra, Neurologie MNO: ,,Máme tady třeba i pacienty po různých autonehodách, jezdíme s nimi do hyperbarické komory a u nich je vidět ten posun, jak se zlepšují. Spolupracujeme i s rodinami.”

Katarína Mikésková, zdravotní sestra, Neurologie MNO: ,,Pracuji tady 23 let, je to tým, který mě naplňuje, myslím, že i kolegyně. Rádi chodíme do práce, spolupráce je taková, že si navzájem pomáháme, i když máme pacienty skupinově rozdělené. Chodí nám občas i pochvaly.”

Roman Šimíček, pacient, Neurologie MNO: ,,Došlo k tomu, že jsem ztratil orientaci, byl jsem takový zmatený. Tak se přišlo na to, že mám aneurysma, tak mi tady dávali stent. Personál je tady milý, profesionální. Musím říct, že na zákrok mě připravili. Informace mi dali veškeré, co mě čeká, jak to bude probíhat.

Neurologie Městské nemocnice Ostrava se ročně stará na 46 lůžkách o zhruba 1500 hospitalizovaných pacientů. A v ambulancích ročně provede přes 19 000 ošetření.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000044834/neurologove-mno-ziskali-diamantove-oceneni-v-iktove-peci