Zvuky pil a těžkých strojů nyní zní z Heřmanické haldy. Začaly zde totiž přípravné práce na její sanaci.
Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: “My momentálně kácíme náletové dřeviny tady v té centrální části haldy, která je termicky aktivní. Dále dole u vjezdu, kde je úložné místo těžebního odpadu budujeme zázemí staveniště.“
Poté by měla začít samotná stavba nepropustného sarkofágu, který má haldu uhasit. Tato varianta řešení ekologické výzvy byla vybrána jako nejvhodnější v loňském roce. Podobný sarkofág již funguje na odvalu na Kladensku.
Ludvík Kašpar, ředitel DIAMO (červen 2024): „Sarkofág spočívá v tom, že bude celá halda zatěsněná vhodnými materiály, jako je cementopopílkový stabilizát, jíly a podobně.“
Jozef Síkela (STAN), bývalý ministr průmyslu a obchodu (červen 2024): „Hlavním cílem této metody je co největší utěsnění hořícího odvalu a zamezení přístupu vzduchu."
Další postup však aktuálně brzdí veřejná zakázka na zpracovatele projektu sanace hořící části odvalu.
Tomáš Indrei, mluvčí Diamo, s. p.: „Ten tendr je pozastaven, protože jeden z účastníků podal námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Já v tuto chvíli nedokážu říct, jak dlouho toto pozastavení bude trvat, protože bude záležet na tom, jak se Úřad pro ochranu hosp. soutěže s tou námitkou vypořádá.“
Haldu v příštím týdnu čeká ještě návštěva ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka.